piątek, 9 grudnia, 2022
BIZNESInwestycje VC w Polsce w Q3 wyniosły blisko 513 mln PLN

Inwestycje VC w Polsce w Q3 wyniosły blisko 513 mln PLN

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Inwestycje VC w Polsce w Q3 wyniosły blisko 513 mln PLN

PFR Ventures i Inovo Venture Partners przygotowały kwartalny raport podsumowujący transakcje na polskim rynku venture capital (VC). Z danych wynika, że od czerwca do września 2022 przeprowadzono 127 transakcji, w które zaangażowane były 83 fundusze. Dostarczyły one do innowacyjnych polskich spółek 513 mln PLN.

Inwestycje VC w Polsce w Q3 wyniosły blisko 513 mln PLN
Rysunek 1 Liczba i wartość transakcji. Celowo w zestawieniu osobno prezentujemy megarundy (outliers), które zaburzają statystyczny obraz

W trzecim kwartale 2022 przez polski rynek VC przepłynęło 513 mln PLN. To łączna wartość kapitału, jaki lokalne i zagraniczne fundusze zainwestowały w rodzime innowacyjne przedsiębiorstwa. Od początku tego roku do polskich start-upów trafiło w sumie ponad 2,5 mld PLN. Tym samym, do przekroczenia rekordowej wartości finansowania z 2021 roku brakuje jeszcze 1,1 mld PLN.

Wynik za trzeci kwartał nieznacznie odbiega od wartości finansowania z analogicznego okresu w 2021 roku. Jest również zbliżony do pierwszego kwartału z tego roku, przy spojrzeniu na wartość transakcji bez tzw. megarund. Ostatnie trzy miesiące na polskim rynku zazwyczaj stanowią najmocniejszy okres finansowania. Jeżeli ten trend się utrzyma, należy się spodziewać kolejnego rekordu.

– Do przebicia rekordu z 2021 roku brakuje nam około 1 mld PLN. Historycznie nasz rynek odnotowywał takie poziomy kwartalnego finansowania już pięciokrotnie. Pozwala to wierzyć, że mimo niesprzyjających warunków ekonomicznych oraz geopolitycznych, polski ekosystem utrzyma trend wzrostowy. Co najważniejsze, będzie to nas wyróżniać na tle innych regionów, w których obserwujemy duże spadki. Postrzegamy to jako pozytywny sygnał dla zagranicznych inwestorów chcących działać w CEE – mówi Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures.

– Pomimo letniego sezonu ogórkowego oraz sytuacji w kraju i na świecie, wyniki polskiego ekosystemu start-upów i funduszy wyglądają solidnie. Niezależnie od niewielkiego (12%) spadku wartości inwestycji rok do roku w trzecim kwartale, jesteśmy na dobrej drodze, by co najmniej wyrównać rekordowy 2021 rok. O 14% wzrosła liczba transakcji, co z pewnością zaowocuje w przyszłości większą liczbą późniejszych rund, gdy sentyment rynku się poprawi i aktywność funduszy międzynarodowych w naszym regionie wróci do poziomów sprzed roku – mówi Karol Lasota, principal w Inovo Venture Partners.

67% zainwestowanych w trzecim kwartale środków to kapitał publiczno-prywatny, a udział międzynarodowych funduszy w wartości transakcji wyniósł 49%. Jednocześnie 110 z 127 transakcji bazowało na kapitale publiczno-prywatnym. 113 transakcji przeprowadziły polskie zespoły.

32 z 127 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. W trzecim kwartale zapewniły one około 47,5% kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Istotną rolę w segmencie zalążkowym odgrywają też fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które dokonały 66 transakcji (ok. 15% udziału w wartości). 15 największych transakcji z tego roku odpowiada za 75% kapitału, który trafił do start-upów.

Wśród największych transakcji z tego kwartału warto wyróżnić rundy A spółek SunRoof i Nevomo, która pozyskały po 70 mln PLN. Odnotowaliśmy również 8 transakcji powyżej 10 mln PLN. Co interesujące: istotna część z nich to transakcje zalążkowe, które znacznie przekraczają średnią wartość finansowania na tym etapie rozwoju.

Pełen raport do pobrania tutaj:
https://pfrventures.pl/2022Q3

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Rentowność czy płynność – Black Friday w trudnych dla sprzedawców czasach

0
Wartość sprzedaży detalicznej artykułów drugorzędnej potrzeby w USA (artykuły trwałego użytku, odzież, rozrywka i rekreacja) osiągnęła najwyższą wartość w III kwartale 2022 roku, głównie dzięki wysokim cenom. W tym samym okresie sprzedawcy detaliczni...

W 2023 czekają nas dwucyfrowe spadki cen nieruchomości

0
Czy ceny nieruchomości spadną w najbliższej perspektywie? Czy spready, tj. różnice pomiędzy stopami kapitalizacji dla nieruchomości a rentownościami dziesięcioletnich obligacji skarbowych, powrócą do poziomów zbliżonych do historycznych średnich? Na te i inne pytania w...

Jak ocenić wartość dzieła sztuki? Poradnik inwestora

0
Skuteczna inwestycja w sztukę nie musi być dziełem przypadku, a wbrew pozorom może – a nawet powinien – być to zakup podyktowany logiką.  Co liczy się zatem zamiast tzw. dobrego smaku? Co – oprócz...