środa, 12 maja, 2021
PRACA I KARIERAREKRUTACJABranża e-commerce na zachodzie rośnie w siłę i rekrutuje polskich pracowników

Branża e-commerce na zachodzie rośnie w siłę i rekrutuje polskich pracowników

-

Wraz z coraz szybszym rozwojem e-commerce rośnie zapotrzebowanie na pracowników logistyki, którzy obsłużą poszczególne procesy. Bardzo duże niedobory pracowników w tej branży notują nasi zachodni sąsiedzi, jak Holandia, gdzie handel online jest jedną z kluczowych gałęzi gospodarki.

Branża e-commerce na zachodzie rośnie w siłę i rekrutuje polskich pracowników

Pandemia Covid-19 spowolniła globalną gospodarkę i dotknęła niemal każdą branżę w Polsce i Europie. Podczas, gdy większość firm nadal zmaga się ze skutkami zamrożenia gospodarki i obostrzeń dla społeczeństwa, branża e-commerce przechodzi przyspieszoną ekspansję. Sprzedaż online imponująco rośnie, a branża rekrutuje nowych pracowników.

Polski rynek handlu online wciąż jest w fazie wzrostu, ale w Europie e-commerce od kilku lat rozwija się bardzo dynamicznie. Stan epidemii spowodował jeszcze większy wzrost sprzedaży online, nawet wśród dotychczasowych sceptyków tego rozwiązania.

E-commerce w Polsce i Europie

Branża e-commerce w Polsce rok rocznie notuje dwucyfrowe wzrosty na poziomie 16-18 proc. Jej wartość dla rynku polskiego w 2020 roku szacowana jest na 70 mld zł. Jednak w obecnej sytuacji epidemiologicznej należy spodziewać się jeszcze większych przyrostów. W czasach Covid-19 zakupy przez internet zostały docenione przez konsumentów nie tylko za całodobową dostępność, szybkość i wygodę, ale przede wszystkim za bezpieczeństwo.

U naszych zachodnich sąsiadów sprzedaż online już od kilku lat dystansuje handel tradycyjny. Raport Wordpay Global Payment prognozuje dynamiczny wzrost rynku e-commerce w Europie do 2021 roku. Według prognoz w ciągu najbliższego roku największą dynamikę będzie można zaobserwować w Holandii, Niemczech i we Włoszech. Niderlandy już od kilku lat należą do najbardziej wpływowych państw na rynku e-commerce i zaliczają się do 10 największych rynków e-commerce na świecie.

W Holandii pracownicy logistyki pilnie poszukiwani

Wpływ pandemii na rynek pracy w Holandii jest znacznie mniejszy niż w Polsce. Ponadto dynamiczny wzrost rynku e-commerce dodatkowo pogłębił niedobory pracowników w branży logistycznej. Należy tutaj pamiętać, że logistyka e-commerce to nie tylko obsługa magazynu, ale także pakowanie, wysyłka i obsługa zwrotów, stąd tak duże potrzeby kadrowe. Czynnikiem, który ułatwia wyjazd i cały proces zatrudnienia jest bez wątpienia brak kwarantanny w Holandii. Dzięki temu pracownicy mogą od razu rozpocząć pracę i nie muszą dysponować dodatkowymi środkami na utrzymanie, które byłyby niezbędne w przypadku dwutygodniowej izolacji” – mówi Patrycja Liniewicz, Managing Director International Recruitment w OTTO Work Force.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...