NIERUCHOMOŚCIKomercyjne budownictwo pod wynajem w Polsce: rosnące inwestycje poza największymi miastami

Komercyjne budownictwo pod wynajem w Polsce: rosnące inwestycje poza największymi miastami

Komercyjne budownictwo pod wynajem w Polsce: rosnące inwestycje poza największymi miastami

Zdecydowana większość mieszkań deweloperskich jest budowana na sprzedaż. Warto jednak przyjrzeć się komercyjnym inwestycjom pod wynajem.

Główny Urząd Statystyczny co miesiąc podaje informacje na temat liczby rozpoczętych i ukończonych mieszkań na sprzedaż oraz wynajem. Te statystyki obejmują lokale i domy budowane głównie przez deweloperów, a także przez spółdzielnie mieszkaniowe działające na zasadach deweloperskich. Oferta deweloperska w polskich warunkach kojarzy się wciąż z budowaniem mieszkań na sprzedaż. Od 2019 r. GUS analizuje jednak osobno mieszkania budowane komercyjnie z myślą o wynajmie. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili przyjrzeć się statystykom na temat takich lokali.

Na wstępie wyjaśnijmy, że według GUS komercyjne budownictwo na wynajem jest realizowane przez różnych inwestorów z zamiarem krótkoterminowego lub długoterminowego wynajmu mieszkań – w tym na podstawie umów najmu instytucjonalnego z dojściem do własności. Począwszy od 2019 r. taką formę budownictwa zadeklarowano w przypadku następującej liczby rozpoczętych lokali i domów:

  • 2019 r. – 1304 mieszkania
  • 2020 r. – 1241 mieszkań
  • 2021 r. – 1473 mieszkania
  • 2022 r. – 563 mieszkania
  • 2023 r. – 348 mieszkań
  • styczeń – lipiec 2024 r. – 204 mieszkania

Co ciekawe, w czołówce miast z największą liczbą mieszkań budowanych na wynajem, poza Łodzią i Katowicami znajdziemy też kilka mniejszych ośrodków miejskich. Dokładniejsza analiza danych sugeruje, że w badanej grupie lokali dużą część stanowią mieszkania budowane nie przez komercyjnych deweloperów, lecz w ramach programu Mieszkanie Plus. Nieobecność w analizowanej grupie mieszkań z takich miast jak np. Warszawa podpowiada natomiast, że statystyki GUS dotyczące lokali budowanych na wynajem (z kategorii „na sprzedaż i wynajem”), nie obejmują rozwijającego się sektora najmu komercyjnego PRS.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

warszawa

PwC: bez reform Polska Strefa Inwestycji straci na atrakcyjności dla inwestorów

0
Odpowiednie zmiany legislacyjne mogą umożliwić 25% wzrost inwestycji w ciągu najbliższych 5 lat, jednak ich brak może spowodować ich spadek o 40%, wynika z analizy PwC. Polska Strefa Inwestycji przyczyniła się do wsparcia inwestycji...