sobota, 10 kwietnia, 2021
UBEZPIECZENIAZagraniczny wypadek samochodowy może słono kosztować turystę

Zagraniczny wypadek samochodowy może słono kosztować turystę

-

Zagraniczny wypadek samochodowy może słono kosztować turystę

Blisko co czwarty Polak na zagraniczny letni urlop wybiera się własnym samochodem.[1] Zmotoryzowanych turystów mogą jednak zaskoczyć niektóre lokalne przepisy, a w przypadku ich naruszenia muszą liczyć się z poważnymi problemami, w tym finansowymi, ostrzegają eksperci DAS. Problemy prawne kierowców, szczególnie za granicą, mogą mocno nadwyrężyć urlopowy budżet.

Przygotowując się do urlopu, podczas którego planujemy poruszać się autem po zagranicznych szosach, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami ruchu drogowego w danym kraju lub krajach na naszej trasie. Przed wyjazdem sprawdźmy nie tylko podstawowe regulacje dotyczące poruszania się po drogach, ale i wymogi dotyczące wyposażenia samochodu. Na wyjazd warto przygotować się także pod kątem zabezpieczenia finansowego. Tutaj z pomocą przychodzi szeroka oferta ubezpieczeń.

Co kraj to obyczaj, ale też co kraj to prawo

Jednym z rodzajów ryzyka, z jakim musi mierzyć się zmotoryzowany urlopowicz jest narażenie na problemy prawne. – Żaden kierowca nie jest w stanie znać całości przepisów obowiązujących we wszystkich krajach. Może zatem napotkać na swojej drodze prawdziwe „prawne niespodzianki”. Dodatkowym zagrożeniem są nieprzepisowe działania innych uczestników ruchu drogowego. Ryzyko prawne w podróży autem jest więc powszechne i nie do wyeliminowania. Dlatego bardzo przydatnym wsparciem dla kierowcy może okazać się ubezpieczenie prawne, dzięki któremu szybko uzyska informację i poradę prawną, gdy na swojej drodze napotka problem prawny – zaznacza Piotr Kuźmiński, prawnik z DAS. Polisa stanowi również zabezpieczenie finansowe na wypadek poważnych zdarzeń, które znajdują swój finał w sądzie. Finansuje przy tym koszty pomocy prawnej i reprezentacji wybranego prawnika, jak i dodatkowe wydatki związane z uczestnictwem w procesie sądowym, w tym koszty sądowe, tłumaczeń, opinii biegłych. Na polskim rynku są już ubezpieczenia prawne, które swoim zakresem obejmują nie tylko Polskę i kraje Unii Europejskiej, ale i inne państwa Europy oraz basenu Morza Śródziemnego, jak Turcja, Egipt, Maroko, Tunezja. – Zakres terytorialny ochrony ubezpieczeniowej jest bardzo ważny z punktu widzenia często podróżujących osób. Co więcej, ubezpieczenie prawne zabezpiecza ich interes prawny jako kierowców bez względu na to czy prowadzą własne czy wypożyczone auto – dodaje ekspert DAS.

Problem prawny za granicą może sporo kosztować

Ubezpieczenie prawne jest rozszerzeniem ochrony ubezpieczeniowej wskazanym szczególnie dla osób wybierających podróżowanie autem poza Polską. – Koszty rozwiązywania problemów i sporów prawnych kierowców w Polsce nie należą do najniższych. Jednak za granicą mogą być jeszcze wyższe, szczególnie w krajach Europy Zachodniej – podkreśla ekspert i przywołuje historię jednego z klientów DAS, który na wakacyjnym wyjeździe uczestniczył w kolizji drogowej pod Paryżem. Niestety, w wypadku tym poszkodowany został pasażer drugiego pojazdu, auta również zostały mocno uszkodzone. Dzięki dostępowi do nielimitowanych porad prawnych w ramach ubezpieczenia Polak mógł z miejsca zdarzenia poinformować o nim ubezpieczyciela i otrzymać natychmiastową poradę. W ramach polisy kierowca miał sfinansowane i zapewnione na miejscu wsparcie polskojęzycznego adwokata. Dzięki opłaceniu przez ubezpieczenie kaucji kierowca uniknął tymczasowego aresztowania. Po otrzymaniu porady i informacji prawnej kierowca nie poddał się presji francuskiej policji i nie przyznał się na miejscu do zarzutów nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego. Konsultacja okazała się kluczowa, gdyż w późniejszej sprawie sądowej, opinia biegłego wykazała, że polski kierowca był niewinny. Cały proces wygenerował jednak koszty ponad 18 tys. euro i gdyby nie ubezpieczenie prawne, kierowca musiałby je sfinansować z własnej kieszeni. Wydatek były jednak znaczenie wyższy, gdyby nie skorzystał z szybkiej porady prawnej i przyznał się niesłusznie do winy.

Jak działa ubezpieczenie prawne?

 Prawo karne

Sytuacja: Wypadek samochodowy

Pan Rafał na wyjeździe urlopowym uczestniczył w wypadku samochodowym pod Paryżem.  Jako kierowcy auta postawiono mu zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego, w którym poważnie poszkodowana została inna osoba. Posiadał jednak ubezpieczenie prawne w DAS.

Ubezpieczenie prawne pozwoliło:

•      zgłosić telefonicznie zdarzenie i szkodę przez ubezpieczonego

•      otrzymać natychmiastową telefoniczną poradę prawną oraz informację dotyczącą praw i procedur

•      zorganizować pomoc prawną i adwokata mówiącego po polsku na terenie Francji

•      opłacić kaucję celem uniknięcia tymczasowego aresztowania ubezpieczonego

•      sfinansować powyższe wsparcie oraz pokryć pozostałe koszty związane z rozprawą we francuskim sądzie

Koszty pokryte przez ubezpieczenie:

ü  5000 € kaucja

ü  1000 € początkowa stawka za działania ad hoc adwokata.

ü  8000 € honorarium adwokata za obronę w postępowaniu karnym

ü  1700 € koszt opinii biegłego sądowego

ü  1270 € koszty dojazdu na rozprawy kierowcy (oskarżonego)

ü

Źródło: DAS

1640 € koszty tłumaczeń przysięgłych na etapie sądowym

Razem: 18 610 euro

 

W sytuacjach takich jak wypadek czy nawet stłuczka, szybka konsultacja prawna może uchronić przed błędnymi decyzjami i ich konsekwencjami prawnymi oraz finansowymi. Przy poważniejszych sprawach, gdy potrzebujemy bezpośredniej rozmowy czy reprezentacji przez adwokata, niezwykle pomocne jest też wsparcie w języku ojczystym. W ramach ubezpieczenia prawnego, ubezpieczyciel może pomóc nam w znalezieniu odpowiedniego polskojęzycznego prawnika lub kancelarii w danym kraju – wskazuje Piotr Kuźmiński. Przykładowo, DAS Towarzystwo Ubezpieczeń Ochrony Prawnej współpracuje z 730 kancelariami w aż 43 krajach, co jest gwarancją szybkiej i specjalistycznej pomocy.

Prawne bezpieczeństwo nie tylko „za kółkiem”

Ubezpieczenie prawne nie jest ubezpieczeniem komunikacyjnym ani polisą przeznaczoną tylko dla kierowców. Ochroną prawną możemy zabezpieczyć konkretny pojazd, ale sprawy związane z prowadzeniem auta może również obejmować ubezpieczenie prawne dla osób indywidualnych czy całej rodziny. Ten drugi wariant polisy obejmuje także wiele innych spraw z zakresu życia codziennego i przyda się zarówno w czasie wakacji, jak i na co dzień. Może zaoferować wsparcie w formie nawet nielimitowanych porad prawnych, a także analizy dokumentów czy umów. W przypadku, gdy musimy się bronić przed zarzutami lub sami dochodzimy w sądzie swoich roszczeń, dzięki ubezpieczeniu prawnemu finansowane jest honorarium prawnika oraz powstałe koszty sądowe, nawet te zasądzone na rzecz strony przeciwnej w razie przegranej. Ochrona prawna to uniwersalne zabezpieczenie na wypadek pojawienia się wątpliwości, problemów czy sporów prawnych na każdy dzień, nie tylko podczas urlopu.

[1] Badanie: Jak podróżują Polacy?, SW Research Agencja Badań Rynku i Opinii.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...