RAPORTY I ANALIZYWiedeń ponownie najlepszym miastem do życia - ranking Mercer Quality of Living

Wiedeń ponownie najlepszym miastem do życia – ranking Mercer Quality of Living

Wiedeń ponownie najlepszym miastem do życia – ranking Mercer Quality of Living

Siedem na dziesięć najlepszych miast wskazanych w rankingu znajduje się w Europie Zachodniej, w tym aż trzy w Niemczech.

Mercer, światowy lider w zakresie usług doradczych w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi, należący do grupy Marsh McLennan (NYSE: MMC), opublikował ranking Quality of Living, który dostarcza informacji o najlepszych miejscach do życia na świecie.

Tegoroczne podium rankingu ponownie otwiera Wiedeń, tuż za nim uplasował się Zurych, a trzecie i czwarte miejsce zajęły odpowiednio Auckland oraz Kopenhaga. Pierwszą piątkę zamyka Genewa, co dodatkowo podkreśla reputację Szwajcarii jako kraju gwarantującego wysoką jakość życia.

„Ranking Mercer pokazuje, że kraje o wysokiej jakości życia zapewniają swoim obywatelom i obcokrajowcom dostęp do doskonałej opieki zdrowotnej, edukacji, infrastruktury i usług socjalnych” – komentuje wyniki raportu Yvonne Traber, Partner and Global Mobility Leader w Mercer.

Wśród największych metropolii na świecie, z populacją przekraczającą dziesięć milionów mieszkańców, pierwsze miejsce zajął Paryż (32), a kolejne Nowy Jork (40) i Londyn (45) – wszystkie plasują się w grupie 20% najlepszych miast. Mimo że są one uznawane za pożądane lokalizacje, miasta tej wielkości często borykają się z pewnymi wyzwaniami infrastrukturalnymi.

„Obecny krajobraz jest dotknięty geopolitycznymi zawirowaniami, klęskami naturalnymi i ekonomiczną niestabilnością, które mają znaczący wpływ na miasta i ich zdolność do przyciągania i zatrzymywania talentów. Wielu pracowników ponownie rozważa swoje priorytety i ocenia jakość życia zapewnianą im i ich rodzinom w miejscach, w których mieszkają i pracują. Dla wielu pracodawców i ich pracowników czynniki te ułatwiają podejmowanie decyzji w przypadku rozważania międzynarodowych zleceń” – dodaje Traber.

Małgorzata Ciarka – Career Business Leader w Mercer Polska dodaje: „Jakość życia jest jedną z istotniejszych kwestii, którą biorą pod uwagę zarówno pracownicy, jaki i pracodawcy przy podejmowaniu decyzji o współpracy. Inwestycje pracodawców i oczekiwania pracowników trzeba rozpatrywać w kontekście lokalizacji, mając świadomość, że oferowane pakiety trzeba uzupełniać o te elementy jakościowe, których najbardziej brakuje – na przykład świadczenia zdrowotne. Miasta Europy Wschodniej mieszczą się pośrodku globalnego rankingu, znacząco odbiegając od Europy Zachodniej. Miasta plasujące się najwyżej w rankingu to Praga (71), Ljubljana (78), Budapeszt (80), Bratysława (83) i Warszawa (84). Kraków i Wrocław rozpoczynają drugą setkę badanych miast. Miasta w Europie Wschodniej są niżej oceniane szczególnie w aspektach środowiska politycznego i społecznego, usług publicznych i transportu oraz mieszkalnictwa i środowiska naturalnego”.

W odpowiedzi na zainteresowanie pracodawców obszarem zrównoważonego rozwoju, Mercer przygotował również ranking najbardziej przyjaznych środowisku miast na świecie. Canberra, Oslo, Adelaide, Helsinki oraz Ottawa zostały wyróżnione za podejmowane działania mające na celu redukcję zanieczyszczenia powietrza oraz poprawę dostępności i jakości wody.

Ranking miast

W Europie Wiedeń został wybrany jako miasto cechujące się najwyższą jakością życia, które jest znane ze swojej bogatej historii, imponującej architektury i tętniącej życiem sceny kulturalnej. Zurych w Szwajcarii znalazł się na drugiej pozycji, którą zapewniła mu stabilność polityczna, czystość i infrastruktura.

Vancouver (8. miejsce) jest najlepiej ocenianym miastem w Ameryce Północnej, które zostało docenione za zapewnianie mieszkańcom unikalnego połączenia rekreacji na świeżym powietrzu i miejskiego stylu, które gwarantuje wysoką jakość życia. San Francisco w Kalifornii (37) zajęło pierwsze miejsce w Stanach Zjednoczonych dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze, przyjaznemu klimatowi i doskonałej jakości powietrza. Montevideo w Urugwaju (89) jest najwyżej klasyfikowanym miastem w Ameryce Łacińskiej.

Dubaj (79) i Abu Zabi (84) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich stanowią czołówkę miast na Bliskim Wschodzie, oba znane z nowoczesnej infrastruktury i zróżnicowanych społeczności emigrantów. Tuż za nimi plasuje się Port Louis na Mauritiusie (88), z najlepszą jakością życia w Afryce.

Pierwsze miejsce wśród azjatyckich miast i 29. miejsce w rankingu zajmuje Singapur, oferujący czyste i bezpieczne środowisko w połączeniu z nowoczesną infrastrukturą. Najwyżej ocenianym miastem w regionie Pacyfiku jest Auckland (3) ze względu na doskonałą opiekę zdrowotną i ciekawą ofertę kulturalną.

Ranking 2023 Quality of Living

Ranking Miasto Kraj
1 Wiedeń Austria
2 Zurych Szwajcaria
3 Auckland Nowa Zelandia
4 Kopenhaga Dania
5 Genewa Szwajcaria
6 Frankfurt Niemcy
7 Monachium Niemcy
8 Vancouver Kanada
9 Sydney Australia
10 Dusseldorf Niemcy

O Rankingu 2023 Quality of Living

Badanie Mercer Quality of Living ocenia warunki życia w ponad 450 miastach na świecie, aby pomóc firmom w obliczaniu sprawiedliwych i spójnych dodatków dla pracowników delegowanych. Warunki życia są analizowane na podstawie 39 czynników, podzielonych na 10 kategorii: środowisko polityczne i społeczne, środowisko gospodarcze, środowisko społeczno-kulturowe, czynniki medyczne i zdrowotne, szkoły i edukacja, usługi publiczne i transport, rekreacja, dobra konsumpcyjne, mieszkalnictwo i środowisko naturalne.

Dane zebrane w ramach tegorocznego badania zostały przeanalizowane między wrześniem a listopadem 2023 r. i będą regularnie aktualizowane, aby uwzględnić zmieniające się okoliczności. W szczególności, oceny zostaną zrewidowane w celu odzwierciedlenia istotnych zmian politycznych, gospodarczych i środowiskowych. Wszystkie wskaźniki zostały obliczone przy użyciu Nowego Jorku jako miasta bazowego.

Informacje oraz dane uzyskane za pośrednictwem raportów dotyczących jakości życia mają charakter informacyjny i są przeznaczone do użytku przez międzynarodowe organizacje, agencje rządowe i samorządy. Nie są one przeznaczone do wykorzystania jako podstawa dla inwestycji zagranicznych lub turystyki. Mercer nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje lub działania podjęte w oparciu o wyniki oraz informacje zawarte w raportach. Mimo że publikacje zostały przygotowane na podstawie źródeł, informacji i systemów uważanych za wiarygodne i dokładne, Mercer nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ważność/dokładność (lub brak takiej) zasobów/danych użytych do sporządzenia raportów. Mercer i jego podmioty stowarzyszone nie składają żadnych oświadczeń ani gwarancji dotyczących raportów.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...