poniedziałek, 14 kwietnia, 2025

Dlaczego państwa BRICS+ kupują złoto na potęgę?

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Po pobiciu przez złoto cenowego rekordu, część inwestorów postanowiła zrealizować zyski, a to przełożyło się na zdrową korektę. Na rynku królewskiego kruszcu uwagę zwraca także bardzo duża aktywność zakupowa ze strony państw z grupy BRICS+. Po co im tyle złota? W grze jest kilka scenariuszy.

W połowie lipca cena złota zaliczyła kolejne ATH, czyli wzbiła się na najwyższy pułap w historii, przekraczając 2480 dolarów za uncję. Natomiast potem przyszła korekta, która okazała się dosyć głęboka. Ubiegły tydzień królewski kruszec zakończył na poziomie o około 100 dolarów niższym niż w swoim szczytowym momencie.

Złoto osiągnęło all-time high przede wszystkim ze względu na korzystne dane gospodarcze ze Stanów Zjednoczonych i zbliżające się bardzo szybkimi krokami obniżki stóp procentowych w USA. W tej chwili 100% wskazań w FedWatch Tool pokazuje, że do obniżki dojdzie we wrześniu, zmieniają się tylko oczekiwania co do jej głębokości.

Gdy kruszec wzniósł się na rekordowy poziom, ci, którzy złoto posiadają, skorzystali z tego, sprzedając posiadane zasoby i w ten sposób realizując zyski. W takiej sytuacji na rynku dochodzi do zdrowej korekty, a cena spada do tzw. wartości godziwej. Dalszych spadków raczej nie będzie, a kolejne dane gospodarcze z USA powinny spowodować odbicie kursu.

Na ostatnią korektę wpływ miały również trochę mniejsze niż w poprzednich miesiącach zakupy banków centralnych. Chiny – kraj, który w tym roku kupił najwięcej złota – na razie zrobiły sobie przerwę. Niewykluczone jednak, że Ludowy Bank Chin postanowi skorzystać z ostatniej korekty i w lipcu znów wybierze się na zakupy.

Państwa BRICS+ kupują złoto na potęgę. Co to oznacza?

Bardzo dużo kruszcu w ostatnim czasie kupują państwa zrzeszone w tzw. grupie BRICS+, które próbują przeciwstawić się potędze gospodarczej USA. To m.in. Chiny, Rosja, Republika Południowej Afryki, Arabia Saudyjska czy Kazachstan. Dlaczego to robią i jaki mają w tym długofalowy cel? Trzy możliwe scenariusze kreśli Vahan Roth, dyrektor wykonawczy Swissgrams AG – firmy zajmującej się tokenizacją złota.

W pierwszym scenariuszu kraje te będą kontynuować swoje zakupy, które niewiele zmienią w globalnej geopolityce. Wydaje się jednak, że nie po to kupują złoto, by na świecie nic się nie zmieniło. Dlatego warto uważnie spojrzeć na drugi scenariusz, do którego prawdopodobnie państwa BRICS+ dążą. A zakłada on, że kruszec skupowany jest po to, żeby uniezależnić się od amerykańskiego dolara.

Biorąc pod uwagę, co może wydarzyć się, gdy aktywa własne są zdeponowane w walutach innego mocarstwa, kraje zrzeszone w tej grupie obawiają się, że jeśli ich rezerwy będą zgromadzone właśnie w dolarze, to może okazać się, że zostanie to wykorzystane jako broń w ich kierunku. Jak? Choćby tak, że pieniądze zostaną zamrożone i nie będzie do nich dostępu. I dlatego stawiają na niezależne aktywa, jak właśnie złoto.

Trzeci scenariusz, bardzo skomplikowany i trudny do wyobrażenia w tej chwili, jest taki, że być może – gdyby państwom z BRICS+ udało się królewskiego kruszcu kupić bardzo dużo – to zupełnie uniezależniłyby się od dolara, wprowadzając własną walutę. Na przykład opartą na złocie. Jednak scenariusz, w którym dochodzi do całkowitej dedolaryzacji globalnego południa, jest zdecydowanie najmniej prawdopodobny.

Wydaje się bowiem, że amerykański dolar jeszcze długo będzie pierwszą walutą świata – w tej chwili około 60% rezerw wszystkich państw jest zdeponowanych właśnie w USD. Euro, które kiedyś miało ambicję, żeby być konkurentem dla dolara, to tylko 20% globalnych rezerw, a inne waluty stanowią zupełnie marginalny poziom. Przykładowo – chiński juan to zaledwie nieco ponad 2%.

Michał Tekliński, ekspert rynku złota Goldsaver.pl, Grupa Goldenmark

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

00:06:37

Trump zafundował rynkom niepewność – złoto znów staje się atrakcyjną przystanią

W tygodniach największego niepokoju na rynkach złoto taniało, a...

Złoto i srebro pod presją zmienności. Po korekcie wraca popyt na metale szlachetne

Złoto i srebro odnotowują wzrost popytu po jednej...

Złoto najdroższe w historii – 24 rekordy w 15 tygodni i to jeszcze nie koniec?

Cena złota osiąga kolejne rekordy w obliczu rosnących napięć...

Podobne tematy

Euro kontratakuje, dolar pod presją. Czy kurs dolara spadnie poniżej 3,75?

Euro kontratakuje. Czy będzie nowy szczyt na notowaniach głównej...

Giełdy rosną, złoty mocniejszy. Cła (chwilowo) mniej straszne

Z cłami jest powoli tak, że niedługo będziemy się...

Trump rozdaje karty na nowo: czasowe zawieszenie ceł, uderzenie w Chiny

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił tymczasowe zawieszenie ceł...

Cisza przed kolejną burzą? Rynki stabilizują się po nerwowym otwarciu tygodnia

Media biznesowe są zalane artykułami o cłach. Sytuacja wygląda,...

Złoto w oczach Polaków: bezpieczeństwo, stabilność i ochrona przed inflacją

Ochrona przed inflacją, dywersyfikacja portfela i poczucie bezpieczeństwa –...

Chińskie grupy cyberszpiegowskie w natarciu. Na celowniku dyplomaci z Europy Środkowo-Wschodniej

Powiązana z Chinami grupa cyberprzestępców MirrorFace zaatakowała jeden...

Polityczny chaos i deflacja w Chinach – złoty znów pod presją

Zamieszanie geopolityczne wysysa kapitał z ryzykownych aktywów. Po stronie...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie