środa, 9 kwietnia, 2025

Zniesienie lockdownu, odrmożenie gospodarki i powrót do normalności. Marzenia ściętej głowy czy realny scenariusz?

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Maj to czas długo oczekiwanego zniesienia obostrzeń. Najbardziej skorzystają branże: gastronomiczna i turystyczna. Szacuje się, że podmioty z tych dziedzin zasiliły Krajowy Rejestr Dłużników odpowiednio o 10% i 26%. Stopniowe wychodzenie z lockdownu powinno przynieść wytchnienie przedsiębiorcom. 

W maju stopniowo znoszone będą obostrzenia. Uczniowie zaczną wracać do szkół. Otwarte zostaną też restauracje, kina, muzea, hotele i galerie handlowe. To bardzo ważny krok dla polskiej gospodarki, która ucierpiała przez ponad roczny (choć z niewielkimi przerwami) lockdown.

Znoszenie lockdownu cieszy nie tylko dlatego, że spada liczba zakażeń, a rośnie ta zaszczepionych osób. To duża szansa dla gospodarki i mniejszych przedsiębiorców na powrót do normalności, a przede wszystkim – na odzyskanie źródeł dochodu – komentuje Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO.

Straty, jakie przyniósł lockdown są naprawdę niepokojące. Od marca ubiegłego roku do końca lutego br. Krajowy Rejestr Dłużników odnotował wzrost podmiotów o 10,4% w branży gastronomicznej i o 26% w branży turystycznej[1].

Społeczeństwo nie może się doczekać powrotu do normalności. Głosy o potrzebie zniesieniu lockdownu pojawiały się już w styczniu. Na początku roku aż 56% ankietowanych deklarowało poparcie dla zniwelowania obostrzeń[2]. Brak takiej decyzji skutkował otwieraniem się restauracji i hoteli wbrew decyzjom rządu. Przedsiębiorcy decydowali się na taki krok, bardziej obawiając się bankructwa, niż kontroli sanepidu.

Liczba zachorowań dopiero teraz pozwoliła na stopniowe znoszenie obostrzeń. W sieci można zaobserwować, że znaczna część społeczeństwa nie może się już doczekać wyjścia do ulubionej restauracji. Użytkownicy social mediów snują plany, które miejsce odwiedzić w pierwszej kolejności. Tak pozytywne reakcje z pewnością są nadzieją dla gastronomii, która czeka, by podnieść się po trudach lockdownu.

Wydaje się, że Polacy, stęsknieni na normalnością, chętniej będą korzystać z usług restauracji, hotelów czy kin. W tym celu można skorzystać z doraźnej formy dofinansowania, jaką są m.in. pożyczki. Należy jednak pamiętać, by dokładnie przemyśleć tę decyzję, np. zastanowić się jaka kwota będzie odpowiednia oraz sprawdzić pożyczkodawcę, by nie dać się oszukać. – radzi Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl i loando.pl).

Otwarte zostaną także hotele. Wiele osób oczekiwało otwarcia miejsc noclegowych już przed majówką, by móc cieszyć się długim weekendem. Pokój w hotelu będzie jednak można zarezerwować od 8 maja. Mimo wszystko jest to dobra wiadomość. Dla branży hotelowej oznacza to szansę na przetrwanie. Wcześniej niemalże połowa deklarowała, że jeśli lockdown potrwa do wakacji, to będą zmuszeni zamknąć działalność[3].

Zmiany dotyczą też otwarcia kin, teatrów i muzeów. Oprócz atrakcji dla miejscowych, ponowne otwarcie placówek kultury również może przyczynić się do rozwoju turystyki. Samo otwarcie hoteli na nic by się nie zdało, jeśli w czasie wyjazdu trzeba by siedzieć zamkniętym w pokoju. Uruchomienie instytucji kultury przyciągnie turystów, szczególnie do większych miast.

Jak pokazują dane, branża turystyczna to jedna z tych, które przez pandemię ucierpiały najbardziej – zarówno w skali kraju, jak i świata. Zniesienie restrykcji ma szansę stać się wytchnieniem dla przedsiębiorców. Dni stają się coraz cieplejsze, co z pewnością będzie sprzyjać wyjazdom. Znaczna część jest spragniona odpoczynku i turystycznych doznań. – mówi Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO.

[1] https://www.rp.pl/Biznes/304099945-Pol-roku-lockdownu-gastronomii-dlugi-i-gigantyczne-straty.html

[2] https://wyborcza.biz/biznes/7,177151,26679330,polacy-i-polskie-firmy-maja-dosyc-narodowej-kwarantanny-lockdown.html

[3] https://turystyka.rp.pl/noclegi/hotele/59945-hotelarze-jesli-lockdown-potrwa-do-wakacji-bedziemy-sie-zamykac

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Trump znów uderza w Europę – jak Polska może wygrać na nowej wojnie handlowej?

W środę, 2 kwietnia, prezydent Donald Trump nałożył na...

Grupa Dom Development z kolejnym mocnym kwartałem: sprzedaż mieszkań wciąż powyżej 1000 lokali

Grupa Dom Development utrzymuje wysokie tempo sprzedaży mieszkań, notując...

Podobne tematy

2024 na plusie, ale 2025 stawia wyzwania dla branży badawczej

Dwa ostatnie lata były stabilne w branży badawczej. Przychody...

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać z AI w codziennej pracy

Aż 29 proc. polskich przedsiębiorczyń chciałoby rozszerzyć działalność o...

Wigilia i Sylwester nad Bałtykiem. Turystyka nie narzeka na brak gości

Zachodniopomorska turystyka podsumowuje rok 2024, ale to nie znaczy,...

Europa różnych prędkości: Prognozy gospodarcze dla krajów UE

Prognozy ekonomiczne na nadchodzące lata wskazują na zróżnicowaną dynamikę...

Przedsiębiorcy: nowa polityka migracyjna Rządu RP nie może uderzać w rynek pracy

Nowa polityka migracyjna powinna być mądra i powinna wpływać...

Joanna Oleśniewicz nową Dyrektor Air France KLM w Polsce

Z dniem 1.10.2024 Joanna Oleśniewicz dołączyła do Air France...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie