wtorek, 15 kwietnia, 2025

AxFina przejęła E-Kancelarię. W planach: konsolidacja rynku i sprowadzanie zagranicznych inwestorów

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online
  • AxFina Holding nabyła 100% udziałów w E-Kancelarii. AxFina to inwestor branżowy z międzynarodowym know-how i rozwiązaniami windykacyjnymi z innych rynków.
  • Spółka uruchamia w Polsce narzędzia do samodzielnej obsługi zadłużenia, które sprawdziły się w innych krajach.
  • Nowa strategia zakłada konsolidację krajowego rynku i sprowadzenie do Polski inwestorów chcących nabywać portfele wierzytelności.

Transakcja została sfinalizowana pod koniec listopada 2023 roku. E -Kancelaria dołącza do dużego gracza. AxFina to fintech, w którym udziały ma Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Świadczy kompleksowe usługi windykacyjne w Europie Środkowo-Wschodniej, a teraz zwiększa swoje zaangażowanie w Polsce.

– Polska jest największym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej, a tym samym głównym dla AxFina. Dzięki przejęciu E-Kancelarii zamierzamy jeszcze bardziej wzmocnić swój zasięg rynkowy i efektywność operacyjną. Ostatecznym celem jest stworzenie wiodącego polskiego podmiotu obsługującego aktywa i pożyczki, napędzanego technologią, stając się preferowanym partnerem dla polskich instytucji finansowych, korporacji i inwestorów portfelowych – mówi Johannes Wolfslehner, CEO AxFina.

E-Kancelaria planuje zakończyć 2023 rok z ponad 10 mln zł EBITDA, mając zdywersyfikowane źródła przychodów z obsługi ok. 50 dużych klientów, pakietów własnych i obsługi klienta. Strategia po przejęciu opiera się na trzech filarach: cyfryzacji/digitalizacji, samodzielnej obsłudze klienta i konsolidacji oraz pozyskiwaniu zagranicznych inwestorów w polskie portfele dłużników. E-Kancelaria świadczy również pomoc kredytobiorcom we frankach szwajcarskich, a dzięki partnerowi takiemu jak AxFina będzie w stanie wprowadzić na rynek nowe rozwiązania zarówno w zakresie wynagrodzenia dla pośredników, jak i oferty produktowej dla klientów.

E-Kancelaria zawsze koncentrowała się na technologii, a AxFina posiada wiele nowoczesnych rozwiązań, które umożliwiają unikalne na polskim rynku podejście do windykacji cyfrowej. Do tej pory E-Kancelaria była finansowana kapitałem własnym i kapitałem dłużnym jednego z polskich funduszy. Dołączenie do rodziny AxFina daje szersze możliwości pozyskania kapitału w dużej międzynarodowej grupie, a tym samym zwiększa skalę działania. Chciałbym dodać, że E-Kancelaria swój sukces zawdzięcza przede wszystkim ludziom. Zespół liczy obecnie 80 osób, w tym wiele pracujących nieprzerwanie od 2017 roku. Po zmianie planujemy kontynuować pro pracownicze nastawienie i zwiększać zatrudnienie – mówi Piotr Maciągowski Prezes E-Kancelaria.

Spółka uruchamia w Polsce narzędzia do samodzielnej obsługi zadłużenia

AxFina wprowadza w Polsce cyfrowe narzędzie do zarządzania należnościami. Pomaga ono klientom obsługiwać długi w pełni online i umożliwia zaangażowanie za pośrednictwem wielu kanałów cyfrowych. Samoobsługowe narzędzia do zarządzania niezapłaconymi rachunkami czy pożyczkami funkcjonują już w wielu krajach i mogą przyjąć się również w Polsce. Dłużnik sam decyduje, w jaki sposób ureguluje swoje zobowiązania, nie musi nikomu tłumaczyć się ze swoich problemów. Dedykowana aplikacja umożliwia dokonywanie szybkich płatności online, konsolidację zadłużenia, refinansowanie na podstawie spersonalizowanych informacji o należnościach oraz zawieranie ugód. To tzw. egzekucja pozytywna, a osoba zadłużona jest konsumentem z problemem finansowym. Takie podejście to wdrożenie zupełnie nowej filozofii zarządzania należnościami opartej na pogłębionej komunikacji, poszanowaniu prywatności i bezpieczeństwie klienta.

Digitalizacja oznacza zapewnienie konsumentom opartych na danych i zorientowanych na klienta usług windykacyjnych. Służy do tego platforma Finastic. Samodzielna obsługa klienta to innowacyjny model windykacji, który oddaje proces w ręce dłużnika. Rozumiemy to jako tworzenie rozwiązań, które umożliwią konsumentom przezwyciężenie trudności finansowych. Obecnie jest to nowy model usług w Polsce, który ma szanse się przyjąć, bo zmienił się model dłużnika. 20 lat temu przeciętny 40-latek nie potrafił zalogować się do banku, teraz od roku nie był w oddziale banku. Wielu dłużników niechętnie korzysta z telefonów i preferuje komunikatory, czaty lub inne aplikacje do kontaktu – mówi Krzysztof Różycki CSO AxFina Holding SA.

W planach konsolidacja rynku dzięki narzędziom do windykacji cyfrowej

W Polsce wciąż jest wiele firm windykacyjnych, które nie mają wystarczająco rozwiniętych procesów online. Konsolidacja dzięki technologii sprawdza się na wielu rynkach. W Polsce cyfrowe rozwiązania są poszukiwane i pożądane.

Konsolidacja rynku oznacza poszukiwanie i wykorzystywanie możliwości wzrostu poprzez akwizycje na polskim rynku. Mamy podobne doświadczenia w tym obszarze: E-Kancelaria na rynku polskim, AxFina na rynku europejskim. Dzięki wdrożeniu strategii windykacji cyfrowej nasi partnerzy mogą obniżyć koszty zarządzania należnościami średnio o 15% – mówi Piotr Maciągowski.

Spółka chce sprowadzać zagranicznych inwestorów w polskie portfele wierzytelności

Celem AxFina jest również sprowadzenie do Polski organizacji chętnych do zakupu portfeli wierzytelności w naszym kraju. Jest to innowacyjne podejście, ponieważ do tej pory polskie firmy nabywały je za granicą. Jednak doświadczenie i relacje z wieloma podmiotami w Europie dają perspektywę dużego prawdopodobieństwa sukcesu tego filaru.

– Chcemy pokazać polski rynek zagranicznym inwestorom, którzy chcą nabywać portfele wierzytelności. Dzięki inwestycji AxFina nowa spółka zyskała know-how jak międzynarodowy i chce wspierać inwestorów w portfel. Jesteśmy w stanie powiedzieć naszym partnerom, jakie perspektywy mają konkretne portfele i jak performują. Możemy dopasować do nich konkretne narzędzia i obsługiwać takie portfel. To zaawansowany asset management – pokazujemy aktywa i możliwy zwrot. Chcemy być usługodawcą wspierającym w obsłudze bank, ubezpieczyciela czy inwestora zagranicznego – mówi Krzysztof Różycki.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

GK Murapol po I kwartale 2025 r.

GGrupa Murapol utrzymała stabilny poziom sprzedaży i przekazań lokali...

KRAM Investment rozpoczyna realizację Parku Handlowego Bratian i uruchamia pre-kampanię inwestycyjną

KRAM Investment wybrał generalnego wykonawcę budowy Parku Handlowego Bratian...

Dwie firmy z dofinansowaniem z KPO na projekty gospodarki obiegu zamkniętego

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło konkurs na innowacyjne...

Nowa strategia Highlander Enterprise: kosmetyki, odzież UV i grafen

Highlander Enterprise S.A. (wcześniej Advanced Graphene Products S.A.) przyjął...

Baseig SA – polski fashion-tech szykuje się do debiutu na NewConnect

Na polskim rynku pojawił się nowy gracz z w...

Podobne tematy

Marketing sensoryczny w metawersie: Czy wirtualne zakupy mogą angażować wszystkie zmysły?

Nowe technologie, takie jak wirtualna (VR) i rozszerzona rzeczywistość...

Grupa Arche wypłaciła inwestorom 56 mln zł w 2024 roku

W samym 2024 r. inwestorzy otrzymali ponad 56 mln...

Daniel Pawelczyk Finance Directorem i członkiem zarządu w TD SYNNEX Poland

TD SYNNEX (NYSE: SNX) poinformował o powołaniu Daniela Pawelczyka...

Lennart Zipfel nowym dyrektorem finansowym FREENOW – zastąpi Johannesa Prantla

Lennart Zipfel został mianowany nowym dyrektorem finansowym (CFO)...

Młodzi vs. doświadczeni – jak przełamać stereotypy i stworzyć silny zespół?

Dzisiejszy rynek pracy jest areną dynamicznych zmian, które wymagają...

Komputery kwantowe – rewolucja, która zmieni oblicze informatyki

Komputery kwantowe i dokonywane z ich pomocą obliczenia kwantowe...

Maciej Müldner nowym CFO w MLP Group

MLP Group wzmacnia  swoje struktury finansowe. Nowym CFO zostaje...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie