Międzynarodowa Organizacja Komisji Papierów Wartościowych (IOSCO), która zrzesza instytucje regulujące i nadzorujące rynki finansowe na całym świecie, wezwała w tym tygodniu do wprowadzenia jednolitych regulacji dotyczących wszystkich kryptowalut. Jak podkreślono w oświadczeniu, utworzenie globalnego organu regulacyjnego ds. kryptowalut jest priorytetem w tym roku.
Utworzenie globalnego organu regulacyjnego byłoby przełomowym momentem dla branży walut cyfrowych. Przede wszystkim, przyniosłoby większą stabilność na często niestabilnym rynku, co – jak pokazuje obecny tydzień – jest potrzebne.
IOSCO nie jest osamotnione w swoim wezwaniu – Rada Stabilności Finansowej (FSB), międzynarodowy organ monitorujący globalny system finansowy i przedstawiający rekomendacje, również niedawno wezwała do stworzenia globalnych ram regulacyjnych. Na poziomie regulatorów krajowych podobne trendy widać w Szwajcarii, Estonii, Gibraltarze i Litwie, gdzie organy narodowe naciskają na wdrożenie nowych praw. W Wielkiej Brytanii w tym tygodniu narodowy regulator, FCA, przeprowadził obrady nt. kryptowalut, podczas których omawiano pomysły na regulację sektora.
W Zondzie wierzymy, że rynek kryptowalut osiągnie swój pełny potencjał tylko wtedy, gdy będzie maksymalnie przejrzysty. Implementacja uniwersalnych zasad umożliwi utorowanie drogi do prawdziwie długofalowej i bezpiecznej adopcji kryptowalut. Globalny organ regulacyjny może zapewnić jasność, spójność i kontrolę rządom krajowym, firmom i platformom handlowym, a w efekcie – lepszą ochronę konsumentów.
Jesteśmy obecni tylko na rynkach, które w pełni zatwierdziły działanie naszej platformy. Niedawno staliśmy się pierwszą europejską giełdą, która zdobyła licencję w Kanadzie, aktualnie oczekujemy na analogiczne pozwolenie na działanie w Szwajcarii. Wiele podmiotów w świecie kryptowalutowym zwleka z wprowadzeniem regulacji. Oczywistym jest jednak, że są one konieczne do rozwoju rynku – i pomogą nam ukształtować ten świat w najlepszy możliwy sposób.
Przemysław Kral, CEO Zondy