PRACA I KARIERADobrostan pracownika wśród priorytetów firm

Dobrostan pracownika wśród priorytetów firm

Dobrostan pracownika wśród priorytetów firm

Elastyczne podejście do zatrudnienia, m.in. do czasu i miejsca pracy oraz dbałość o dobrostan zatrudnionych to nowa norma, szczególnie w branżach IT i kreatywnej. Organizacje zdają sobie sprawę, że zadowolenie pracownika nie jest tylko jego prywatną sprawą. Dobre samopoczucie przekłada się przecież na kreatywność i wydajność, a w efekcie – na wyższą jakość świadczonej pracy.

Zyskujesz godzinę dziennie, na co ją przeznaczysz?

Nowojorski Bank Rezerwy Federalnej przeprowadził interesujące badanie – sprawdził, ile czasu zaoszczędzili pracownicy zdalni, nie musząc dojeżdżać do swoich biur. Dodatkowo zbadał, na co przeznaczyli ten ekstra czas. Okazało się, że Amerykanie zyskali dzięki pracy zdalnej 60 mln godzin. To czas, który wcześniej spędzali w pociągach, autobusach i autach, jadąc lub stojąc w korkach. Co z tym czasem zrobili? Miażdżąca większość ankietowanych przeznaczyła uzyskane w ten sposób minuty na sen i wypoczynek. Brak konieczności codziennych, często czasochłonnych dojazdów do pracy spowodował, że mogli zadbać o swoje samopoczucie, dla którego sen jest kluczowy.

Odpowiednia doza wypoczynku i zdrowy balans między pracą a życiem prywatnym w naturalny sposób wpływają na dobre samopoczucie każdego człowieka. Firmy są obecnie coraz bardziej tego świadome i rozumieją, że wellbeing zespołów przekłada się na ich skuteczność, stąd chociażby dynamicznie rosnąca otwartość pracodawców na pracę z domu czy hybrydową – tłumaczy Ewelina Tomiak, People Supporter z Boldare. – Elastyczne podejście do miejsca i czasu pracy to już standard. W wymagających czasach VUCA ludzie po prostu potrzebują więcej przestrzeni, a otwartość i elastyczność pracodawców wydaje się skutecznym sposobem do poczucia wolności w pracy – dodaje.

Ale nie tylko to przekonuje pracodawców do większej elastyczności. Testy 4-dniowego tygodnia pracy prowadzone w Wielkiej Brytanii okazały się sporą sensacją. Znacząca większość, bo 86 proc. firm określiło jako „bardzo prawdopodobne” lub „prawdopodobne”, że utrzymają 32-godzinny tydzień pracy po okresie próbnym. Wynik eksperymentu z 32-godzinnym tygodniem pracy okazuje się być dla organizacji pozytywnym zaskoczeniem: efektywność wcale nie spada, a korzyści jest sporo.

Właściwe powody stosowania pracy hybrydowej

Według badania Omnipresent, dziś większość firm nawet nie rozważa rezygnacji z pracy zdalnej. Aż 94 proc. pytanych planuje w swojej organizacji kontynuację modelu pracy zdalnego lub hybrydowego. Jednym z głównych powodów, oprócz dostępu do specjalistów z całego świata (to wskazało 32 proc. badanych) i powstrzymania pracowników przed odejściem (28 proc.), jest postawienie na dobrostan pracownika. Dla 35 proc. ankietowanych menadżerów i organizacji coraz ważniejsza staje się kwestia dobrego samopoczucia pracowników. A ponieważ większość zatrudnionych nie ukrywa, że woli pracę zdalną lub hybrydową od biura, pracodawcy są coraz bardziej skłonni do zadbania o swoją załogę, spełniając ich oczekiwania.

Mniej godzin w pracy, więcej czasu na sen

Dobre samopoczucie pracownika warunkuje szereg czynników, m.in. to, czy jest on wypoczęty czy nie. Okazuje się, że ludzie wysypiają się lepiej, kiedy pracują mniej dni w tygodniu. Według badania przeprowadzonego na Boston College pracownicy, którzy przeszli na 32-godzinny tydzień pracy, spali o prawie pełną godzinę dziennie dłużej, niż kiedy pracowali 8 godzin tygodniowo więcej. W efekcie znacząco spadła liczba osób, które deklarowały niedostateczną ilość snu. Niemal co druga (42,6 proc.), pracując 40 godzin w tygodniu, czuła się niewyspana. Po przejściu na 32-godzinny system odsetek ten spadł do 14,5 proc.

Nie jest chyba niczym odkrywczym, że pracownicy to przede wszystkim ludzie, którzy mają swoje rodziny, pasje i prywatę – na co, naturalnie, potrzebują czasu. Zdrowa work-life integration to absolutna podstawa, jeśli mówimy o pozytywnym samopoczuciu pracowników  – wyjaśnia Ewelina Tomiak i dodaje: –  Dbałość o dobrostan ludzi to jednak coś więcej – to holistyczna uważność na ich potrzeby i spełnienie zawodowe. Samoorganizacja, realny wpływ na organizację, decyzyjność, regularne badanie nastrojów w zespołach, czy integracje i wyjazdy na zespołowe workation to niektóre z elementów, które w naszej opinii pozytywnie wpływają na wellbeing. 

Dbałość o dobrostan

Nowe podejście firm, zakładające większe skupienie się na potrzebach pracowników potwierdza rynek. Z tegorocznego badania największych pracodawców Top Employers wynika, że organizacje coraz bardziej dbają o dobrostan swoich pracowników, a ich stan psychiczny postrzegają jako podstawę do gruntownych zmian w prowadzeniu organizacji. Coraz więcej ankietowanych firm oferuje swoim ludziom wsparcie w zakresie powrotu do zdrowia po wypaleniu zawodowym, gwarantuje pracownikom czas na przerwy spowodowane stresem czy aktywnie zniechęca swoich ludzi do korzystania z poczty elektronicznej poza godzinami pracy. Rośnie znaczenie holistycznego podejścia do dobrego samopoczucia pracowników oraz przekonanie, że do podejmowania nowych wyzwań, w tym zawodowych, nie wystarczy dbałość jedynie o kondycję fizyczną.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...