sobota, 3 czerwca, 2023
BIZNESInwestycje VC w Polsce w Q3 wyniosły blisko 513 mln PLN

Inwestycje VC w Polsce w Q3 wyniosły blisko 513 mln PLN

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Inwestycje VC w Polsce w Q3 wyniosły blisko 513 mln PLN

PFR Ventures i Inovo Venture Partners przygotowały kwartalny raport podsumowujący transakcje na polskim rynku venture capital (VC). Z danych wynika, że od czerwca do września 2022 przeprowadzono 127 transakcji, w które zaangażowane były 83 fundusze. Dostarczyły one do innowacyjnych polskich spółek 513 mln PLN.

Inwestycje VC w Polsce w Q3 wyniosły blisko 513 mln PLN
Rysunek 1 Liczba i wartość transakcji. Celowo w zestawieniu osobno prezentujemy megarundy (outliers), które zaburzają statystyczny obraz

W trzecim kwartale 2022 przez polski rynek VC przepłynęło 513 mln PLN. To łączna wartość kapitału, jaki lokalne i zagraniczne fundusze zainwestowały w rodzime innowacyjne przedsiębiorstwa. Od początku tego roku do polskich start-upów trafiło w sumie ponad 2,5 mld PLN. Tym samym, do przekroczenia rekordowej wartości finansowania z 2021 roku brakuje jeszcze 1,1 mld PLN.

Wynik za trzeci kwartał nieznacznie odbiega od wartości finansowania z analogicznego okresu w 2021 roku. Jest również zbliżony do pierwszego kwartału z tego roku, przy spojrzeniu na wartość transakcji bez tzw. megarund. Ostatnie trzy miesiące na polskim rynku zazwyczaj stanowią najmocniejszy okres finansowania. Jeżeli ten trend się utrzyma, należy się spodziewać kolejnego rekordu.

– Do przebicia rekordu z 2021 roku brakuje nam około 1 mld PLN. Historycznie nasz rynek odnotowywał takie poziomy kwartalnego finansowania już pięciokrotnie. Pozwala to wierzyć, że mimo niesprzyjających warunków ekonomicznych oraz geopolitycznych, polski ekosystem utrzyma trend wzrostowy. Co najważniejsze, będzie to nas wyróżniać na tle innych regionów, w których obserwujemy duże spadki. Postrzegamy to jako pozytywny sygnał dla zagranicznych inwestorów chcących działać w CEE – mówi Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures.

– Pomimo letniego sezonu ogórkowego oraz sytuacji w kraju i na świecie, wyniki polskiego ekosystemu start-upów i funduszy wyglądają solidnie. Niezależnie od niewielkiego (12%) spadku wartości inwestycji rok do roku w trzecim kwartale, jesteśmy na dobrej drodze, by co najmniej wyrównać rekordowy 2021 rok. O 14% wzrosła liczba transakcji, co z pewnością zaowocuje w przyszłości większą liczbą późniejszych rund, gdy sentyment rynku się poprawi i aktywność funduszy międzynarodowych w naszym regionie wróci do poziomów sprzed roku – mówi Karol Lasota, principal w Inovo Venture Partners.

67% zainwestowanych w trzecim kwartale środków to kapitał publiczno-prywatny, a udział międzynarodowych funduszy w wartości transakcji wyniósł 49%. Jednocześnie 110 z 127 transakcji bazowało na kapitale publiczno-prywatnym. 113 transakcji przeprowadziły polskie zespoły.

32 z 127 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. W trzecim kwartale zapewniły one około 47,5% kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Istotną rolę w segmencie zalążkowym odgrywają też fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które dokonały 66 transakcji (ok. 15% udziału w wartości). 15 największych transakcji z tego roku odpowiada za 75% kapitału, który trafił do start-upów.

Wśród największych transakcji z tego kwartału warto wyróżnić rundy A spółek SunRoof i Nevomo, która pozyskały po 70 mln PLN. Odnotowaliśmy również 8 transakcji powyżej 10 mln PLN. Co interesujące: istotna część z nich to transakcje zalążkowe, które znacznie przekraczają średnią wartość finansowania na tym etapie rozwoju.

Pełen raport do pobrania tutaj:
https://pfrventures.pl/2022Q3

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Co nas czeka na rynku obligacji korporacyjnych

0
„Pozostajemy optymistycznie nastawieni do rynku obligacji korporacyjnych w Polsce. Mając na uwadze bieżącą sytuację makroekonomiczną oraz perspektywy ścieżki stóp procentowych, ta klasa aktywów powinna pozwolić na osiągnięcie relatywnie atrakcyjnych stóp zwrotu. Stabilizacja rentowności na...

REIT-y w Polsce to już temat zamknięty?

0
Tematowi uchwalenia polskich przepisów wprowadzających spółki typu REIT było poświęconych już kilka artykułów, które przygotowali eksperci portalu NieruchomosciSzybko.pl. Trudno się jednak dziwić, bo o regulacjach sprzyjających rozwojowi dywidendowych spółek nieruchomościowych była mowa już jesienią...

Ożywienie na rynku obligacji korporacyjnych

0
Wysoka inflacja z pewnością skłania coraz więcej inwestorów w lokowanie pieniędzy w obligacje korporacyjne. – Ta opcja inwestowania z pewnością wiąże się z większym ryzykiem, choć często jednocześnie oznacza większy zysk. Przy inwestowaniu w...