piątek, 11 kwietnia, 2025

Firmy budowlane wciąż borykają się z konsekwencjami wojny w Ukrainie

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Po wybuchu wojny ceny materiałów budowlanych oszalały. Wiele firm do dzisiaj sądzi się z samorządami lub z deweloperami.

Niebawem miną trzy lata od momentu wybuchu wojny w Ukrainie. Rynek budowlany, rynek transportowy i handel poradziły już sobie z pierwszym szokiem wywołanym zdarzeniami związanymi np. z brakiem surowców, brakiem dostępności towarów czy zrywanymi łańcuchami dostaw. Zdarzenia z roku 2022 wciąż jednak unoszą się nad sytuacją branży budowlanej. – Przed sądami toczą się sprawy w relacjach wykonawcy – inwestorzy. Mowa zarówno o inwestorach sektora publicznemu jak i np. deweloperach. Nagły wzrost cen materiałów budowlanych powodował, że wiele inwestycji kontraktowanych nawet jeszcze przed czasem pandemii w czasie COVID-19 i wojny absolutnie wymagało przeliczenia na nowo, na co samorządy i inwestorzy nie zawsze wyrażali zgodę – przyznaje mecenas Marek Jarosiewicz, adwokat i wspólnik w kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski.

„Nadzwyczajna zmiana stosunków” ratuje firmy budowlane

Najpierw konsekwencją pandemii, a następnie – nawet jeszcze intensywniej – wojny w Ukrainie, była duża nieprzewidywalność w kontekście cen pewnych produktów i surowców. W latach 2021-2022 zakup materiałów budowlanych wiązał się z wieloma problemami. Na niektóre towary obowiązywała tzw. „cena dnia”, a na jeszcze inne trzeba było się zapisywać. To powodowało drastyczny wzrost cen.

– Czy jest szansa, by wywalczyć rekompensatę od samorządu czy inwestora za wzrost kosztów prowadzonych prac inwestycyjnych, to pytanie na które trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Jeżeli prace zostały wykonane i zakończone to może być trudno. Jeżeli przed protokołem odbioru końcowego zakwestionowano wysokość wynagrodzenia to jest szansa, by ubiegać się o waloryzację wynagrodzenia – mówi mecenas Marek Jarosiewicz. – Był taki moment, że rynek budowlany oszalał jeżeli mówimy o ceny. Nastąpiła nadzwyczajna zmiana stosunków, która zachwiała sytuację firm budowlanych. Planowany zysk firmy budowlanej nie tylko został zniwelowany, co często nawet okazał się stratą. W takich sytuacjach zasadne jest dążenie do pewnej rekompensaty – mówi mecenas Marek Jarosiewicz.

Przedsiębiorcy sektora budowlanego, którym trudno było opanować wzrost kosztów, bardzo często decydowali się na wstąpienie na drogę sądową z inwestorami.

– Zwykle najpierw odbywały się mediacje. Ani przedsiębiorcom nie zależało bowiem na opuszczaniu placów budowy ani inwestorom na traceniu wykonawcy inwestycji. Tutaj jednak powinno dojść do porozumienia i spotkania się w pół drogi. Inwestorzy muszą być świadomi, że nie da się wykonać inwestycji w ustalonych przed wojną cenach, gdy materiały budowlane były znacznie droższe, a ich ceny nie były możliwe do przewidzenia – mówi mecenas Marek Jarosiewicz, adwokat.

Rok 2022 najgorszym dla sektora budowlanego

Spraw dotyczących dodatkowych kosztów budowlanych na inwestycjach rozpoczętych przed wojną, a kontynuowanych już w czasie wojny jest w sądach wiele. Samorządy swoją nieprzejednaną opinię argumentują dyscypliną finansów publicznych, a inwestorzy prywatni np. deweloperzy faktem, że wzrost kosztów musieliby przerzucać na klientów, co byłoby znaczące w przypadku obliczania cen mieszkań. Takie patowe sytuacje rozstrzygane są przez sądy raczej na korzyść przedsiębiorców jeżeli Ci potrafią realnie udokumentować duży wzrost cen materiałów budowlanych.

– Mówimy także o wzrostach kosztów pracowniczych, które radykalnie wzrosły w momencie, gdy wielu pracowników wróciło do Ukrainy. Nie da się ukryć, że dla sektora budowlanego pod wieloma względami rok 2022 był najgorszym od lat i do dzisiaj wiele firm nie uporało się z konsekwencjami wybuchu wojny – przyznaje mecenas Marek Jarosiewicz.

Obecnie sytuacja sektora budowlanego uległa poprawie, choć nadal ilość inwestycji deweloperskich oraz inwestycji publicznych jest dla wielu firm niesatysfakcjonująca. Upatrują swoich szans np. w zleceniach związanych z inwestycjami, które będą realizowane ze środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Rynek biurowy w Polsce: mało nowej podaży, rosnący popyt, odbicie inwestycyjne

Na warszawskim rynku w budowie jest aktualnie około 230...

Polski rynek magazynowy stabilizuje się po latach rekordów. Czas na jakość, nie ilość

Polski rynek magazynowy osiągnął etap zdrowej stabilizacji, zbliżając się...

Coraz więcej osób boi się wynajmować swoje mieszkania. „Lęk przed dzikimi lokatorami i zniszczeniami”

Myśleli, że wynajem mieszania to „bułka z masłem”, a...

Pokolenie Z zmienia rynek nieruchomości: nowe oczekiwania, nowe standardy

Pokolenie Z, czyli osoby urodzone po 1995 roku, coraz...

Czy rynek hipotek budzi się na wiosnę? Wzrosty w lutym, nadzieje na kolejne miesiące

Najpierw BIK ogłosił, że wartość wnioskowanych kredytów hipotecznych wzrosła...

Podobne tematy

Pokolenie Z na rynku pracy: stabilność, rozwój i dobre wynagrodzenie ponad wszystko

74 proc. przedstawicieli pokolenia Z chce być zatrudnionych na...

Presja płacowa słabnie – efekt inflacji i kondycji firm

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2025 r....

Rok 2025: Nowe regulacje na rynku pracy – co zmienia się dla pracowników i pracodawców?

Rok 2025 przynosi istotne zmiany w przepisach dotyczących rynku...

Dział administracji i zakupów w 2024: zmiany na rynku pracy i wzrost wynagrodzeń

Działy administracji i zakupów odgrywają kluczową rolę w codziennym...

Transport w cieniu kryzysu: Eksperci oceniają sytuację i prognozy na 2025 rok

Eksperci zgodnie przyznali, że ubiegły rok był trudny. Choć...

Pożyczka dla małych firm: kluczowe informacje dla przedsiębiorców

Współczesne małe i średnie firmy (MŚP) napotykają na różne...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie