ENERGETYKAENERGIA ODNAWIALNAEDP uruchamia największą elektrownię słoneczną w Europie

EDP uruchamia największą elektrownię słoneczną w Europie

EDP uruchamia największą elektrownię słoneczną w Europie

Właśnie rozpoczyna swoją działalność elektrownia fotowoltaiczna Cerca. Ma ona dostarczać moc odnawialną przydzieloną EDP Renewables w pierwszej portugalskiej aukcji energii słonecznej. 202 MWp mocy produkowanej przez elektrownię Cerca wystarczy do zasilenia prawie 100 000 gospodarstw domowych.

Fotowoltaika to kluczowa technologia dla transformacji energetycznej Portugalii. EDP posiada obecnie 540 MWp mocy słonecznej w tym kraju. Ta wartość została osiągnięta wraz z uruchomieniem największej elektrowni słonecznej EDP Renewables w Europie, zlokalizowanej w okolicy Lizbony.

Położona w gminach Alenquer i Azambuja elektrownia fotowoltaiczna Cerca ma zainstalowaną moc 202 MWp i ponad 310 tysięcy dwupłaszczyznowych (bifacjalnych) paneli słonecznych. Pozwalają one na pochłanianie energii słonecznej z obu stron, maksymalizując w ten sposób konwersję na odnawialną energię elektryczną.

Przy szacowanej rocznej produkcji na poziomie 330 GWh, projekt wygeneruje odnawialną energię elektryczną wystarczającą do bezpośredniego zaopatrzenia około 100 000 rodzin, czyli około 1% krajowej populacji. Produkcja prądu z energii słonecznej zapobiegnie emisji 170 tysięcy ton CO2 rocznie, co odpowiada śladowi środowiskowemu miliarda kilometrów przejechanych przez samochód z silnikiem spalinowym.

Jest to też pierwsza z elektrowni słonecznych o największej mocy przyznanej w aukcji publicznej, która rozpoczęła działalność. EDP po raz kolejny zademonstrowało swoje zaangażowanie w transformację energetyczną kraju i jej cele oraz potwierdziło swoją przewodnią rolę w rozwoju projektów odnawialnych w Portugalii.

Jesteśmy dumni z uruchomienia elektrowni Cerca, projektu, który EDP zobowiązało się zrealizować pomimo złożonej sytuacji ostatnich lat, w tym skutków pandemii, sytuacji geopolitycznej i rosnących kosztów surowców energetycznych. Jest to nasz największy projekt solarny w Europie, źródło energii, które Portugalia powinna znacząco wykorzystać, aby przyspieszyć transformację energetyczną. W EDP pracujemy nad kolejnymi nowymi projektami solarnymi, które w kluczowy sposób przyczynią się do jej realizacji” – podkreśla Duarte Bello, dyrektor operacyjny EDP Renewables na Europę i Amerykę Łacińską.

W Polsce we wrześniu ubiegłego roku EDPR zainaugurowało również działalność farmy fotowoltaicznej Przykona o zainstalowanej mocy 200 MWp i rocznej jej produkcji ponad 220 GWh. Podkreśla to zobowiązanie firmy do instalowania technologii słonecznej na rynkach, na których działa.

EDP w coraz większym stopniu inwestuje w projekty solarne na całym świecie, zarówno wielkoskalowe, jak i zdecentralizowane elektrownie słoneczne. Tym samym technologia ta staje się jednym z głównych kierunków rozwoju firmy. Do 2026 r. połowa jej globalnych inwestycji będzie dotyczyła wielkoskalowych projektów solarnych, a także zdecentralizowanego wytwarzania energii. Firma posiada 4,3 GWp zainstalowanej mocy słonecznej, z wyróżniającymi się projektami takimi jak: Pereira Barreto (203 MWp) w Brazylii, Los Cuervos (200 MWp) w Meksyku i Xuan Thien (199 MWp) w Wietnamie. W zdecentralizowanej energetyce słonecznej EDP może pochwalić się ponad 1,7 GWp mocy zainstalowanej w czterech regionach świata, w których prowadzi działalność.

Firma EDP, zaangażowana w dekarbonizację Portugalii od prawie trzech dekad, zainaugurowała niedawno drugi w kraju projekt hybrydowy łączący energię wiatrową i słoneczną w Penela i Ansião, w gminach Coimbra i Leiria. Dodając elektrownię słoneczną Monte de Vez do farmy wiatrowej São João, która działa od 2008 roku, prawie podwoiła zdolność dostarczania odnawialnej energii elektrycznej do tego samego punktu przyłączenia do sieci. Rozwijając projekty hybrydowe oraz nowe instalacje wiatrowe i słoneczne, EDP Renewables zamierza do 2026 roku uruchomić dodatkowy 1 GW energii odnawialnej w Portugalii.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...