Dlaczego warto rozstać się z pracownikami w dobrych relacjach? To decyzja strategiczna, niosąca długoterminowe korzyści dla firmy. Decydując się na pomoc pracownikom, organizacje mogą liczyć na pozytywny wizerunek, zminimalizować roszczenia prawne oraz okazać empatię i szacunek. Niemniej jednak należy pamiętać, że pracownicy zwalniani grupowo mają prawo ubiegać się o odprawę pieniężną, której wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy – mówi Katarzyna Opiekulska, ekspertka rynku pracy LSJ HR Group. Świetnym rozwiązaniem w tego typu sytuacjach jest proces outplacementu, czyli szereg działań mających na celu pomóc zwalnianym pracownikom znaleźć nowe zatrudnienie.
Na skróty:
Jak wygląda proces?
Outplacement wspiera zwalnianych pracowników w znalezieniu nowego zatrudnienia i minimalizuje negatywne skutki utraty pracy. Może być wdrożony przy zwolnieniach grupowych i indywidualnych, dostosowując zakres do sytuacji. Niezależnie od przyczyn zwolnienia, zaproponowanie outplacementu pomaga utrzymać dobre relacje. Choć wiąże się z dodatkowymi kosztami, jest to strategiczne działanie przynoszące długoterminowe korzyści dla firmy
Na jakie wsparcie może liczyć pracownik w procesie outplacementu?
Od zasobów i woli pracodawcy zależy, co znajdzie się w „pakiecie pożegnalnym” dla pracownika/ pracowników. Możliwości jest wiele. Żeby odpowiednio dopasować działania, należy wziąć pod uwagę to, czy zwalniana jest grupa pracowników czy jedna osoba, jakich stanowisk dotyczy zwolnienie.
Do najpopularniejszych działań, które pracodawcy wybierają należą: doradztwo zawodowe i w zakresie tworzenia CV, wsparcie w szukaniu zatrudnienia, wsparcie psychologiczne, coaching i mentoring, rozwój zawodowy poprzez szkolenia i warsztaty, transfer całych grup pracowniczych do innych pracodawców. Taki „pakiet ochronny” nie tylko przyczynia się do zmniejszenia stresu związanego z utratą pracy, co ma pozytywny wpływ na morale i przyszłą karierę zawodową pracowników, ale także może realnie przyspieszyć proces znalezienia nowego zatrudnienia – tłumaczy Joanna Siemiątkowska, project manager ds. projektów rozwojowych w LSJ HR Group.
Pracownik zaopiekowany, a co konkretnie firma będzie z tego miała?
Decydując się na takie działania, organizacje mogą liczyć na pozytywny wizerunek firmy zarówno w oczach obecnych, jak i potencjalnych pracowników. Ponadto profesjonalnie przeprowadzony outplacement minimalizuje zagrożenie wystąpienia roszczeń prawnych ze strony pracowników. Warto podkreślić, że pomoc zwalnianym pracownikom jest oznaką empatii, szacunku i odpowiedzialnością pomimo trudnej sytuacji.