wtorek, 21 marca, 2023
PRACA I KARIERAKolejny kwartał zakończony wzrostem liczby ofert pracy zdalnej w branży IT

Kolejny kwartał zakończony wzrostem liczby ofert pracy zdalnej w branży IT

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Kolejny kwartał zakończony wzrostem liczby ofert pracy zdalnej w branży IT

W trzecim kwartale 2022 roku opublikowanych zostało ponad 31 tysięcy ofert pracy skierowanych do branży IT, z czego 78% dotyczyło pracy zdalnej. Wzrosła również liczba ofert skierowanych do Midów, przy jednoczesnym spadku ogłoszeń dotyczących Juniorów – to tylko niektóre dane, z najnowszego raportu inhire.io IT Market Snapshot Q3 2022. Twórcy raportu zwrócili również uwagę na fakt pojawienia się w ogłoszeniach wymagań związanych z obsługą PowerBI, co stanowi novum w dotychczasowej historii rekrutacji w branży IT.

Kluczowe wnioski z raportu:

 • W Q3 2022 odnotowano kolejny wzrost liczby ofert pracy zdalnej dla branży IT;
 • W porównaniu do Q2 wzrosła wysokość stawek oferowanych Juniorom i Seniorom, stawki dla Midów pozostały na poziomie porównywalnym do poprzedniego kwartału;
 • Wciąż stawki oferowane dla pracowników zdalnych są wyższe, niż w stacjonarnym modelu pracy;
 • Coraz więcej pracodawców poszukuje Midów, liczba ofert skierowanych do Seniorów w porównaniu do Q2 znacząco nie zmieniła się, zmniejszyła się z kolei liczba ofert dla Juniorów;
 • Udział ofert pracy w zagranicznych firmach osiągnął 3,5%;
 • Wciąż najwięcej ogłoszeń dotyczy Warszawy, Krakowa i Wrocławia;
 • Najczęściej poszukiwane role kwartału to Backend Developer, Frontend Developer, DevOps Engineer;
 • W Q3 wzrosły stawki dla programistów programujących w językach C# (11,8%) oraz C++ (9,7%), największy spadek dotyczył Swift (-5,8%);
 • Na najwyższe wynagrodzenie mogli liczyć programiści pracujący w języku Scala (ponad 27 500 PLN), Ruby (ponad 25 000 PLN) oraz Python (niemal 25 000 PLN);
 • Wśród trzech najpopularniejszych języków programowania znalazła się Java (21%), JavaScript (20%) oraz Python (15%;,
 • W ofertach publikowanych w Q3 pojawiło się zapotrzebowanie na kompetencje związane z PowerBI.

Pracownicy zdalni poszukiwani

Według danych z raportu IT Market Snapshot Q3 2022 w trzecim kwartale 2022 r. opublikowanych zostało 31 386 ofert ), pochodzących od 3 686 pracodawców.

W Q3 zanotowano wzrost w liczbie ogłoszeń dotyczących pracy zdalnej, osiągając tym samym pułap 78% ogółu. W porównaniu do Q2 wzrost osiągnął 2 p.p. Twórcy raportu przeanalizowali również liczbę ofert pracy pochodzących od firm zagranicznych. Te stanowiły 3,5% względem wszystkich ofert. Zwrócono również uwagę na liczbę ogłoszeń dotyczących części etatu, które po raz pierwszy zostały uwzględnione w poprzednim raporcie inhire.io. Na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy zanotowano w tym zakresie nieznaczny wzrost. Nie zmiania to faktu, że najwyższa wartość osiągnęła w tym zakresie 1,2% wszystkich opublikowanych ogłoszeń. Jak podkreślił Michał Gąszczyk, CEO inhire.io:

Zainteresowanie programistów podjęciem pracy na część etatu według feedbacku od kandydatów, który otrzymujemy, jest wciąż duże, czego nie można powiedzieć o liczbie ogłoszeń, oferujących ten rodzaj współpracy. Stanowią one jedynie znikomy procent wszystkich opublikowanych ofert. Monitorujemy również sytuację ogłoszeń zawierających wysokość wynagrodzenia. Te, niezmiennie od początku 2022 roku, stanowią jedynie 40% wszystkich opublikowanych ofert. Jedynie dla największych pracodawców ze znanymi brandami, brak widełek nie jest wielkim problemem, bo rynek po prostu wie, ile się u nich zarabia, dla mniejszych firm, bez ugruntowanej pozycji EB w głowach kandydatów, brak widełek drastycznie ogranicza zainteresowanie kandydatów.

W trzecim kwartale 2022 roku zanotowano wzrost ogłoszeń dotyczących Midów. Stanowiły one ponad 53% wszystkich opublikowanych ofert,  o 4,2 p.p. więcej niż w Q2 (48,94%). Nie zmieniła się z kolei sytuacja Seniorów, którzy byli adresatami 40% opublikowanych ogłoszeń.  Wciąż najmniejszym zainteresowaniem cieszą się Juniorzy. Oferty dotyczące ich poziomu doświadczenia stanowiły jedynie nieco ponad 6% ogółu, co w porównaniu do wyniku z poprzedniego kwartału, stanowi spadek o 4,62 p.p.

Pracodawcy wciąż stawiają na najbardziej doświadczonych specjalistów. Poszukują więc kandydatów, którzy będą samodzielni i realnie wesprą organizacje w ich codziennych działaniach, a także wdrożą innowacyjne rozwiązania. Brak ogłoszeń skierowanych do Juniorów, może z kolei wynikać z faktu, iż ci kandydaci aplikują aktywnie sami przez strony kariera – dodaje Michał Gąszczyk.

Warszawa, Kraków i Wrocław liderami w liczbie ofert pracy

W świetle raportu IT Market Snapshot, liczba opublikowanych ofert w stosunku do poszczególnych miast wzrosła. Wyjątkiem były Katowice, gdzie zanotowano jedyny spadek liczby ogłoszeń (Q3 1 424 vs Q2 1 425). Na podium niezmiennie uplasowały się Warszawa (Q3 6 692 vs Q2 6 526), Kraków (Q3 3 685 vs Q2 3 643) i Wrocław (Q3 3 338 vs Q2 3 239). Miejsce za Top 3 zajął Gdańsk, gdzie zanotowano największy przyrost liczby ofert (Q3 2 219 vs Q2 1 888).

W całej Polsce wzrosły średnie wynagrodzenia

Branża IT zanotowała wzrost średnich wynagrodzeń we wszystkich większych miastach na terenie kraju. Analizując wysokość pensji dla umów o pracę, największe stawki oferowano w Gdyni, gdzie  średnie górne wynagrodzenie wynosiło ponad 21 000 PLN, dla porównania na umowie B2B pracownicy otrzymywali pensje w wysokości 25 500 PLN. Najniższe zarobki w trzecim kwartale roku dotyczyły pracowników IT z Poznania. Pracujący w oparciu o kontrakt B2B zarabiali średnio 23 500 – 24 000 PLN, w oparciu o umowę o pracę 19 000 – 19 500 PLN.

Wzrost wynagrodzeń dla Seniorów i Juniorów

Wciąż wyższe wynagrodzenie oferowano pracownikom, wykonującym swoje obowiązki w trybie zdalnym. Trend dotyczy wszystkich poziomów doświadczenia. W odniesieniu do Juniorów ich zarobki w Q3 wzrosły do 10 817 PLN w ramach pracy stacjonarnej  oraz 11 463 PLN w ofertach zdalnych.

Wzrost wynagrodzeń dotyczył również Seniorów. Najbardziej doświadczeni programiści zarabiali średnio 25 547 PLN zdalnie,  a 27 547 PLN stacjonarnie. W przypadku Midów w trzecim kwartale roku różnica w zarobkach, w stosunku do Q2, była najniższa. Pracujący z biura zarabiali 19 805 PLN, natomiast Ci, którzy preferowali formę zdalną – 20 965 PLN.

Java, JavaScript i Python na podium

Według raportu IT Market Snapshot w trzecim kwartale roku, wciąż najpopularniejszymi językami programowania były Java (21% liczby ogłoszeń), JavaScript (20% liczby ogłoszeń) oraz Python (15% liczby ogłoszeń). Spośród “nieśmiertelnej” trójki, jedyny spadek w stosunku do liczby ofert w Q2 zanotowała JavaScript (3 p.p.).

Analizując wysokość wynagrodzenia w oparciu o język programowania wciąż najwyżej wyceniana była Scala (27 777 PLN). Na kolejnych miejscach znalazły się Ruby (25 116 PLN) i Python (24 971 PLN). Java i JavaScript osiągnęły pułap – kolejno 24 489 PLN i 22 425 PLN. Najmniej zarabiającym językiem programowania był PHP – 18 848 PLN.

Analizując dane inhire.io ciekawy jest fakt, że największy wzrost wynagrodzenia zauważyli specjaliści posługujący się technologią C# (11,8%) oraz C++ (9,7%). W porównaniu do Q2 spadki wynagrodzeń zanotowano w przypadku takich języków, jak: Java (-4%), Swift (-5,8%) oraz Kotlin (-0,5%).

Nie zmieniła się z kolei lista najczęściej poszukiwanych ról. W czołówce znajdują się Backend Developer, Frontend Developer i DevOps Engineer.

Opracowując dane do raportu IT Market Snapshot Q3 2022 zauważyliśmy, że po raz pierwszy w najlepiej opłacanych ofertach skierowanych do specjalistów pojawiły się wymagania dotyczące obsługi PowerBI – popularnego produktu Microsoftu w obszarze Business Intelligence – dodaje Michał Gąszczyk.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Gospodarka Rosji po roku od rozpoczęcia wojny – analiza

0
Pomimo zachodnich sankcji rosyjska gospodarka radziła sobie znacznie lepiej niż oczekiwano: realny PKB skurczył się w ubiegłym roku o zaledwie -2,1%. Perspektywy są jednak trudne. Allianz Trade spodziewa się dalszego spadku o -1%...

Powiew optymizmu dla światowego handlu – ponowne otwarcie Chin

0
Chiny – ponowne otwarcie przebiega pomyślnie, ale to jeszcze nie pora na nadmierną ekscytację. Mobilność w miastach wzrosła, lecz inne wskaźniki sugerują, że nadal nie wszystko wróciło do normy. W centrum uwagi – Powiew...

Czego możemy się spodziewać w światowej gospodarce

0
Początek roku 2023 przyniósł dobre wieści z frontu makroekonomicznego. Europa uniknęła zapowiadanej od dawna recesji, a wzrost wydajności i spowolnienie gospodarcze doprowadziły do gwałtownego spadku cen energii. To z kolei przyczyniło się do pożądanego...