ENERGETYKAENERGIA ODNAWIALNAEnea Nowa Energia z Grupy ENEA kupiła projekt Farmy Wiatrowej Bejsce

Enea Nowa Energia z Grupy ENEA kupiła projekt Farmy Wiatrowej Bejsce

Enea Nowa Energia z Grupy ENEA kupiła projekt Farmy Wiatrowej Bejsce

Enea Nowa Energia – będąca częścią Grupy Enea – nabyła od szwedzkiej spółki OX2 Holding Poland 100% udziałów w spółce Farma Wiatrowa Bejsce, która jest właścicielem projektu wiatrowego o mocy 19,8 MW. Położona w województwie świętokrzyskim farma jest w trakcie budowy i rozpocznie pracę w 2025 r. Inwestycja wpisuje się w Strategię Rozwoju Grupy Enea, która zakłada dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii.

Farma wiatrowa zlokalizowana w pobliżu miejscowości Bejsce po wybudowaniu będzie składała się z sześciu turbin o mocy 3,3 MW każda. Inwestycja powstaje w południowo-wschodniej części Polski. Budowa instalacji już się rozpoczęła, a przekazanie do użytkowania planowane jest na drugą połowę 2025 r. Roczna produkcja energii przez farmę wiatrową ma wynieść około 65 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną przez 20 tys. gospodarstw domowych.

Pozyskanie farmy wiatrowej Bejsce, to już kolejny w ostatnich tygodniach projekt OZE rozwijany przez Grupę Enea. Zgodnie z zapowiedziami rozpoczęliśmy proces dynamicznego zwiększania naszego potencjału wytwórczego w oparciu o źródła OZE, zarówno w fotowoltaice, jak i wietrze. Jest to nasz wkład w transformację sektora energetycznego, a spółki celowe Grupy realizują kolejne projekty na dodatkowe kilkaset MW zielonej energii – powiedział Paweł Majewski, prezes zarządu Enea S.A.

Ze strony Grupy Enea za realizację projektu odpowiedzialna jest spółka Enea Nowa Energia.

Farma wiatrowa Bejsce, która niebawem powiększy aktywa Enei Nowa Energia, to kolejna inwestycja wspierająca cel dynamicznego rozwoju wytwarzania energii elektrycznej w Grupie Enea ze źródeł odnawialnych. – podkreśla Wojciech Gąsowski, wiceprezes ds. Rozwoju Enei Nowa Energia, p.o. prezesa zarządu spółki.

Projekt farmy wiatrowej został przygotowany przez dewelopera instalacji OZE, szwedzką firmę

OX2, a budowę będzie realizować spółka zależna tej firmy.

Na kontrakt składają się zakup spółki oraz koszty budowy docelowej instalacji, które będą wynosić łącznie 57 420 000 EUR, w tym koszt nabycia samej spółki to ok. 3 500 000 EUR.

Z przyjemnością ogłaszamy tę transakcję i czekamy na realizację  projektu wiatrowego Bejsce. Polska jest bardzo dynamicznym rynkiem i będziemy nadal rozwijać naszą organizację i portfolio naszych projektów, przyczyniając się w ten sposób do napędzania transformacji energetycznej mówi Paul Stormoen, CEO, OX2.

Farma wiatrowa Bejsce to istotny krok na drodze do budowania bezpiecznej przyszłości. OX2, po raz pierwszy realizuje współpracę z jedną z największych grup energetycznych w Polsce  – Enea Nowa Energia, aby wspierać transformację energetyczną w Polsce. Cieszy mnie, że podejmujemy wspólne działania w trosce o zieloną przyszłość i bezpieczeństwo energetyczne dla nas wszystkich – powiedziała Katarzyna Suchcicka, dyrektor generalny OX2 w Polsce.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...