poniedziałek, 28 kwietnia, 2025

Dla Polaków piłka nożna to nie tylko sport, ale i sposób na budowanie relacji i przeżywanie wyjątkowych chwil

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online
  • 59% Polaków przyznaje, że oglądanie na żywo ulubionej drużyny sportowej lub sportowca zdobywającego trofeum byłoby znaczącym lub bardzo ważnym wydarzeniem w ich życiu;
  • 45% ankietowanych chciałoby zobaczyć mecz pomiędzy czołowymi drużynami na dużym stadionie narodowym;
  • Dla 51% respondentów z Polski spotkanie swojego piłkarskiego bohatera byłoby najważniejszym momentem w życiu;

Jesteśmy na finiszu jednego z najważniejszych wydarzeń sportowych tego roku – Euro 2024. Piłkarskie emocje udzielają się każdemu – nawet tym, którzy na co dzień nie są zapalonymi fanami piłki nożnej. Na fali sportowych wrażeń, Mastercard przeprowadził badanie opinii w 20 krajach europejskich, w tym również w Polsce, aby sprawdzić jakie emocje towarzyszą Europejczykom w odniesieniu do piłki nożnej i innych rozgrywek sportowych oraz jak wydatki związane z przeżyciami sportowymi wpływają na nasze portfele.

Polaków łączy piłka i sportowe emocje

Nie jest zaskoczeniem, że piłka nożna wywołuje wiele pozytywnych emocji, a Polacy są wielkimi miłośnikami piłkarskich rozgrywek. Jak pokazuje badanie Mastercard, 61% ankietowanych Polaków przyznało, że są najszczęśliwsi wtedy, kiedy oglądają swoją drużynę piłkarską na żywo[1]. Dla porównania, wśród Europejczyków takiej odpowiedzi udzieliło nieco mniej, bo 56% respondentów. 6 na 10 Polaków oznajmiło również, że bardziej niż cokolwiek innego na świecie lubią oglądać, jak ich drużyna strzela gola. Nawet wśród Hiszpanów i Włochów nie ma aż tylu entuzjastów piłkarskich sukcesów, gdyż zdanie to podziela kolejno 52% i 48% z nich. 60% Polaków przyznało również, że wspólne oglądanie piłki nożnej poprawia ich relacje z rodziną i przyjaciółmi.

„Polacy są fanami nie tylko piłki nożnej, ale także innych dyscyplin sportowych, a ponad połowa ankietowanych (53%) marzy o tym, aby oglądać zmagania swoich ulubionych drużyn czy sportowców na żywo. Dla 30% respondentów atrakcją byłoby uczestniczenie w meczu krajowej drużyny sportowej. Polacy z ogromną pasją oglądają i kibicują swoim ulubionym zawodnikom i zespołom, czerpiąc z tego wiele radości oraz pozytywnych emocji” – komentuje Jerzy Hołub, dyrektor marketingu na Polskę, Czechy i Słowację w Mastercard.

Ekonomia sportowych doświadczeń: na emocje i przeżycia chcemy wydawać więcej

Mimo wielkiej pasji do piłki nożnej, na przestrzeni ostatnich 3 lat mecz piłkarski na żywo oglądało tylko 29% Polaków. Dla porównania, najczęstszymi bywalcami stadionów w Europie są Irlandczycy (45%), Portugalczycy (44%) i Rumuni (44%). Między 2021 a 2023 r. co trzeci Polak i 29% Europejczyków zadeklarowało, że uczestniczyło natomiast w innym wydarzeniu sportowym na żywo – pokazują wyniki badania Mastercard.

W 2023 r. tylko 23% ankietowanych Polaków wydało pieniądze na rozgrywki sportowe, np. mecze czy mistrzostwa. Co piąty natomiast (20%) zadeklarował, że w tym roku bardziej włączy się w uczestniczenie w widowiskach sportowych. Przedkładanie doświadczeń nad rzeczy materialne to już silny trend wśród Polaków – co czwarty respondent przyznał, że coraz bardziej lubi wydawać pieniądze na doświadczenia i próbowanie „czegoś nowego”, a co piąty stawia wyżej niezapomniane przeżycia nad gromadzeniem dóbr materialnych. 8 na 10 ankietowanych potwierdziło również, że warto wydawać pieniądze na budowanie doświadczeń. Zdaniem 43% – właśnie to zapewnia im najlepsze wspomnienia w życiu, a w przypadku 36% – pomaga spojrzeć na świat z innej perspektywy.

[1] Badanie obejmowało różnorodną grupę respondentów od 18 lat wzwyż i nie tylko osoby definiujące siebie jako fanów piłki nożnej

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Podobne tematy

Pozytywne dane z USA i Turcji. Czesi wstrzymują się z obniżką stóp

Zamówienia w USA pozytywnie zaskoczyły rynki. Jest to spora...

Polska i świat w obliczu zmian klimatu: co mówią dane z 2024 roku?

Wszystko wskazuje na to, że styczeń 2025 roku będzie...

XTB rozszerza usługę wirtualnego portfela z kartą wielowalutową na kolejne kraje Europy

XTB ogłosiło wprowadzenie wirtualnych portfeli z kartą wielowalutową w...

HR 2025: Jak ESG, AI i zmiany demograficzne zmieniają strategie biznesowe

Wymagające otoczenie biznesowe sprawia, że firmy na bieżąco dostosowują...

Nowy rekord ceny niemal co tydzień! To był wyjątkowy rok dla złota

W ciągu całego 2024 roku cena złota aż 40...

Komu nie ufają Polacy? Rosjanie na szczycie rankingu – raport „Ranking Nieufności Polaków 2024”

Ogromna nieufność wobec Rosjan, największa akceptacja dla Amerykanów i...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie