niedziela, 5 lutego, 2023
WALUTYKRYPTOWALUTYKomentarz do decyzji IOSCO - regulacja rynku kryptowalut - Przemysław Kral (Zonda)

Komentarz do decyzji IOSCO – regulacja rynku kryptowalut – Przemysław Kral (Zonda)

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Komentarz do decyzji IOSCO – regulacja rynku kryptowalut – Przemysław Kral (Zonda)

Międzynarodowa Organizacja Komisji Papierów Wartościowych (IOSCO), która zrzesza instytucje regulujące i nadzorujące rynki finansowe na całym świecie, wezwała w tym tygodniu do wprowadzenia jednolitych regulacji dotyczących wszystkich kryptowalut. Jak podkreślono w oświadczeniu, utworzenie globalnego organu regulacyjnego ds. kryptowalut jest priorytetem w tym roku.

Utworzenie globalnego organu regulacyjnego byłoby przełomowym momentem dla branży walut cyfrowych. Przede wszystkim, przyniosłoby większą stabilność na często niestabilnym rynku, co – jak pokazuje obecny tydzień – jest potrzebne.

IOSCO nie jest osamotnione w swoim wezwaniu – Rada Stabilności Finansowej (FSB), międzynarodowy organ monitorujący globalny system finansowy i przedstawiający rekomendacje, również niedawno wezwała do stworzenia globalnych ram regulacyjnych. Na poziomie regulatorów krajowych podobne trendy widać w Szwajcarii, Estonii, Gibraltarze i Litwie, gdzie organy narodowe naciskają na wdrożenie nowych praw. W Wielkiej Brytanii w tym tygodniu narodowy regulator, FCA, przeprowadził obrady nt. kryptowalut, podczas których omawiano pomysły na regulację sektora.

W Zondzie wierzymy, że rynek kryptowalut osiągnie swój pełny potencjał tylko wtedy, gdy będzie maksymalnie przejrzysty. Implementacja uniwersalnych zasad umożliwi utorowanie drogi do prawdziwie długofalowej i bezpiecznej adopcji kryptowalut. Globalny organ regulacyjny może zapewnić jasność, spójność i kontrolę rządom krajowym, firmom i platformom handlowym, a w efekcie – lepszą ochronę konsumentów.

Jesteśmy obecni tylko na rynkach, które w pełni zatwierdziły działanie naszej platformy. Niedawno staliśmy się pierwszą europejską giełdą, która zdobyła licencję w Kanadzie, aktualnie oczekujemy na analogiczne pozwolenie na działanie w Szwajcarii. Wiele podmiotów w świecie kryptowalutowym zwleka z wprowadzeniem regulacji. Oczywistym jest jednak, że są one konieczne do rozwoju rynku – i pomogą nam ukształtować ten świat w najlepszy możliwy sposób.

Przemysław Kral, CEO Zondy

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Program Pierwsze Mieszkanie może być dostępny tylko dla dość zamożnych

0
Możliwość zaciągnięcia kredytu oprocentowanego na 2% w skali roku byłaby bardzo atrakcyjna, to 4-krotnie mniej niż to, co oferuje dziś rynek. Program „Pierwsze Mieszkanie” właśnie powstaje, jeżeli wejdzie w życie, to trzeba będzie spełnić...

5 czynników, które zmieniły branżę startupów w 2022 roku

0
2022 rok był jednym z najbardziej wyboistych okresów w świecie startupów. Finansowanie spadło, na rynku IPO widzimy wszechobecną posuchę, przez rynek przeszło tsunami, a fintechy B2C nie są już w łaskach inwestorów. Wstrzymane finansowania W...

Rentowność czy płynność – Black Friday w trudnych dla sprzedawców czasach

0
Wartość sprzedaży detalicznej artykułów drugorzędnej potrzeby w USA (artykuły trwałego użytku, odzież, rozrywka i rekreacja) osiągnęła najwyższą wartość w III kwartale 2022 roku, głównie dzięki wysokim cenom. W tym samym okresie sprzedawcy detaliczni...