piątek, 17 stycznia, 2025

Co czwarty Polak lokuje majątek w złocie. Kruszce topowym wyborem do ochrony przed inflacją

Blisko 28% badanych inwestuje w kruszce – wynika z najnowszego raportu “Polak Inwestor 2024”. Inwestorzy cenią metale szlachetne przede wszystkim jako instrument chroniący kapitał przed inflacją – to jedno z najczęściej wybieranych w tym celu aktywów.

Goldsaver.pl z Grupy Goldenmark jest partnerem merytorycznym raportu, opracowanego przez iKsync i krakowski Uniwersytet Ekonomiczny. Michał Tekliński, ekspert rynku złota z Goldsavera, podkreśla, że przy obecnych uwarunkowaniach ekonomicznych spadek – względem ubiegłego roku – zainteresowania złotem jest zaskakujący.

Wygląda na to, że biorący udział w badaniu mają w aktualnej sytuacji mniejszą awersję do ryzyka. Na podobnym poziomie do kruszców (27,6%) są akcje GPW/NC (29,9%), nieruchomości (26,9%), akcje lub obligacje zagraniczne (26,1%) i kryptowaluty (21,5%) – wylicza Michał Tekliński.

Co dodać do portfela? Kruszce!

Lista aktywów, które inwestorzy chcieliby dodać do portfela jest mniej zróżnicowana niż tych, które mają lub mieli. Z grona tradycyjnych najbardziej pożądane są obligacje skarbowe (25,8% wskazań). A z aktywów alternatywnych inwestorzy najchętniej wybraliby kruszce (29,1%) i nieruchomości (28,8%). Obie te pozycje są ponadto najczęściej wskazywanymi aktywami, spośród wszystkich.

Polscy inwestorzy w przyszłości zamierzają w mniejszym stopniu lokować środki w lokaty, obligacje, nieruchomości, kruszce czy kryptowaluty. Na popularności zyskiwać będą takie aktywa, jak sztuka i kamienie szlachetne, start-upy, obligacje korporacyjne, Forex czy instrumenty pochodne. A to oznacza jeszcze większy apetyt na ryzyko – dodaje ekspert Grupy Goldenmark.

Ciekawym wskazaniem jest również badanie przeprowadzone wśród osób nieinwestujących. Kruszce zostały wskazane jako jedne z najpopularniejszych aktywów, które mogliby oni wybrać jako pierwsze przedmioty inwestycji. Odpowiedziało tak ponad 21% badanych. Popularniejszymi “pierwszymi inwestycjami” były tylko obligacje skarbowe i lokaty w złotym.

Złoto topowym wyborem do ochrony przed inflacją

Jak wynika z raportu, ochrona przed inflacją pozostaje jednym z najważniejszym powodów do inwestowania, na równi z troską o dochody na emeryturze. Dla nieinwestujących byłby to motyw nieco mniej ważny niż cel emerytalny. Co, zdaniem inwestorów, najlepiej chroni przed inflacją?

– Obligacje skarbowe (58%), kruszce (52%) i nieruchomości (51%). I tutaj wyraźnie widoczny jest dysonans pomiędzy wyrażonym poglądem a działaniami, ponieważ obligacje wybiera co prawda połowa inwestujących, ale już kruszce i nieruchomości są popularne na równi z akcjami i kryptowalutami – komentuje Michał Tekliński.

Wśród nieinwestujących kolejność na szczycie listy jest podobna. Tam też jest ta sama trójka, chociaż w nieco innej kolejności: najpierw nieruchomości (48%), dalej kruszce (41%), a później obligacje skarbowe (38%). Nadzieja pokładana w zagranicznych instrumentach finansowych i w polskich akcjach jest w tej grupie mniejsza.

Najbogatsi stawiają na kruszce

Większość inwestorów posiada niewielkie portfele – dwie trzecie z nich ma aktywa o wartości poniżej 100 tys. zł. Główne formy aktywów to lokaty bankowe (58%), obligacje skarbowe (51%), jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych (31%) oraz polskie akcje (30%).

Rodzimi inwestorzy nie są do końca pewni, jaką drogą chcą podążać i w jaki sposób dążyć do realizacji swoich założeń. Wyjątek stanowią tutaj ci, którzy posiadają ponad 1 mln zł w aktywach – aż 47% z nich w swoich portfelach ma lub miało kruszce. Chcą dbać o swoją przyszłość i zabezpieczać majątek, ale mają dużą i rosnącą skłonność do ryzyka – mówi Michał Tekliński.

Badanie wskazało także, że inwestorzy biorący udział w badaniu rzadko podejmują decyzje inwestycyjne. 55% z nich kilka razy w roku, a 14% raz do roku albo rzadziej. Niewielu jest inwestorów bardzo aktywnych. Decyzje inwestycyjne kilka razy w tygodniu podejmuje 6% badanych, a kilka razy dziennie – niespełna 2% badanych.

45% z nas nie inwestuje

Blisko 600 osób zadeklarowało w badaniu, że nie inwestuje. To dużo więcej niż przed rokiem (45% w 2024 r. względem 26% w 2023 r.). Dlaczego? Z powodu braku odpowiednich środków finansowych (69%), braku wiedzy (51%) oraz strachu przed utratą oszczędności (32%). 

Brak możliwości finansowych, by inwestować odzwierciedla sytuację gospodarczą. Wysoka inflacja oraz wysokie stopy procentowe przekładają się na wysokie raty kredytów i skutecznie drenują portfele Polaków. Co warte podkreślenia, w ostatnich latach stopa oszczędności naszych rodaków miała tendencję spadkową – dodaje ekspert Goldsaver.pl.

Co mogłoby zadecydować o podjęciu decyzji i przeznaczeniu części środków na inwestycje? Niska bariera wejścia – tak wskazuje aż 64% nieinwestujących. Ważnym czynnikiem jest również zrozumiałość informacji związanych z procesami inwestycyjnymi oraz zaufanie do marek instytucji.

Autor
  • Od prawie dwóch dekad wspieramy naszych czytelników w lepszym rozumieniu świata biznesu i gospodarki. Tworzymy treści, które łączą solidne analizy z praktycznymi wskazówkami, pomagając w podejmowaniu trafnych decyzji. Nasz zespół to ludzie z pasją do odkrywania nowych trendów, śledzenia zmian na rynkach i dzielenia się wiedzą, która inspiruje do działania.

Popularne w tym tygodniu

Waloryzacja czynszów w 2025 r. – co czeka najemców?

Do umów najmu zawieranych na dłużej niż rok właściciele...

Organizacje branżowe krytykują zmiany w programie „Mój Elektryk 2.0” i apelują o zmiany

Apel branży leasingu i wynajmu oraz organizacji pracodawców do...

Kurs dolara kontynuuje rajd: Czy presja na rynki wschodzące się utrzyma?

Nieustający rajd dolara trwa kolejny tydzień, napędzany przez wyższe...

Podobne tematy

Im bliżej inauguracji Trumpa, tym silniejszy trend umocnienia kursu dolara

Po mocnym zaskoczeniu piątkowymi danymi z amerykańskiego rynku pracy...

Kurs dolara szybko odrabia straty po danych CPI, rynki akcji rosną, funt słabnie

Wczorajsza zmienność kursu EUR/USD to jedynie chwilowe osłabienie USD....

2024 na plusie, ale 2025 stawia wyzwania dla branży badawczej

Dwa ostatnie lata były stabilne w branży badawczej. Przychody...

Kardiobeat.ai od Medicalgorithmics z certyfikacją w Izraelu

Opracowane i wprowadzone na globalny rynek przez Medicalgorithmics bezprzewodowe...

Połowa stycznia z inflacją

Jesteśmy na półmetku pierwszego miesiąca nowego roku. Podczas dzisiejszej...

Dzień z inflacją

Po wczorajszym odczycie producenckiej inflacji w USA, dziś wszyscy...

Na niższe stopy procentowe poczekamy

Przed nami pierwsza w tym roku decyzja Rady Polityki...

Sławomir Majchrowski z Grupy Selena o strategiach dla branży budowlanej w 2025 roku

Drobne symptomy stabilizacji są odczuwalne, ale branża pozostaje w...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie