czwartek, 20 lutego, 2025

Miłość w biurze: Co czwarty Polak poznał partnera w miejscu pracy

Współczesne tempo życia sprawia, że praca staje się miejscem, gdzie spędzamy znaczną część naszego dnia. Nic więc dziwnego, że dla wielu osób biuro czy zakład pracy to przestrzeń, w której nawiązują się nie tylko relacje zawodowe, ale i osobiste. W badaniu Grupy Progres, aż 23% Polaków deklaruje, że poznało swojego życiowego partnera właśnie w miejscu pracy. Nie brakuje też firm, które oferują etaty dla par – z analiz Grupy Progres wynika, że 25% ofert zatrudnienia publikowanych w największych portalach ogłoszeniowych jest dedykowanych właśnie duetom.

Dla wielu osób, które na co dzień nie mają czasu ani ochoty na poszukiwanie drugiej połówki, to właśnie w pracy pojawia się okazja do nawiązania głębszych więzi, które często przeradzają się w trwałe związki. Z najnowszego badania Grupy Progres wynika, że 23% Polaków przyznaje, że to właśnie w miejscu zatrudnienia poznało swoją drugą połówkę. Co więcej, poprzednie badania Grupy Progres wykazywały, że nie mamy większych oporów przed wchodzeniem w bliższe relacje z osobami z zespołu. Aż 46 proc. Polaków nie widziało nic złego w umawianiu się na randki ze współpracownikami. 42 proc. uznało, że jest ono dopuszczalne. Tylko 12 proc. stwierdziło, że takie zachowanie nie powinno mieć miejsca.

Tolerancyjni dla miłości w zespole są też współpracownicy osób zakochanych. 71 proc. twierdzi, że to czy taki związek wpływa na kolegów i koleżanki z zespołu, zależy od sytuacji. 15 proc. uważa, że ma on wpływ na relacje w zespole, a 14 proc. mówi, że bliska relacja uczuciowa nie oddziałuje na innych. Otwartość wykazują również szefowie, którzy w ramach benefitów oferują różne formy urlopów dla par, nie tylko z okazji ślubu czy narodzin dzieci, ale też w sytuacjach życiowych, np. na opiekę nad chorym partnerem. Są też firmy idące o krok dalej i przyznające np. urlop na przeprowadzkę. Kiedy para decyduje się na zamieszkanie razem, niektóre przedsiębiorstwa oferują dodatkowe dni wolne, by pomóc im zorganizować przeprowadzkę, w tym czas na pakowanie, transport i urządzanie nowego miejsca zamieszkania. Są też pracodawcy przyznający pracownikom dodatkowe dni wolne, o ile decydują się oni spędzić je razem z partnerem. Takie urlopy najczęściej stanowią część programów motywacyjnych, w ramach których para otrzymuje dofinansowanie na wspólne wyjazdy, aby mogła spędzić czas razem i odpocząć od zawodowych obowiązków. Firmy wspierają również zespołowe związki w sytuacjach kryzysowych, na przykład w wyniku choroby, wypadku lub śmierci bliskiego, pary mogą liczyć na tzw. urlop solidarnościowy, który umożliwia im wspólne stawienie czoła trudnym sytuacjom. Takie dni mogą być przeznaczone na wsparcie partnera w trudnych chwilach, np. na organizację pogrzebu lub opiekę nad partnerem.

Coraz więcej par decyduje się też na wspólne poszukiwanie zatrudnienia, często również wspólny wyjazd zarobkowy do innego kraju. Tylko w Grupie Praca za granicą dla par, którą od dwóch lat tworzy społeczność Facebooka, każdego dnia publikowane są nowe posty z ofertami tego typu zatrudnienia. W ciągu ostatnich 30 dni pojawiło się w niej 190 nowych postów, a liczba członków grupy zbliża się do 10 tys. Korzyści z takiego podwójnego etatu dostrzegają również firmy. Jak wynika z analiz Grupy Progres, co czwarta oferta pracy (25%) opublikowana w największych portalach ogłoszeniowych jest dedykowana właśnie parom. Obecnie ponad 25 tys. ogłoszeń daje możliwość wspólnego zatrudnienia, w tym niemal połowa dotyczy wyjazdów zagranicznych.

– Praca dla par jest najczęściej związana z zawodami fizycznymi. Najwięcej tego typu ofert można znaleźć w branży produkcyjnej, logistycznej, magazynowej, rolniczej oraz gastronomicznej. Popularne stanowiska to m.in. praca na liniach montażowych, pakowanie produktów, kompletowanie zamówień, zbiór owoców i warzyw, sprzątanie w hotelach czy prace sezonowe w turystyce. Osoby zatrudniane w duecie mogą liczyć też na dodatkowe benefity. Wiele firm zapewnia zakwaterowanie, często w formie wspólnego pokoju lub mieszkania. Ponadto pary mogą liczyć na dofinansowanie do posiłków, darmowy transport do miejsca pracy, a nawet premie za wspólną pracę, jeśli dzięki niej efektywność zespołu jest wyższa – mówi Iwona Wieczyńska, dyrektor regionu w Grupie Progres. – Wspólne miejsce zatrudnienia nie zawsze oznacza identyczne godziny pracy. Ułożenie takiego spójnego grafiku to dla pracodawcy spore wyzwanie, szczególnie gdy osoby tworzące parę pracują w innych działach. Tak bywa np. w przypadku firm produkcyjnych, gdy mężczyzna trafia na montaż i pracuje w systemie czterobrygadowym, podczas gdy kobieta, wykonując lżejsze, mniej wymagające fizycznie zadania, jest przydzielona do kontroli jakości, gdzie obowiązuje system trzyzmianowy – dodaje Iwona Wieczyńska.

Trzeba też pamiętać, że związki w miejscu pracy mogą wiązać się też z innymi wyzwaniami. Niektóre firmy mają określone polityki dotyczące relacji między pracownikami, zwłaszcza jeśli chodzi o hierarchię służbową. Warto więc zawsze zapoznać się z wewnętrznymi regulacjami i otwarcie komunikować się z pracodawcą w przypadku nawiązania takiej zażyłości

***

W artykuly wykorzystano wyniki badania ilościowego Grupy Progres, przeprowadzonego między 27 stycznia a 7 lutego 2025 r. na reprezentatywnej próbie Polek i Polaków aktywnych zawodowo (18-65 lat), N=1504. W badaniu posłużono się metodą CAWI. Przytaczane w tekście wyniki badań poprzednich edycji pochodzą z lutego 2024 r. i lutego 2019 r.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Zmiany w Kodeksie pracy – nowe narzędzia w walce z mobbingiem i kolejne wyzwania dla pracodawców?

20 stycznia 2025 roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki...

Trzy lata po wybuchu wojny: jak zmienił się polski rynek pracy?

W ciągu trzech lata od wybuchu wojny w Ukrainie...

Czy sztuczna inteligencja zmieni pracę konsultantów SAP? Ekspert wyjaśnia

Czy upowszechnianie się sztucznej inteligencji wpływa na pracę konsultantów...

Rekordowe zaangażowanie polskich pracowników

Zaangażowanie pracowników to kluczowy wskaźnik efektywności organizacji oraz dowód...

Firmy IT poszukują ekspertów, rezygnując z mniej doświadczonych kandydatów

Cyberbezpieczeństwo, AI, machine learning i software development – te...

Podobne tematy

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie