wtorek, 15 kwietnia, 2025

Emerytury i 500 plus tracą na wartości

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Obywatele i wyborcy bardzo dobrze oceniają świadczenia socjalne, które otrzymują od rządu. Chętnie korzystają z 500 plus czy 13 i 14 emerytury. Niestety – najczęściej oceniają te świadczenia nominalnie – nie zadają sobie pytania, jak te świadczenia tracą na wartości w ciągu kilku lat, choćby w wyniku inflacji. Podobnie kredytobiorcy mogą się cieszyć, że rata będzie troszkę niższa – gdy banki obniżają oprocentowanie. Ale każde takie działanie ma wpływ na gospodarkę oraz poziom inflacji. Nawet, jeśli dziś obywatele otrzymają atrakcyjne świadczenia, to i tak zapłacą za to przez wiele lat realnie niższymi dochodami z powodu inflacji, wyższymi ratami kredytowymi z powodu dłużej utrzymywanych wysokich stóp procentowych w celu opanowania inflacji czy wolniejszym rozwojem gospodarki. Dlatego warto na ekonomię patrzeć długoterminowo i popierać rządy, które dbają o stan finansów państwa i kondycję gospodarki.

– Jeśli inflacja utrzyma się na obecnym poziomie, to jeszcze w ciągu kilku miesięcy 800 plus znowu spadnie do wartości niższej niż 500 plus było w momencie wprowadzania. Główny problem z tym wydatkiem polega na tym, że jak widać rządzący są skłonni go zwiększać, ale tylko przed samymi wyborami – powiedział serwisowi eNewsroom.pl prof. Witold Orłowski, ekonomista, Rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula. – W związku z tym przez następne kilka lat nie będzie prawdopodobnie zwiększany. A przy inflacji około 8% w ciągu 3 lat to świadczenie straci na wartości około 20-25%. Z emeryturami jest sprawa trochę inna, dlatego że emerytury są waloryzowane o inflację. Problem jest taki, że rządzący składają kolejne zobowiązania emerytalne w systemie, w którym jest za mało składek w stosunku do wypłat – co będzie powodowało spadek wartości emerytur. Dodatkowe zobowiązania zwiększające wypłaty emerytur nie mają żadnego dodatkowego finansowania. To znaczy, że przy naszym systemie emerytalnym 13 i 14 emerytury będą wypłacane – ale równocześnie podstawowe emerytury znaczną być coraz niższe. I łącznie roczna emerytura prawdopodobnie nie wystarczy na przyzwoite życie – analizuje Orłowski.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Zadłużenie Polaków rośnie z wiekiem. Najwięcej do spłaty mają osoby 45–54 lata

Długi rosną wraz z wiekiem i są najwyższe...

Nie tylko Sołowow i Kulczyk. Polscy miliarderzy coraz silniejsi globalnie

W najnowszym zestawieniu najbogatszych ludzi na świecie, opublikowanym przez...

Podobne tematy

Euro kontratakuje, dolar pod presją. Czy kurs dolara spadnie poniżej 3,75?

Euro kontratakuje. Czy będzie nowy szczyt na notowaniach głównej...

Ceny w USA rosną wolniej, ale ryzyko recesji coraz większe

Inflacja CPI w USA w marcu wyniosła 2,4 proc....
00:03:26

Cła nie uzdrawiają gospodarki. Trump ignoruje ekonomię i lekcje historii

Według aktualnej wiedzy ekonomicznej działania prezydenta Trumpa, takie jak...

Trump wywołuje burzę na rynkach – dolar gwałtownie traci

Donald Trump nie zaskoczył nas samą decyzją o wprowadzeniu...

RPP nie zmienia stóp, ale rynek czeka na obniżki. Pierwsza może nadejść w lipcu

RPP nie zmieniła w kwietniu poziomu stóp procentowych. Rankomat.pl...

RPP pod presją danych i globalnych trendów – czy obniżka stóp nadejdzie wcześniej niż sądzimy?

Przed nami kolejne już posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Choć...

Celna niepewność przed nami – jak inwestorzy przygotowują się na zmiany?

Dzisiaj internet pełen jest krotochwil w związku ze świętem...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie