piątek, 11 kwietnia, 2025

CBŚP wkracza do siedziby Cinkciarz.pl – Prokuratura bada możliwe naruszenia finansowe i oszustwa w wymianie walut online

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

W poniedziałek Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP), wspólnie z ekspertami do spraw cyberprzestępczości, podjęło działania w siedzibie firmy Cinkciarz.pl w Zielonej Górze. Akcja ta, zrealizowana na zlecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, miała na celu zabezpieczenie dowodów w związku z podejrzeniami o nieprawidłowości finansowe. Potwierdził to w rozmowie z Polską Agencją Prasową podkomisarz Krzysztof Wrześniowski, rzecznik prasowy CBŚP.

Zawiadomienie KNF – Początek śledztwa

Sprawa, którą prowadzi Prokuratura Regionalna w Poznaniu, rozpoczęła się na początku października 2024 roku. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zgłosiła wówczas podejrzenia co do działalności Cinkciarz.pl, związane z możliwymi naruszeniami ustawy o rachunkowości. Początkowo zawiadomienie KNF zostało skierowane do Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze, jednak ze względu na charakter sprawy trafiło ostatecznie do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu.

Rozszerzenie śledztwa – Podejrzenie oszustwa w systemie wymiany walut

W międzyczasie do Prokuratury Regionalnej wpłynęło kolejne zawiadomienie od KNF, które wskazywało na możliwość popełnienia przestępstwa oszustwa w internetowym systemie wymiany walut, jaki prowadzi Cinkciarz.pl. Zawiadomienie to stało się podstawą do połączenia obu dochodzeń – sprawy o naruszenie przepisów rachunkowych oraz podejrzenia oszustwa. Rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, prokurator Anna Marszałek, poinformowała, że oba postępowania są teraz prowadzone jako jedno śledztwo.

Znaczenie działań CBŚP i możliwe konsekwencje dla klientów

Cinkciarz.pl to jedno z najbardziej rozpoznawalnych przedsiębiorstw oferujących internetową wymianę walut w Polsce. Przedstawiciele CBŚP oraz Prokuratury Regionalnej na razie nie podają szczegółowych informacji dotyczących prowadzonego śledztwa. Jednak w sytuacji, gdy pojawiają się podejrzenia związane z oszustwami finansowymi, sprawa może dotyczyć dużej liczby transakcji i klientów.

Operacje przeprowadzane przez CBŚP mają na celu nie tylko zabezpieczenie dowodów, lecz również dokładną analizę działań podejrzanego podmiotu. Przeszukanie siedziby firmy obejmuje zazwyczaj sprawdzenie dokumentacji finansowej, analizę systemów informatycznych oraz weryfikację procesów związanych z obsługą klienta.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Astronika zbuduje rampę i wysięgnik dla misji ExoMars – polska technologia poleci na Marsa

Misja ExoMars coraz bliżej, a Airbus przekazał mediom informację...

Grupa eSky i Ryanair kontynuują partnerstwo. Oferta obejmuje ponad 230 kierunków

Ryanair, największa linia lotnicza w Europie, oraz Grupa eSky...

Mex Polska SA z 12% wzrostem przychodów w 2024 roku. Spółka stawia na ekspansję i optymalizację

Mex Polska zgodnie z prognozami, zamyka 2024 rok z...

Medicalgorithmics przyspiesza ekspansję. Teraz czas na Słowenię

Medicalgorithmics konsekwentnie realizuje nową strategię rozwoju, przyjętą półtora roku...

100 mln euro dla 100 polskich startupów. Paweł Dobosz uruchamia fundusz inwestycyjny Formative

Sto milionów euro – tyle w ciągu trzech lat...

Podobne tematy

Frankowicze wyraźnie odpuszczają mediacje z bankami

W ub.r. zainicjowano w Sądzie Polubownym przy Komisji Nadzoru...

DORA już obowiązuje. Eksperci Linux Polska o nowej rzeczywistości w sektorze finansowym

Od 17 stycznia w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie...

Diagnostyka S.A. z prospektem zatwierdzonym przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła Prospekt Diagnostyka S.A. („Diagnostyka”, „Spółka”,...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie