piątek, 21 lutego, 2025

Nowe mieszkania bardziej dostępne: Spadek oprocentowania i lepsza relacja cen do płac

W czasie poprzednich sześciu miesięcy na rynku mieszkaniowym zmieniło się wiele. Dlatego eksperci RynekPierwotny.pl postanowili powtórzyć obliczenia wykonane latem 2024 r. Mowa o analizie odpowiadającej na pytanie, jak duże nowe lokum może kupić statystyczny kredytobiorca z największych miast. Warto sprawdzić, czy taki wskaźnik dostępności kredytowej mieszkań w styczniu wyglądał lepiej niż latem minionego roku.

Kredyt na 25 lat

Podobnie jak poprzednio, obliczenia dotyczą powierzchni nowego mieszkania, która jest możliwa do kupienia za kredyt z minimalnym wkładem własnym (10%) i okresem spłaty wynoszącym 25 lat. Wynik wyrażony w metrach kwadratowych obliczono dla singla oraz bezdzietnej pary. Obliczenia zakładają, że modelowy kredyt spłacany w ratach równych ma oprocentowanie takie jak średnia dla nowych „hipotek” według najnowszych danych NBP (7,45%).

Kolejne ważne założenie wskazuje, że pierwsza rata nie powinna przekraczać najbardziej bezpiecznego poziomu, czyli 40% dochodu netto gospodarstwa domowego. Dochód netto został wyznaczony po ustaleniu, że zarówno singiel, jak i każdy z małżonków zarabia przeciętną miesięczną płacę netto w sektorze przedsiębiorstw (z danego miasta). Podsumowując: założenia obliczeniowe są takie same, jak te dotyczące sytuacji z czerwca 2024 roku, co zapewnia porównywalność obliczonych wartości.

Wyniki lepsze o 2 – 3 metry kwadratowe

Wyniki nadal mocno zróżnicowane, ale ogólnie lepsze niż w czerwcu 2024 r. Tak można w skrócie podsumować styczniową analizę. Poniższa grafika potwierdza, że sytuacja nabywców „M” z poszczególnych miast była wciąż bardzo różna. Tradycyjnie najgorzej wypadła Warszawa, w której nowy metraż możliwy do zakupu przez singla wyniósł 26 mkw. To oznaczało jednak wzrost o 3 mkw. względem czerwca 2024 r. W stolicy poprawiła się bowiem relacja płac i cen metrażu. Równocześnie spadło średnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych brane pod uwagę podczas analizy (spadek z 7,93% do 7,45%).

Pozytywny wpływ niższego oprocentowania był oczywiście widoczny również w innych analizowanych miastach. Biorąc pod uwagę wszystkie badane ośrodki miejskie, średni metraż możliwy do nabycia przez singla wzrósł o 2 mkw. względem czerwca 2024 r. (z 29 mkw. do 31 mkw.). Natomiast pozytywna zmiana dotycząca modelowej pary wyniosła 3 mkw. (wzrost z 58 mkw. do 61 mkw.). Nie tylko w Warszawie na poprawę wyników wpływała lepsza relacja cen nowych lokali i płac. Dostępność płacowa metrażu przez pół roku najbardziej poprawiła się w Rzeszowie i Lublinie, co miało wpływ na wyniki analizy uwzględniającej dodatkowo koszt kredytów.    grafika 1 – powierzchnia nowego mieszkania możliwa do zakupu na kredyt przez singla i parę

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Silny początek roku na rynku nieruchomości – deweloperzy nie zwalniają tempa

Deweloperzy rozpoczęli 2025 rok oddając do użytkowania w styczniu...

Rynek biurowy w miastach regionalnych. Deweloperzy ostrożnie podchodzą do nowych inwestycji

Rynek biurowy w miastach regionalnych (Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach,...

Dlaczego euforia na GPW omija spółki indeksu WIG-Nieruchomości?

Dokładnie z początkiem br. na warszawskiej GPW zagościła dawno...

„Pierwsze klucze” tylko do mieszkania z rynku wtórnego, nie deweloperskiego? Dla połowy kupujących i tak nie ma to znaczenia

Możliwość zakupu mieszkania wyłącznie z rynku wtórnego to jedno...

Dobry start roku dla budownictwa – styczeń 2025 na plusie

Z najnowszych danych GUS dotyczących budownictwa mieszkaniowego wynika, że...

Podobne tematy

Prezes UODO apeluje o uregulowanie monitoringu w placówkach medycznych

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), Mirosław Wróblewski, zwrócił...

Silny początek roku na rynku nieruchomości – deweloperzy nie zwalniają tempa

Deweloperzy rozpoczęli 2025 rok oddając do użytkowania w styczniu...

Dobry start roku dla budownictwa – styczeń 2025 na plusie

Z najnowszych danych GUS dotyczących budownictwa mieszkaniowego wynika, że...

Cena złota na rekordowych poziomach. Goldman Sachs podnosi prognozy

Pierwsza miesięcznica zaprzysiężenia Donalda Trumpa na 47. prezydenta USA...

Trzy lata po wybuchu wojny: jak zmienił się polski rynek pracy?

W ciągu trzech lata od wybuchu wojny w Ukrainie...

Skandale influencerów zagrożeniem dla marek – wyniki badania OBTK i SW Research

Influencer marketing to jedno z najpopularniejszych form promocji -...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version