czwartek, 23 stycznia, 2025

Złoty najsilniejszy od stycznia 2020, wzrosty na Wall Street, rekordy na SP500

Entuzjazm inwestorów nie słabnie. Kolejny dzień prezydentury Trumpa i kolejne wzrosty na Wall Street, które przyniosły m.in. rekordy indeksu SP500. Bardzo dobre nastroje panują również w Europie. Dax jak na razie nie zatrzymuje się w procesie dynamicznych zwyżek. Z technicznego punktu widzenia brakuje jakichkolwiek oporów, zatem trudno zakładać potencjalny poziom możliwego zakończenia aktualnego „rajdu”. Na rynku walutowym warte odnotowanie było umocnienie złotego względem euro, polska waluta jest najsilniejsza w relacji do wspólnej waluty od stycznia 2020 roku.

Kurs EUR/PLN osiągnął wczoraj wartość 4,225 i znajduje się najniżej od stycznia 2020 roku. Zostało pokonane kluczowe wsparcie techniczne, które od wielu miesięcy stanowiło kluczową barierę dla dalszych zniżek. Aktualnie widoczna jest kapitulacja tego poziomu i skutkuje to podwyższoną zmiennością. Względem dolara PLN również zyskał. Notowania USD/PLN ustanowiły dołek w okolicy 4,05.

Złoty zyskał mimo rozczarowujących dzisiejszych danych na temat produkcji przemysłowej z Polski (-0,6 proc. r/r). Fundamentalnie ruch można tłumaczyć faktem, że wciąż istnieje duża dywergencja w politykach monetarnych EBC jak i RPP i ona się pogłębi w najbliższych miesiącach. W strefie euro w przyszłym tygodniu zobaczymy najprawdopodobniej kolejne cięcie stóp procentowych (a rynek wycenia kolejne obniżki niebawem) a na taki krok ze strony NBP musimy prawdopodobnie poczekać jeszcze kilka miesięcy. Jeszcze niedawno, po grudniowym posiedzeniu RPP, można było wnioskować, że warunki finansowania w Polsce zostaną złagodzone dopiero w I kwartale 2026 roku.

Podwyższona zmienność na parze EUR/PLN to w głównej mierze efekt tego, że została pokonana kluczowa bariera techniczna. To wsparcie horyzontalne w okolicy 4,25 było przez notowania wielokrotnie testowane przez kurs, ale za każdym razem próba okazywała się nieskuteczna. Jednocześnie nie widać było w środę większej zmiany notowań pary EUR/USD, której to wzrosty automatycznie powodowały w przeszłości aprecjację naszej waluty.

Dziś uwaga globalnych inwestorów będzie skupiona ponownie na przemówieniu Donalda Trumpa, które może przynieść zaskakujące informacje. Z twardych danych makro rynek będzie oceniał tygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych ale odczyt ten nie powinien wywołać większej reakcji na parze EURUSD. O stopach procentowych będzie decydować Norges Bank oraz Bank centralny Turcji.

Do piątku trwa Światowe Froum Ekonomiczne w Davos. Wczoraj głos zabrała Christine Lagarde przyznając, że przedstawiciele banku nie są nadmiernie zaniepokojeni eksportem inflacji do Europy. Uwagi Lagarde są spójne z przygotowaniami do obniżek stóp procentowych w styczniu a także w marcu. Można oczekiwać, że plany te zostaną potwierdzone podczas przyszłotygodniowej konferencji po decyzji.

Wracając do notowań indeksu Dax, warto pamiętać, że imponujący „rajd” nie będzie trwał w nieskończoność. Widać, że wzrosty tracą impet porównując wielkość wzrostowych świec wyrysowanych od połowy stycznia. Jesteśmy aktualnie w rejonie całkowicie nowym więc brakuje jakiegoś konkretnego punktu odniesienia. Warto jednak zauważyć, że cały ostatni impuls wzrostowy (licząc od dołka z 20 grudnia) jest podobnej wielkości do wzrostów rozpoczętych w połowie listopada 2024 roku.

Łukasz Zembik Oanda TMS

Autor

Popularne w tym tygodniu

Ceowniki zimnogięte – charakterystyka i zastosowanie

Ceowniki zimnogięte to ważne elementy konstrukcyjne, cenione za lekkość,...

Rośnie zainteresowanie mieszkaniami do remontu. „Ruderki” znajdują klientów, bo łatwiej o ekipy budowlane

„Mieszkanie do remontu” – taki opis do niedawna całkowicie...

Jak pytania prejudycjalne do TSUE zmieniają przebieg polskich postępowań sądowych?

Strona toczącego się przed polskim sądem postępowania może złożyć...

Spółka Vivid Games pokazała wstępne wyniki za 2024 rok

Spółka wypracowała w grudniu 1,3 mln zł przychodów i...

40 mln zł na cyberbezpieczeństwo: Fundusz bValue zainwestował w Fudo Security

Fudo Security to trzecia, po Hostersach i Sportano, inwestycja...

Podobne tematy

Złoty silny pomimo słabych danych z polskiej gospodarki

Środowa sesja przebiega w atmosferze słabnącego dolara. Kurs głównej...

DORA już obowiązuje. Eksperci Linux Polska o nowej rzeczywistości w sektorze finansowym

Od 17 stycznia w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie...

Inflacja w USA hamuje – kurs dolara w dół, złoty i aktywa ryzykowne zyskują

Rynki finansowe odetchnęły z ulgą po publikacji lepszych niż...

Inflacja, stopy procentowe i kursy walut: podsumowanie tygodnia

W Polsce w tym tygodniu opublikowano ostateczne dane...

Im bliżej inauguracji Trumpa, tym silniejszy trend umocnienia kursu dolara

Po mocnym zaskoczeniu piątkowymi danymi z amerykańskiego rynku pracy...

Kurs dolara szybko odrabia straty po danych CPI, rynki akcji rosną, funt słabnie

Wczorajsza zmienność kursu EUR/USD to jedynie chwilowe osłabienie USD....

Połowa stycznia z inflacją

Jesteśmy na półmetku pierwszego miesiąca nowego roku. Podczas dzisiejszej...

Rok Byka i Wodnika: Co gwiazdy mówią o wynikach giełd w 2024 roku?

Przyjrzeliśmy się temu, które znaki zodiaku najbardziej sprzyjały w...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie