piątek, 25 kwietnia, 2025

Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów ds. sztucznej inteligencji, wynika z raportu Global AI Hiring Deel

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Eksperci zajmujący się sztuczną inteligencją są coraz bardziej pożądani na rynku pracy. Deel, globalny dostawca rozwiązań technologicznych dla rekrutacji, w nowym raporcie Global AI Hiring opublikował aktualne dane. Jasno pokazują, że w ciągu ostatniego roku organizacje korzystające z narzędzi firmy oferowały aż 60% więcej stanowisk związanych z wykorzystaniem AI. Specjaliści obsadzani w takich rolach mogli liczyć na wyższe wynagrodzenia.

Śmiałe wejście

Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza w nowe branże i sektory. Zdominowała funkcjonowanie biznesu w skali globalnej. Z ankiety przeprowadzonej przez Deel wynika, że wśród osób pytanych o stopień wykorzystania sztucznej inteligencji w codziennym życiu aż 84% przyznało, że korzysta z możliwości AI codziennie lub kilka razy w tygodniu.

Ten trend jest odzwierciedlony w danych z zakresu zatrudnienia. Na całym świecie widoczny jest wzrost liczby ról związanych z AI, zarówno jeśli chodzi o zatrudnianych pracowników, jak i organizacje ich zatrudniające. Do września 2023 roku Deel odnotował ponad 5 tys. aktywnych kontraktów związanych z obszarem AI, Data Science i Inżynierią Oprogramowania, opłacanych przez ponad 2,1 tys. organizacji. Taka skala wzrostu jest wyjątkowa.

Nowe miejsca pracy

W ciągu ostatniego roku przybyło 60% więcej stanowisk opłacanych przez organizacje korzystające z rozwiązań Deel i popyt na ekspertów ds. AI stale rośnie. To głównie role w obszarze AI, Inżynierii Oprogramowania i Data Science. Kolejne 59% to wzrost liczby firm zatrudniających na takie stanowiska. Dominującym rynkiem pozostaje USA, dalej plasuje się Wielka Brytania i Niemcy. Warto jednak podkreślić, że największy wzrost średniej pensji w tym sektorze notujemy w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

– Z naszego raportu wynika, że szaleństwo związane z zatrudnianiem w dziedzinie AI nie dotyczy konkretnych regionów świata, tylko jest trendem globalnym. Pochodną tempa wzrostu tej dziedziny, jest równie szybkie tempo zatrudniania, które przekroczyło  tradycyjne granice państw. Jednak ten przełom w kierunku globalnego zatrudniania był możliwy tylko dzięki powstającym modelom EOR, które dają szansę na transgraniczne wdrażanie wysoce wykwalifikowanych talentów – mówi Liina Laas,  dyrektor ds. ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej w Deel.

Ponad granicami

Większość nowych kontraktów została zawarta w Niemczech (wzrost o 52%), Stanach Zjednoczonych (wzrost o 44%) i Wielkiej Brytanii (wzrost o 41%).

– W Deel nasze zatrudnienie w dziedzinie AI koncentrowało się wokół stworzenia narzędzia Deel IQ, które wykorzystuje solidną wewnętrzną bazę danych dotyczącą globalnej zgodności przepisów i informacji o zatrudnieniu. Wersja beta tego narzędzia jest teraz testowana przez naszych pierwszych klientów – dodaje Liina Laas,  dyrektor ds. ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej w Deel.

Ciągły rozwój sztucznej inteligencji daje szansę na ułatwienia i usprawnienia pracy w wielu obszarach, nie tylko w IT. Eksperci zwracają uwagę, że powstają zupełnie nowe ścieżki kariery zawodowej, co oznacza, że AI przekracza już nie tylko granice, ale też kolejne sektory biznesu i gospodarki.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Zmęczeni technologią, oderwani od sensu. Nowe badanie o wypaleniu i nieefektywności w pracy

Niska wydajność pracy, niska odporność na zmiany, oderwanie...

Wynagrodzenia w sprzedaży i marketingu w 2025 roku. Kto zarobi najwięcej?

Najwięcej zyskują dziś specjaliści, którzy oprócz wiedzy sprzedażowej i...

Podobne tematy

PR w erze AI: technologia rośnie w siłę, ale autentyczność nie wychodzi z mody

Podczas gdy technologia i sztuczna inteligencja odgrywają coraz większą...

Wiceprezes Comarch na Europejskim Kongresie Gospodarczym: AI tworzy nowe zagrożenia

— Nie doceniamy skali wyzwania, jakim jest wdrożenie Krajowego...

Cyfrowa ewolucja sektora publicznego – kiedy AI stanie się rzeczywistym wsparciem administracji?

– Sztuczna inteligencja może stać się kluczowym katalizatorem rozwoju...

Niepewność sprzyja złotu. Kurs dolara słabnie, Trump uderza w Powella

Wydaje się, że należałoby raczej mówić o doprowadzeniu do...

Sztuczna inteligencja nie zastąpi Cię w pracy – pomoże Ci ją wykonywać lepiej

- Asystenci oparci na sztucznej inteligencji będą doskonałym narzędziem...
00:01:13

Piotr Voelkel: Edukacja musi się zmienić – tradycyjny model już nie wystarcza

Tradycyjny model edukacji, oparty na kilkuletnich cyklach, staje się...

Handel detaliczny nie poradzi sobie bez AI. Rosnące oczekiwania konsumentów, duża konkurencja czy inflacja wymuszają zmiany

Rosnące koszty, coraz wyższe oczekiwania klientów i złożoność technologiczna...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie