poniedziałek, 28 kwietnia, 2025

Mniejszy podatek od nieruchomości dla przedsiębiorców. Postulat Północnej Izby Gospodarczej

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Zachodniopomorski Klaster Morski podczas jednej z komisji szczecińskiej rady miasta wyartykułował oczekiwania związane z obniżeniem podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców działających na terenie stoczniowych. Klaster zrzesza ponad 100 firm, ale wiadomo, że liczna przedsiębiorstw zajmujących się offshore, przemysłem i gospodarką morską jest znacznie większa. Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie popiera apel klastra, a jednocześnie zachęca, by samorządy aktywniej włączały się we wspieranie przedsiębiorców poprzez np. obniżanie danin na które samorządy mają wpływ. Jedną z takich jest właśnie podatek od nieruchomości.

W ostatnich dniach zarówno w Szczecinie jak i w Koszalinie przedsiębiorcy apelują do władz samorządowych o szerszej dyskusji na temat podatku od nieruchomości. Jest to danina, która rocznie w niektórych firmach sięga nawet setek tysięcy złotych. Największe kwoty podatku płaci oczywiście przemysł i logistyka magazynowa, czyli przedsiębiorstwa terytorialnie zajmujące najszerszą powierzchnię.

– Zdecydowana większość tematów związanych z daninami i możliwościami wspierania przedsiębiorców leży w gestii instytucji zależnych od władz centralnych. Samorząd może skupiać się na integrowaniu przedsiębiorców, budowaniu sprzyjającego otoczenia gospodarczego, na ściąganiu inwestorów. Jeden z nielicznych podatków zależny od samorządu to podatek od nieruchomości. Z niepokojem zauważamy, że samorządy korzystają z „widełek” wyznaczonych ustawowo i ustalają najwyższy z możliwych podatków dla przedsiębiorców. Taka sytuacja ma miejsce w Koszalinie. Jako Północna Izba Gospodarcza bardzo cenimy sobie współpracę z przedsiębiorcami, ale jednocześnie uważamy, że wszelkie programy wsparcia i aktywizacji przedsiębiorców powinny być oparte na zmniejszaniu obciążeń podatkowych – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Prezes Mojsiuk dodaje jednocześnie, że sprawa dotyczy zarówno Koszalina jak i Szczecina. Północna Izba Gospodarcza solidaryzuje się także z postulatami Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego, który oczekuje większego wspierania gospodarki morskiej w Szczecinie.

– Szczecin jest miastem morskim. Nie możemy więc uciekać od wspierania sektorów gospodarki budujących morski wymiar miasta. Sytuacja wielu firm jest trudna, a wysokie opłaty wynikające m.in. z tytułu podatku od nieruchomości bardzo często rzutują na całość zysku wypracowywanego przez firmy. Sektor TSL, przemysł, offshore czy firmy działające na terenie Stoczni Szczecińskiej Wulkan lub portu powinny być wspierane przez samorząd dlatego dyskusja o zmianie stawek podatku od nieruchomości jest zasadna – mówi Hanna Mojsiuk.

Północna Izba Gospodarcza jest największym w województwie zachodniopomorskim zrzeszeniem przedsiębiorców. Uznajemy za zasadne przypominanie samorządom, że od kondycji przedsiębiorców zależy sytuacja na rynku pracy oraz potencjał wzrostu gospodarczego. Nie będzie więc silnego samorządu bez mocnych przedsiębiorstw i podejmowanych przez nie inwestycji.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Przedsiębiorcy odzyskują miliardy. Fiskus przegrywa spory o nierzetelne faktury VAT

Tylko w latach 2020-2023 organy odwoławcze i sądy administracyjne...

Ekspert: Nowe przepisy o jawności cen mieszkań mogą ustabilizować ceny, ale ograniczą elastyczność

Ceny mieszkań będą jawne. Ekspert: Politycy znowu przyjmują retorykę...

Słaba sprzedaż mieszkań deweloperów, ale WIG-Nieruchomości bije rekordy

Początek br. okazał się dla deweloperów mieszkaniowych notowanych na...

Dochody z VAT rosną, ale mniej niż zakładano. Luka podatkowa maleje

Jak wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Finansów, w 2024...

Nowelizacja ustawy wiatrakowej a rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce

Jest coraz bliżej do uchwalenia przez sejm nowelizacji tzw....

Podobne tematy

Czterodniowy tydzień pracy krytycznie oceniany przez przedsiębiorców

Przedsiębiorcy nie są gotowi na czterodniowy tydzień pracy. „Nie...

Pendolino pojedzie do Świnoujścia jeszcze w te wakacje – nowy impuls dla turystyki

Wiceminister Infrastruktury Arkadiusz Marchewka ogłosił w czwartek, że jeszcze...

E-commerce napędza logistykę. Polska staje się hubem dostaw dla całej Europy

Według prognoz amerykańskiej Administracji Handlu Międzynarodowego wartość europejskiego rynku...

Trump igra z ogniem. Europejscy przedsiębiorcy obawiają się efektu domina

- Wolny handel jest wartością dla gospodarki priorytetową. Unia...

Przyjęcie ustawy wiatrakowej będzie sprzyjało rozwojowi gospodarczemu w Polsce. Przedsiębiorcy: „Nareszcie”

Przedsiębiorcy mówią: „nareszcie”! Ustawa wiatrakowa zaakceptowana przez Rząd. - Nareszcie...

Zachodnie Drogowe Obejście Szczecina coraz bliżej. Przedsiębiorcy: inwestycja dekady

Ożywienie dla sektora budowlanego, szansa na lepsze skomunikowanie Szczecina...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie