FIRMYCBŚP wkracza do siedziby Cinkciarz.pl – Prokuratura bada możliwe naruszenia finansowe i...

CBŚP wkracza do siedziby Cinkciarz.pl – Prokuratura bada możliwe naruszenia finansowe i oszustwa w wymianie walut online

CBŚP wkracza do siedziby Cinkciarz.pl – Prokuratura bada możliwe naruszenia finansowe i oszustwa w wymianie walut online

W poniedziałek Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP), wspólnie z ekspertami do spraw cyberprzestępczości, podjęło działania w siedzibie firmy Cinkciarz.pl w Zielonej Górze. Akcja ta, zrealizowana na zlecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, miała na celu zabezpieczenie dowodów w związku z podejrzeniami o nieprawidłowości finansowe. Potwierdził to w rozmowie z Polską Agencją Prasową podkomisarz Krzysztof Wrześniowski, rzecznik prasowy CBŚP.

Zawiadomienie KNF – Początek śledztwa

Sprawa, którą prowadzi Prokuratura Regionalna w Poznaniu, rozpoczęła się na początku października 2024 roku. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zgłosiła wówczas podejrzenia co do działalności Cinkciarz.pl, związane z możliwymi naruszeniami ustawy o rachunkowości. Początkowo zawiadomienie KNF zostało skierowane do Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze, jednak ze względu na charakter sprawy trafiło ostatecznie do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu.

Rozszerzenie śledztwa – Podejrzenie oszustwa w systemie wymiany walut

W międzyczasie do Prokuratury Regionalnej wpłynęło kolejne zawiadomienie od KNF, które wskazywało na możliwość popełnienia przestępstwa oszustwa w internetowym systemie wymiany walut, jaki prowadzi Cinkciarz.pl. Zawiadomienie to stało się podstawą do połączenia obu dochodzeń – sprawy o naruszenie przepisów rachunkowych oraz podejrzenia oszustwa. Rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, prokurator Anna Marszałek, poinformowała, że oba postępowania są teraz prowadzone jako jedno śledztwo.

Znaczenie działań CBŚP i możliwe konsekwencje dla klientów

Cinkciarz.pl to jedno z najbardziej rozpoznawalnych przedsiębiorstw oferujących internetową wymianę walut w Polsce. Przedstawiciele CBŚP oraz Prokuratury Regionalnej na razie nie podają szczegółowych informacji dotyczących prowadzonego śledztwa. Jednak w sytuacji, gdy pojawiają się podejrzenia związane z oszustwami finansowymi, sprawa może dotyczyć dużej liczby transakcji i klientów.

Operacje przeprowadzane przez CBŚP mają na celu nie tylko zabezpieczenie dowodów, lecz również dokładną analizę działań podejrzanego podmiotu. Przeszukanie siedziby firmy obejmuje zazwyczaj sprawdzenie dokumentacji finansowej, analizę systemów informatycznych oraz weryfikację procesów związanych z obsługą klienta.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...