niedziela, 19 stycznia, 2025

Czy EBC ograniczy planowane obniżki stóp w 2025?

Ostatnie dni roku to niewielka aktywność na rynkach finansowych, co jest typowe dla okresu poświątecznego. Polska waluta zachowuje się stabilnie, choć nie brakuje globalnych czynników wpływających na jej notowania. Szczególną uwagę przyciągnęła wypowiedź jednego z przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Ostrożny EBC?

Robert Holzmann,  szef Banku Austrii i członek Europejskiego Banku Centralnego, w ostatniej wypowiedzi dla Reutersa zasugerował, że przyszłe obniżki stóp procentowych w strefie euro powinny być bardziej umiarkowane, niż obecnie zakłada rynek ze względu na ostatnie dane o inflacji. W listopadzie dynamika cen w strefie euro przyspieszyła z 2% do 2,2%. Wzrost może być kontynuowany, co jest jednocześnie argumentem za zachowaniem rozwagi w sprawie przyszłych cięć. Dodatkowo słabnące po wyborach prezydenckich w USA euro także przemawia za ostrożniejszym podejściem do polityki monetarnej w 2025 roku. Choć rynek wciąż wycenia styczniową obniżkę stóp przez EBC o 25 punktów bazowych, to pamiętajmy, że decyzja będzie miała miejsce dokładnie za miesiąc. Do tego czasu wiele może się zmienić, zwłaszcza, że 20 stycznia czeka nas oficjalne zaprzysiężenie nowego prezydenta.

Poniedziałkowe wahnięcie na EUR/USD

W świątecznym tygodniu wykres głównej pary walutowej świata wykazywał delikatny ruch w kierunku północnym. Dziś kurs popularnego „edka” doszedł do poziomu 1,045 USD. Z technicznego punktu widzenia w tym miejscu znajduje się opór. Jego przełamanie mogłoby świadczyć o rosnącej sile euro (w związku z ostrożniejszym podejściem EBC do przyszłych obniżek stóp procentowych). Tak się jednak nie stało. W południe notowania EUR/USD odnotowały gwałtowny spadek, wyznaczając lokalny dołek przy 1,038 USD.

Poświąteczny rynek walutowy

W poniedziałek o poranku uwagę przyciągały waluty z antypodów, które zyskiwały na wartości w kontekście stabilizacji na globalnych rynkach. Jednocześnie japoński jen oraz szwajcarski frank pozostawały słabe. To wskazywało na relatywnie mniejsze zainteresowanie inwestorów bezpiecznymi przystaniami. Zmiany te, choć kosmetyczne, odzwierciedlały obecny nastrój na rynkach. W tym otoczeniu względnie stabilny pozostawał złoty. Kurs EUR/PLN oscylował przy 4,26 PLN, GBP/PLN to 5,15 PLN, a CHF/PLN to 4,53 PLN. Większą zmienność odnotowaliśmy na wykresie USD/PLN. Sesja rozpoczęła się przy 4,10 PLN. Do godziny 12:00 krajowa waluta próbowała się umacniać, osiągając poziom 4,08 PLN. Aprecjacja nie trwała długo. Dwugroszowe zyski PLN zostały w całości wymazane podczas popołudniowego umocnienia dolara.

Autor: Dawid Górny, analityk walutowy Walutomat.pl

Autor
  • Od prawie dwóch dekad wspieramy naszych czytelników w lepszym rozumieniu świata biznesu i gospodarki. Tworzymy treści, które łączą solidne analizy z praktycznymi wskazówkami, pomagając w podejmowaniu trafnych decyzji. Nasz zespół to ludzie z pasją do odkrywania nowych trendów, śledzenia zmian na rynkach i dzielenia się wiedzą, która inspiruje do działania.

Popularne w tym tygodniu

Rekordowa liczba upadłości w Polsce w 2024 roku. Najtrudniejszy rok dla przemysłu, budownictwa i handlu

Miniony rok przyniósł kolejny wzrost liczby upadłości polskich firm....

Zamieszanie w lokalnym koszyku walutowym

Polska waluta bardzo często u inwestorów międzynarodowych łączona jest...

Czas na zmiany w prawie podatkowym. Eksperci oczekują od rządu konkretnych działań i stabilności

Od tego roku obowiązują nowe regulacje podatkowe, które dotykają...

Podobne tematy

W oczekiwaniu na Trumpa

Piątkowa sesja pozostaje względnie spokojna, na parach walutowych brakuje...

Im bliżej inauguracji Trumpa, tym silniejszy trend umocnienia kursu dolara

Po mocnym zaskoczeniu piątkowymi danymi z amerykańskiego rynku pracy...

Kurs dolara szybko odrabia straty po danych CPI, rynki akcji rosną, funt słabnie

Wczorajsza zmienność kursu EUR/USD to jedynie chwilowe osłabienie USD....

Artur Sutor i Martyna Balcer powołani do międzynarodowej rady dyrektorów ITRA Global

ITRA Global ogłosiła skład nowej rady dyrektorów, która zarządza rozwojem...

Połowa stycznia z inflacją

Jesteśmy na półmetku pierwszego miesiąca nowego roku. Podczas dzisiejszej...

Dzień z inflacją

Po wczorajszym odczycie producenckiej inflacji w USA, dziś wszyscy...

Skarb państwa ważnym graczem na rynku biur

W najbliższych latach instytucje administracyjne i spółki państwowe będą...

Kurs dolara kontynuuje rajd: Czy presja na rynki wschodzące się utrzyma?

Nieustający rajd dolara trwa kolejny tydzień, napędzany przez wyższe...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie