czwartek, 10 kwietnia, 2025

Nie tylko aspekt finansowy. Co wpływa na efektywność i motywację pracowników?

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Pracodawcy mają coraz większą świadomość, że muszą elastycznie i szybko reagować na zmiany, które dotykają rynek pracy. Tylko w branży IT brakuje ok. 147 tys. specjalistów, dlatego firmy robią wszystko, by zatrzymać pracowników na ich obecnych stanowiskach. Motywacja nie może być jednak tylko finansowa. Z badań wynika, że pracownicy kładą ogromny nacisk na rozwój zawodowy.

  • Jak wynika z raportu „Ilu specjalistów IT brakuje w Polsce?” Polskiego Instytutu Ekonomicznego, nasz kraj potrzebuje 147 tys. specjalistów IT;
  • Wysokiej klasy specjaliści nie obawiają się zmiany pracy, dlatego, by utrzymać ich w firmie konieczna jest zmiana podejścia do zarządzania zasobami ludzkimi;
  • Pracownicy stoją przed wyzwaniem transformacji cyfrowej, stąd rosnąca popularność upskillingu, czyli podnoszenia posiadanych już umiejętności zawodowych.

W raporcie „The future of work? Work of the future!”eksperci Komisji Europejskiej wskazali, że nawet 47 proc. wszystkich stanowisk pracy może grozić automatyzacja. Transformacja cyfrowa staje się faktem, dlatego zarówno pracodawcy, jak i pracownicy szukają rozwiązań, by dostosować się do zmieniającego się rynku pracy.

– Coraz popularniejszym trendem jest upskilling. W gospodarce postpandemicznej osoby poszukujące pracy cenią sobie podnoszenie kwalifikacji i chcą pozostać w organizacji, która oferuje im możliwości rozwoju. Ten trend łatwo zauważyć w branży szkoleniowej, gdzie lawinowo rośnie zainteresowanie wysoko specjalistycznymi szkoleniami, np. ITIL 4,  który stanowi zestaw najlepszych praktyk zarządzania usługami IT, czy DevOps ułatwiający przeprowadzenie transformacji organizacyjnej, kulturowej i technicznej – mówi Maciej Hawrus, Product & Business Manager w Altkom Akademii, która realizuje certyfikowane szkolenia PeopleCert.

Potrzeby pracodawców opisuje „Raport Upskiling IT 2023” opracowany przez DevOps Institute: „Na rynku pracy IT coraz większą uwagę zwraca się na konkretne umiejętności, takie jak zdolność do analizowania danych, rozwiązywania problemów, pracy w zespołach, kierowania i zarządzania, czy opanowania określonych technologii”. Według tego raportu w ponad jednej trzeciej firm już teraz brakuje pracowników o odpowiednich kompetencjach, a prawie 70 proc. już wprowadziło programy szkoleniowe.

Liczą się nowe kwalifikacje i możliwość awansu

Z jednej strony szkolą się pracownicy, którym zależy na podnoszeniu swoich kwalifikacji, by w dobie transformacji cyfrowej nie wypaść z rynku pracy. Z drugiej strony szkolą się też menedżerowie wyższego szczebla, by wiedzieć jak nowocześnie zarządzać zespołem. Ich zadaniem jest utrzymanie efektywności i motywacji pracowników, przy jednoczesnym wykorzystaniu ich wszystkich talentów i umiejętności.

– Z powodu braku specjalistów organizacje chcą za wszelką cenę utrzymać swoich pracowników na obecnych stanowiskach. Wiedzą, że ich zadowolenie realnie przekłada się na efektywność w pracy. Nie zawsze jednak dysponują odpowiednimi narzędziami, by optymalnie zarządzać pracownikami w obecnych realiach. Dlatego szukają szkoleń, by podnosić swoje kwalifikacje w tym zakresie – mówi Natalia Gozdowska, Business Development Director w Altkom Akademii, która realizuje certyfikowane szkolenia PeopleCert.

Jak wynika z ubiegłorocznego badania Linkedin Global Talent Study pracownicy mają ściśle sprecyzowane wymagania, które przekładają się na satysfakcję z pracy. Cenią sobie równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, elastyczne warunki pracy i podnoszenie kwalifikacji. Z kolei według badania przeprowadzonego przez Pew Research, aż 33 proc. osób, które zrezygnowały z pracy, zrobiło to, ponieważ w ich firmie nie było możliwości awansu.

– Organizacje muszą odpowiadać na aktualne potrzeby pracowników, a chęć rozwoju zawodowego, który dawałby im realną możliwość awansu jest jednym z najsilniej widocznych obecnie trendów – dodaje Maciej Hawrus.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Rosną wynagrodzenia, ale realna siła nabywcza nie – Barometr Rynku Pracy 2025

Choć 39% Polaków wskazuje na wzrost wynagrodzeń, poprawę sytuacji...

Pokolenie Z stawia na pieniądze. Wynagrodzenie ważniejsze niż work-life balance

Mówi się, że pieniądze to nie wszystko. Jednak w...

Rośnie liczba Filipińczyków pracujących w Polsce. Już niemal 15 tys. pracuje legalnie

Migracja zarobkowa obywateli krajów azjatyckich do Polski systematycznie rośnie....
00:01:08

Nowe regulacje pracy platformowej: UE wprowadza domniemanie stosunku pracy

Rok 2025 przynosi znaczące zmiany w polskim prawie pracy,...

Polska otwiera się na pracowników z Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej – nowe trendy na rynku pracy

Polski rynek pracy w ostatnich latach doświadcza znaczących zmian...

Podobne tematy

Przyszłość DevOps to automatyzacja wspierana przez sztuczną inteligencję

DevOps to dzisiaj standard branży – badania pokazują, że...

Automatyzacja w medycynie – jak nowoczesne systemy IT rewolucjonizują placówki zdrowotne?

Sektor ochrony zdrowia stawia na rozwój technologiczny, a automatyzacja...

Daniel Pawelczyk Finance Directorem i członkiem zarządu w TD SYNNEX Poland

TD SYNNEX (NYSE: SNX) poinformował o powołaniu Daniela Pawelczyka...

CGI przejmuje Novatec – ekspansja na rynki cyfrowe w Niemczech i Hiszpanii

CGI (TSX: GIB.A) (NYSE: GIB), jedna z największych niezależnych...

Komputery kwantowe – rewolucja, która zmieni oblicze informatyki

Komputery kwantowe i dokonywane z ich pomocą obliczenia kwantowe...

41% cyberataków w UE to DoS, DDoS i RDoS – ENISA ujawnia skalę zagrożenia

Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) opublikowała pierwszy raport...

EY: AI zaczyna wpływać na strategie rekrutacyjne firm w Polsce

Wyniki badania EY – Jak polskie firmy wdrażają AI...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie