czwartek, 28 września, 2023
ENERGETYKALokalne działania ważnym krokiem do transformacji energetycznej Polski

Lokalne działania ważnym krokiem do transformacji energetycznej Polski

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Lokalne działania ważnym krokiem do transformacji energetycznej Polski

Polscy inżynierowie zaprojektowali proces termomodernizacji starych budynków wielorodzinnych i bloków, dzięki któremu rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę spadną. Jednak, aby specjaliści mogli wprowadzać zmiany technologiczne, kluczowe są decyzje podjęte lokalnie. Istotny jest tu głos świadomych problemów środowiskowych członków spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot i mieszkańców. W perspektywie transformacji energetycznej Polski, działania lokalne odgrywają kluczową rolę w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju i ograniczenia emisji CO2. Jednym z najefektywniejszych i istotnych kroków w tym procesie jest rozwój technologii OZE. Czy nowe przepisy Unii Europejskiej pomogą?

Niższa emisja CO2 = mniejsze rachunki

Termomodernizacja to kompleksowy proces modernizacji i unowocześnienia starych budynków w celu zwiększenia ich efektywności energetycznej i ograniczenia strat ciepła. Działania w jej ramach obejmują m.in. zastąpienie klasycznych form ogrzewania systemami wykorzystującymi odnawialne źródła energii takie jak pompy ciepła, panele fotowoltaiczne oraz magazyny ciepła i chłodu, a także wymianę instalacji centralnego ogrzewania. Efektem jest również większy komfort mieszkańców oraz wzrost wartości nieruchomości.

Nowe rozwiązania to ekologiczny sposób na ogrzewanie i klimatyzację oraz ciepłą wodę użytkową w mieszkaniach. To także niemal całkowita samowystarczalność i szansa na danie nowego życia wieloletnim budynkom mieszkalnym, a także możliwość zredukowania wydatków na ogrzewanie i prąd (aż 73% osób obawia się, że w sezonie grzewczym będzie płacić większe rachunki – wynika z badania Euros Energy).

Termomodernizacja budynków mieszkalnych ma z jednej strony aspekt ekologiczny. Przyczynia się do lokalnej poprawy jakości powietrza i ograniczenia smogu. Dla mieszkańców jednak liczą się zwłaszcza aspekty finansowe i poprawa jakości życia – wskazuje Tomasz Walczak, CEO Euros Energy. W ramach Darmomodernizacji wykonywanej przez naszą firmę udało nam się znacząco ograniczyć koszty podgrzania wody oraz ogrzewania – dodaje.

Świadomość jest kluczowa

Transformacja energetyczna nie może obejść się bez wprowadzenia odnawialnych źródeł energii (OZE) również w starych budynkach, które stanowią znaczną część naszego krajobrazu miejskiego. Wprowadzenie OZE, takich jak panele słoneczne czy kolektory słoneczne do produkcji ciepłej wody, może znacząco obniżyć koszty energii, a jednocześnie zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko. Jednak, aby się to stało, odpowiednie kroki podjąć muszą spółdzielnie mieszkaniowe. Świadomość osób decyzyjnych w tych organizacjach jest kluczowa, by zmienić krajobraz Polski.

W Bartoszycach realizujemy projekt termomodernizacji budynków mieszkalnych z lat 70 i 80tych. W tym roku dwa budynki będą zasilane z odnawialnych źródeł energii (OZE). Z pewnością nie jest to ostatnia realizacja. Jestem świadomy ogromnej roli, jaką odgrywają spółdzielnie mieszkaniowe w procesie transformacji energetycznej Polski – mówi Wojciech Sieniewicz, Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Budowalni” w Bartoszycach. Nasza Spółdzielnia jest zaangażowana w działania na rzecz środowiska, dlatego postanowiliśmy podjąć inicjatywę termomodernizacji naszych budynków mieszkalnych. Wspólnie z Euros Energy i mieszkańcami realizujemy projekty, które przyczyniają się do zmniejszenia emisji CO2 oraz wygenerują oszczędności na kosztach ogrzewania mieszkań i dostarczania ciepłej wody użytkowej. Jestem przekonany, że zmiany lokalne mają znaczenie, dlatego zachęcam okoliczne spółdzielnie i wspólnoty do podjęcia podobnych działań – podkreśla.

Istotne będzie również wprowadzanie odnawialnych źródeł energii w budynkach użytku publicznego: szkołach, muzeach, ratuszach itp. Nowe unijne przepisy dotyczące efektywności energetycznej zobowiązują państwa członkowskie, aby co roku przeprowadzały renowację co najmniej 3 proc. powierzchni budynków należących do instytucji publicznych. Inicjatywy podejmowane na szczeblu lokalnym, mają więc ogromny potencjał w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju i budowania lepszej przyszłości dla wszystkich.

Co więcej, nowa dyrektywa EED promuje również lokalne plany ogrzewania i chłodzenia w większych gminach. Na podstawie zmienionej definicji efektywnego systemu ciepłowniczego i chłodniczego, minimalne wymagania będą stopniowo zaostrzane w nadchodzących latach. Ma to pozwolić na stworzenie w pełni bezemisyjnych sieci ciepłowniczych i chłodniczych do 2050 roku.

Warto wiedzieć, że zmiany nie muszą wiązać się z dużymi nakładami finansowymi. Spółdzielnie mieszkaniowe mogą skorzystać z dofinansowań i programów takich jak Darmomodernizacja, dzięki czemu ograniczenie kosztów energii cieplnej, zmiana instalacji grzewczej a przede wszystkim krok w stronę zielonej przyszłości polskich osiedli możliwe jest, na wyciągniecie ręki.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Deloitte: Kryzys nie dotknął dóbr luksusowych – branża z ponad 15 proc. wzrostem przychodów...

0
Pomimo niepewności gospodarczej firmy z sektora dóbr luksusowych mogą cieszyć się niesłabnącym zainteresowaniem zamożnych klientów. Jak wynika z ósmej edycji raportu Global Fashion & Luxury Private Equity and Investors Survey 2023 firmy doradczej Deloitte,...