czwartek, 24 kwietnia, 2025

Zero Trust odpowiedzią na rosnące zagrożenia dla firm

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Polskie firmy operują coraz bardziej cennymi i wrażliwymi danymi, a jednocześnie doświadczają rosnącej ilości ataków. Praca zdalna, implementacja chmury oraz zmieniający się krajobraz zagrożeń sprawiają, że nie można ufać nikomu i niczemu. O implementacji podejścia Zero Trust pisze Shahar Divon, ekspert oraz dyrektor MSSP i SMB w Check Point Software Technologies.

Krajobraz cyberbezpieczeństwa ewoluuje w zawrotnym tempie, co sprawia, że tradycyjne mechanizmy obronne stają się niewystarczające. Zaawansowane zagrożenia cybernetyczne poruszają się obecnie w sieciach z zaskakującą łatwością, wykorzystując luki, które tradycyjne systemy ochrony nie są w stanie w pełni załatać. Wzrost pracy zdalnej oraz mobilności pracowników rozmył tradycyjne granice sieci, wymuszając zastosowanie rozwiązań bezpieczeństwa działających skutecznie niezależnie od lokalizacji. Jednocześnie powszechne wdrażanie usług chmurowych rozproszyło zasoby poza zasięg tradycyjnych mechanizmów ochrony perymetru, tworząc nowe wyzwania związane z ochroną danych.

Dodatkowo krajobraz zagrożeń komplikuje się poprzez ryzyka zewnętrzne (zarówno złośliwe, jak i przypadkowe), wysokoprofilowe naruszenia bezpieczeństwa, regulacje prawne oraz konsumeryzacja IT.

Nie ufaj. Kontroluj

Odpowiedzią na te zagrożenia było wprowadzenie w wielu firmach strategii „Zero Trust”. To ramy bezpieczeństwa podważające tradycyjne założenia zaufania w sieciach, przyjmujące, że absolutnie wszystko jest potencjalnym zagrożeniem, dopóki nie udowodni się, że jest inaczej.

Dzięki Zero Trust organizacje mogą skutecznie łagodzić cyberzagrożenia i wzmacniać swoją odporność na pojawiające się ryzyka, w momencie, gdy tradycyjne podejście do obrony nie jest już wystarczające. Pojawienie się Zero Trust jako transformacyjnego paradygmatu stanowi proaktywną i strategiczną zmianę w kierunku bardziej odpornej postawy bezpieczeństwa – podsumowuje ekspert Check Pointa.

Zero Trust reprezentuje całkowitą zmianę paradygmatu od tradycyjnych modeli bezpieczeństwa, w których zaufanie było często przyznawane domyślnie, do momentu uznania nieufności. Przyjmując Zero Trust, organizacje uznają uniwersalne zagrożenie ze strony zarówno zewnętrznych przeciwników, jak i wewnętrznych luk, zapoczątkowując nową erę wzmocnionych zabezpieczeń cybernetycznych. To podejście wymaga ciągłej weryfikacji i uwierzytelniania dla wszystkich użytkowników, urządzeń i aplikacji, zapewniając solidne podstawy do zabezpieczania nowoczesnych środowisk cyfrowych i umożliwiając firmom wyprzedzanie ewoluujących zagrożeń cybernetycznych.

Zero Trust działa na dwóch podstawowych zasadach:

  1. Eliminacja zaufania implicite: zamiast polegać na wstępnie zdefiniowanych granicach zaufania, Zero Trust opowiada się za modelem, w którym zaufanie NIGDY nie jest zakładane i musi być stale weryfikowane. To rewolucyjne podejście wymaga od organizacji całkowitego porzucenia przestarzałej koncepcji zaufania podmiotom wyłącznie na podstawie ich lokalizacji w sieci, zmniejszając w ten sposób ryzyko zagrożeń wewnętrznych i ruchu bocznego atakujących.
  2. Ciągła weryfikacja żądań dostępu: Zero Trust stale weryfikuje żądania dostępu w czasie rzeczywistym, niezależnie od ich źródła lub miejsca docelowego. Ponadto procesy uwierzytelniania i autoryzacji dynamicznie dostosowują się do czynników kontekstowych, takich jak tożsamość użytkownika, postawa urządzenia i wzorce zachowań. Dzięki wdrożeniu szczegółowych kontroli dostępu i solidnych mechanizmów uwierzytelniania Zero Trust zapewnia, że ​​tylko upoważnione podmioty uzyskują dostęp do poufnych zasobów, zmniejszając powierzchnię ataku i minimalizując ryzyko nieautoryzowanego dostępu.

Wdrożenie Zero Trust nie jest jedynie przedsięwzięciem technologicznym, ale raczej założeniem strategicznym. Aby pomyślnie przejść przez transformację, organizacje muszą przestrzegać podstawowych zasad, które stanowią podstawę skutecznego wdrożenia tej strategii.

Według Miercom, renomowanej firmy badawczej zajmującej się cyberbezpieczeństwem, istnieją trzy niezbędne filary, które stanowią podstawę udanego wdrożenia podejścia Zero Trust:

  1. Centralne zarządzanie – zapewnia spójność i wydajność wdrażania i zarządzania zasadami Zero Trust w całej infrastrukturze sieciowej organizacji. Centralizując funkcje zarządzania, organizacje mogą usprawnić egzekwowanie zasad, monitorowanie i zgodność, a tym samym znacznie zwiększyć wydajność operacyjną i zmniejszyć obciążenie administracyjne.
  2. Architektura hybrydowa – architektura hybrydowa umożliwia organizacjom bezproblemową integrację zasad Zero Trust z istniejącą infrastrukturą IT, niezależnie od modelu wdrożenia — czy to na miejscu, w chmurze, czy w obu tych modelach. Ta elastyczność pozwala organizacjom dostosować zasady Zero Trust do ich konkretnego środowiska, zapewniając spójną postawę bezpieczeństwa w różnych systemach i platformach.
  3. Realizacja możliwości Zero Trust – poza ramami koncepcyjnymi, udana implementacja Zero Trust zależy głównie od zdolności organizacji do przełożenia teorii na praktykę. Wiąże się to z wdrażaniem i konfigurowaniem technologii i rozwiązań bezpieczeństwa, szczegółową kontrolą dostępu oraz wykrywaniem i reagowaniem na zagrożenia w czasie rzeczywistym.
Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Phishing traci na znaczeniu. Nadchodzą quishing, vishing i email bombing – raport Sophos 2025

W małych firmach aż 70% interwencji zespołów reagowania na...

Ograniczenie dostępu do falowników Deye ożywia debatę o cyfrowej niezależności UE

W Europie mieliśmy do czynienia z działaniem producenta, który...

Rosyjscy hakerzy zaatakowali dyplomatów. Wyrafinowana kampania cyberszpiegów zapraszała na degustację wina

Zaproszenie na kieliszek wina? Pod tym niewinnym pretekstem kryła się...

Phishing coraz bardziej wyrafinowany i trudny do wykrycia

Phishing jest obecnie najpopularniejszą metodą cyberataku. Firma Darktrace przeanalizowała...

Nie daj się nabrać na blokadę BLIK – tak działają oszuści

Cyberprzestępcy nie śpią i coraz częściej sięgają po sprytne...

Podobne tematy

Uwaga na fałszywe e-maile z urzędów skarbowych. Cyberprzestępcy atakują podatników

Trwa gorący okres rozliczeń podatkowych. Okazuje się, że nie...

Przestępcy podszywają się pod Decathlon i kradną dane

W ostatnim czasie obserwujemy wzrost liczby oszustw internetowych, które...

Nowe zagrożenia cybernetyczne: AsyncRAT i wzrost ataków na platformy mobilne

Edukacja, badania, telekomunikacja i administracja należą do najczęściej atakowanych...

Rośnie skala cyberataków na polskie szpitale. Krakowski szpital MSWiA kolejną ofiarą

Szpital MSWiA w Krakowie celem cyberataku. Rośnie skala ataków...

Cyberataki na sektor medyczny w Polsce wzrosły 2,5-krotnie – alarmujące statystyki

W ciągu ostatniego roku Polska zanotowała ponad 2,5-krotny...

Graeme Stewart o ryzykach AI: Stronniczość, błędy i brak regulacji

W ostatnich tygodniach świat technologii ponownie zdominowała rozmowa na...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie