BIZNESGlobalne wydatki na infrastrukturę brzegową wzrosną do 250 mld dolarów rocznie

Globalne wydatki na infrastrukturę brzegową wzrosną do 250 mld dolarów rocznie

Globalne wydatki na infrastrukturę brzegową wzrosną do 250 mld dolarów rocznie

Procesy, które zaistniały w konsekwencji pandemii COVID-19, spowodowały wzrost zapotrzebowania na przetwarzanie danych na brzegu sieci, a więc bliżej końcowego użytkownika. Zjawisko to dotyczy m.in. usług z zakresu telemedycyny, zdalnego oraz hybrydowego nauczania i pracy, a także cechującego się coraz większą popularnością handlu internetowego. W rezultacie, według analiz IDC, globalne roczne wydatki na infrastrukturę brzegową mają wzrosnąć do 250 mld dolarów w 2024 roku.

Zmiana preferencji dotyczących lokalizacji użytkowanych danych będzie trwała nawet pomimo znoszenia sanitarnych obostrzeń. Internet zdecydowanie zyskuje priorytet – umożliwia załatwianie spraw urzędowych, pracownicy wielu firm wciąż realizują swoje obowiązki z domowego biura, zaś przedsiębiorstwa prowadzące handel online szybko przystosowują się do zmieniających się nawyków konsumentów i na przykład zwiększają poziom elastyczności warunków dostaw.

Jaka jest zatem przyszłość przetwarzania na brzegu sieci? Eksperci Vertiv w raporcie Z centrum danych przedsiębiorstwa na brzeg sieci: szybsze wdrażanie złożonej infrastruktury IT i zarządzanie nią wskazali na najważniejsze trendy w tym zakresie.

  • Rozwój infrastruktury IT – W czasie pandemii 46% wszystkich firm zwiększyło poziom inwestycji w chmurę hybrydową, aby umożliwić pracę zdalną, oferowanie usług cyfrowych w większej skali i przenoszenie zasobów obliczeniowych bliżej użytkowników. Miało to na celu zwiększenie ich komfortu pracy i użytkowania aplikacji.
  • Nowe możliwości dzięki sieci 5G – Przepustowość w sieci 5G jest 10-krotnie wyższa w porównaniu z wcześniejszymi generacjami i umożliwia przetwarzanie ogromnych ilości danych przy minimalnych opóźnieniach. Dzięki temu możliwe jest działanie rozwiązań Internetu rzeczy (IoT) oraz korzystanie z narzędzi do automatyzacji procesów i analityki, wyposażonych w mechanizmy sztucznej inteligencji.
  • Rosnąca złożoność infrastruktury IT – Zespoły ds. IT potrzebują bezpiecznego, zdalnego dostępu do szerokiej gamy urządzeń różnych producentów, co sprawia, że zarządzanie infrastrukturą IT staje się utrudnione.
  • Możliwość fizycznego dostępu do zasobów IT nie jest zagwarantowana – Podczas pandemii wiele czynności związanych z pracą systemów IT wykonywanych było zdalnie. Odpowiedzialni za nie pracownicy mogą, ale nie muszą mieć dostępu do takich lokalizacji jak serwerownie w obiektach kolokacyjnych. Ponadto, zazwyczaj nie jest możliwe natychmiastowe wysłanie personelu IT lub lokalnych usługodawców do obiektów zawierających infrastrukturę brzegową.

Podsumowując, dla zespołów IT w firmach podstawowym wyzwaniem jest zarządzanie rosnącą ilością zasobów służących do przechowywania danych – od szaf sieciowych i serwerowych po modularne i mikrocentra danych.

Realizacja procesów w sposób manualny znacząco zwiększa obciążenie pracą – podkreśla Gerard Dermont, Dyrektor sprzedaży regionalnej na Polskę i kraje bałtyckie z firmy Vertiv. – Ponadto, wraz ze wzrostem zakresu obowiązków personelu, wzrasta też ryzyko popełnienia błędów. Wprowadzenie błędnych ustawień konfiguracyjnych w urządzeniach może doprowadzić do ich poważnej awarii.

Sposobem zapewniającym komfortową pracę jest zastosowanie rozwiązań do zdalnego i bezpiecznego monitoringu oraz sterowania całą infrastrukturą IT. Pozwalają one szybko obsługiwać rosnącą liczbę użytkowników i urządzeń – także w przypadku, gdy pracownicy potrzebują skorzystać ze strumieniowego przesyłania danych w rozdzielczości 4K.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...