środa, 2 grudnia, 2020
PRACA I KARIERA REKRUTACJA Branża e-commerce na zachodzie rośnie w siłę i rekrutuje polskich pracowników

Branża e-commerce na zachodzie rośnie w siłę i rekrutuje polskich pracowników

-

Wraz z coraz szybszym rozwojem e-commerce rośnie zapotrzebowanie na pracowników logistyki, którzy obsłużą poszczególne procesy. Bardzo duże niedobory pracowników w tej branży notują nasi zachodni sąsiedzi, jak Holandia, gdzie handel online jest jedną z kluczowych gałęzi gospodarki.

Branża e-commerce na zachodzie rośnie w siłę i rekrutuje polskich pracowników

Pandemia Covid-19 spowolniła globalną gospodarkę i dotknęła niemal każdą branżę w Polsce i Europie. Podczas, gdy większość firm nadal zmaga się ze skutkami zamrożenia gospodarki i obostrzeń dla społeczeństwa, branża e-commerce przechodzi przyspieszoną ekspansję. Sprzedaż online imponująco rośnie, a branża rekrutuje nowych pracowników.

Polski rynek handlu online wciąż jest w fazie wzrostu, ale w Europie e-commerce od kilku lat rozwija się bardzo dynamicznie. Stan epidemii spowodował jeszcze większy wzrost sprzedaży online, nawet wśród dotychczasowych sceptyków tego rozwiązania.

E-commerce w Polsce i Europie

Branża e-commerce w Polsce rok rocznie notuje dwucyfrowe wzrosty na poziomie 16-18 proc. Jej wartość dla rynku polskiego w 2020 roku szacowana jest na 70 mld zł. Jednak w obecnej sytuacji epidemiologicznej należy spodziewać się jeszcze większych przyrostów. W czasach Covid-19 zakupy przez internet zostały docenione przez konsumentów nie tylko za całodobową dostępność, szybkość i wygodę, ale przede wszystkim za bezpieczeństwo.

U naszych zachodnich sąsiadów sprzedaż online już od kilku lat dystansuje handel tradycyjny. Raport Wordpay Global Payment prognozuje dynamiczny wzrost rynku e-commerce w Europie do 2021 roku. Według prognoz w ciągu najbliższego roku największą dynamikę będzie można zaobserwować w Holandii, Niemczech i we Włoszech. Niderlandy już od kilku lat należą do najbardziej wpływowych państw na rynku e-commerce i zaliczają się do 10 największych rynków e-commerce na świecie.

W Holandii pracownicy logistyki pilnie poszukiwani

Wpływ pandemii na rynek pracy w Holandii jest znacznie mniejszy niż w Polsce. Ponadto dynamiczny wzrost rynku e-commerce dodatkowo pogłębił niedobory pracowników w branży logistycznej. Należy tutaj pamiętać, że logistyka e-commerce to nie tylko obsługa magazynu, ale także pakowanie, wysyłka i obsługa zwrotów, stąd tak duże potrzeby kadrowe. Czynnikiem, który ułatwia wyjazd i cały proces zatrudnienia jest bez wątpienia brak kwarantanny w Holandii. Dzięki temu pracownicy mogą od razu rozpocząć pracę i nie muszą dysponować dodatkowymi środkami na utrzymanie, które byłyby niezbędne w przypadku dwutygodniowej izolacji” – mówi Patrycja Liniewicz, Managing Director International Recruitment w OTTO Work Force.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POLECAMY

forex

Wpływ epidemii Covid-19 na gospodarkę – komentarz Grzegorza Maliszewskiego

0
W tym tygodniu publikowane będą kolejne dane z gospodarek rozwiniętych, wskazujących na skalę załamania koniunktury w następstwie epidemii koronawirusa. W tym kontekście istotne będą wskaźniki koniunktury w USA i strefie euro. Oczekiwać można dalszego...
2

W II kwartale globalny PKB może spaść nawet o 15 proc. w ujęciu rocznym....

0
W marcu wskaźnik PMI – łącznie dla przemysłu i usług – w strefie euro odnotował rekordowy spadek do 31,4 pkt, podczas gdy jeszcze w lutym wyniósł 51,6 pkt. Dane te obrazują nastroje osób odpowiedzialnych za zakupy w firmach, co...
rozwoj

Tarcza Antykryzysowa: przykłady działań polityki podatkowej w innych państwach

0
Doświadczenia z kryzysu z 2008 roku pokazały, że instrumenty podatkowe mają istotną rolę w łagodzeniu skutków spowolnienia gospodarczego. Aktualne działania innych państw pozwalają stwierdzić, że polityka podatkowa ma i będzie mieć istotne znaczenie w...