Na wakacje typu city breaks wybierają się turyści z całego świata. Polacy nie pozostają w tyle za globalnymi trendami i również decydują się na szybkie wakacje. 75% dorosłych Polaków korzysta z wyjazdów w tym modelu, jak pokazuje badanie SW Research przeprowadzone dla Leonardo Hotels. Kim dokładnie są ci, którzy stawiają na krótkoterminowy wypoczynek w dużych miastach?
Czym jest city break?
Według danych GUS* aż 60% mieszkańców Polski to ludność miejska. Nic więc dziwnego, że to również inne miasta są ich obiektem zainteresowania. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research pokazują, że Polacy są zainteresowani wypoczynkiem w formie city break, czyli krótkimi, kilkudniowym wakacjami spędzonymi w mieście. Obejmują korzystanie z lokalnych atrakcji: takich jak restauracje, muzea czy wydarzenia.
Co trzeci ankietowany (36%) deklaruje więcej niż jeden wyjazd w takim modelu odpoczywania. Co piąty respondent (22%) korzysta z niego raz do roku, a rzadziej niż raz do roku – 19% respondentów.
– Hotele w wielkich miastach są przygotowane na realizację potrzeb różnych grup gości. Jedną z ważniejszych grup są właśnie osoby decydujące się na city break. Wiemy, że zostaną z nami tylko na kilka dni, jednak ich pobyt powinien być równie wartościowy, co tych gości, którzy pozostają w hotelu dłużej. Jako Leonardo Hotels zauważamy duże zainteresowanie tematem city breaks: nasze obłożenie hoteli w weekendy wynosi zazwyczaj 100%. W Krakowie goście dokonują takich rezerwacji z dużo większym niż w Warszawie wyprzedzeniem, co jest związane ze specyfiką miast – mówi Monika Maciąg, Hotel Manager, Leonardo Boutique Kraków Old Town.
W samej Warszawie na gości czeka oferta takich obiektów jak NYX Hotel Warsaw: sety DJ-skie, emisje meczów Mistrzostw Euro 2024, seanse silent cinema i inne wakacyjne atrakcje, dzięki którym city break w stolicy będzie jeszcze przyjemniejszy. Wielbiciele klimatu wielkiej metropolii i finansowych dzielnic mogą zdecydować się na pobyt w Leonardo Royal Warsaw, gdzie dodatkowy kulturowy benefit to wyjątkowy charakter okolicy, w której mieści się hotel: kręcono tam kultowe produkcje takie jak „Poszukiwany, poszukiwana” czy „Miodowe lata”.
Kto wybiera city breaki?
City break może kojarzyć się z formą wyjazdów wybieranych głównie przez pary i singli, co częściowo potwierdzają wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Leonardo Hotels. Aż 44% respondentów najchętniej wybrałoby się na taki wypad z partnerem lub partnerką, ale 29% zdecydowałaby się na city break z rodziną, w tym z rodziną z dziećmi. Dlatego właśnie ta forma wakacji może być idealna dla podróżujących o różnorodnych potrzebach: czasem łatwiej zaaranżować wypoczynek z dziećmi w formie weekendowej, bez konieczności pomijania dni nauki w szkole, a dodatkowo w miejscu, które oferuje bogaty wybór atrakcji dla najmłodszych.
Taką ofertę ma dla gości Kraków, gdzie znajdują się hotele Leonardo Boutique Hotel Krakow City Center i Leonardo Boutique Hotel Krakow Old Town. Pierwszy z nich mieści się w dogodnym punkcie centrum miasta, w pobliżu Wisły i Starego Miasta z Wawelem. Drugi z nich to gratka dla fanów zabytków – sam hotel jest zlokalizowany właśnie w Starym Mieście, które zostało wpisane na listę UNESCO. W pobliżu znajduje się Rynek Główny i dzielnica Kazimierz.
Niezależnie od wieku respondentów, Polacy z każdej grupy wiekowej wskazywali, że na city break decydują się nawet kilka razy w roku. Różnice widoczne są w przypadku wykształcenia respondentów: osoby z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym oraz zasadniczym zawodowym najczęściej odpowiadały, że w ogóle nie korzystają z city breaks. Z kolei osoby z wykształceniem średnim i wyższym najczęściej wybierają się na miejskie wakacje kilka razy w roku.
Nie zaskakuje za to kwestia zarobków. Aby czerpać garściami z tego, co miasta mają najlepsze do zaoferowania, potrzeba konkretnych nakładów finansowych. Najczęściej na city break kilka razy do roku decydują się osoby, których dochód netto wynosi od 5000 do 7000 PLN – tak wskazywało 44% respondentów z tego przedziału. Bardzo podobnie deklarowały osoby zarabiające powyżej 7000 PLN, bo 42% odpowiedziało tak samo.
Co z miejscem zamieszkania? Najczęściej kilkudniowy wypoczynek w dużym mieście deklarują Polacy ze średnich miast (100 – 199 tys. mieszkańców), czyli 44% osób z tego przedziału.
O BADANIU:
Badanie przeprowadziła agencja SW Research na zlecenie Leonardo Hotels Polska w maju 2024 roku. Metoda badawcza: wywiady on–line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. Próba badawcza i respondenci: przeprowadzono 802 ankiet z reprezentatywną próbą Polek i Polaków powyżej 18 roku życia, zgodnie z rozkładem płci, wieku i klasy wielkości miejscowości.
*„Polska w liczbach 2023”, Główny Urząd Statystyczny i Departament Opracowań Statystycznych