PRACA I KARIERAREKRUTACJAOdbicie w IT - co trzecia firma planuje rekrutację

Odbicie w IT – co trzecia firma planuje rekrutację

Odbicie w IT – co trzecia firma planuje rekrutację

Pracodawcy z sektora IT już drugi kwartał z rzędu deklarują największą chęć zatrudniania nowych pracowników. Według danych raportu ManpowerGroup, w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku niemalże 4 na 10 organizacji (39%) przewiduje, że będzie rekrutować. Jednocześnie blisko co drugi przedsiębiorca (45%) planuje utrzymać obecny stan zatrudnienia. Tylko nieliczne firmy rozważają zmniejszenie liczby etatów (14%).

Prognoza zatrudnienia w branży IT na I kwartał 2025 roku wynosi +25%, co sygnalizuje dobre perspektywy zmiany pracy, z kolei dla firm to zapowiedź zwiększonej rywalizacji o najlepszych kandydatów (źródło: „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”). W porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku, widać tendencję wzrostową. W pierwszym kwartale 2024 roku tylko 27% firm planowało rekrutacje, czyli o 12 punktów procentowych mniej niż obecnie. Prognoza zatrudnienia wynosiła wtedy +18%. Niemal 6 na 10 organizacji nie planowało żadnych zmian kadrowych, o 14 punktów procentowych więcej niż w nadchodzącym kwartale. Takie dane wskazują, że firmy bardziej skupiały się na stabilizacji zatrudnienia niż wzmacnianiu zespołów.

– Dane potwierdzają, że sektor IT jest jednym z najsilniejszych graczy na rynku pracy. Wzrost o 7 punktów procentowych rok do roku świadczy o odbudowie po wcześniejszych redukcjach, a spadek kwartalny o 2 punkty procentowe to naturalne dostosowanie. 39% firm planujących powiększanie zespołów to pozytywny sygnał, będący potwierdzeniem rosnącego zapotrzebowania na specjalistów nowych technologii oraz nadchodzącej stabilizacji z fokusem między innymi na sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe czy rozwiązania chmurowe. Możemy śmiało mówić o tym, że nadszedł czas odbicia w IT. Stabilizacja branży jest już lekko zauważalna, a prognozy rekrutacyjne to potwierdzają. Dynamiczny rozwój obszarów takich jak AI, chmura i cyberbezpieczeństwo napędza popyt na specjalistów, tworząc pozytywny trend na rynku pracy. Pracownicy IT, którzy mają szerokie doświadczenie w wielu technologiach mogą czuć się pewniej, zwłaszcza w tych najbardziej rozwijających się segmentach – komentuje Paweł Łopatka, dyrektor Experis w Polsce.

Zdaniem Pawła Łopatki najbardziej pożądanymi umiejętnościami w obszarze nowych technologii będą te związane ze sztuczną inteligencją oraz uczeniem maszynowym, ale także Data Solutions, gdzie wdrożenie AI i automatyzacja procesów stają się priorytetem dla wielu firm. – Cyberbezpieczeństwo poprzez ciągły wzrost zagrożeń wymaga specjalistów zajmujących się ochroną systemów. Uchmurowienie oraz nieustanne wzrosty zarządzania środowiskami chmurowymi są kluczowe w transformacji cyfrowej. Tak samo jak analityka danych i ich przetwarzanie, które umożliwia podejmowanie lepszych decyzji biznesowych. Te obszary wpisują się również w globalne trendy wskazane przez Gartner, takie jak rozwój Agentic AI i odporności cyfrowej, czyli przygotowania organizacji do cyberzagrożeń, awarii czy zakłóceń systemów, istotne jest tutaj zabezpieczenie utrzymania sprawności działań, możliwości odtworzenia operacji – mówi ekspert, a także dodaje, że branża IT, dawniej stawiana za wzór elastyczności, coraz częściej łączy pracę zdalną z modelem hybrydowym. – Działania z biura sprzyjają współpracy, innowacjom i szybszemu wdrażaniu nowych pracowników. Gartner podkreśla rosnącą rolę integracji zespołów w projektach, a organizacje jednocześnie starają się zachować elastyczność, aby nie tracić atrakcyjności jako pracodawcy – podsumowuje dyrektor Experis.

Perspektywy dla branży IT w krajach EMEA są jeszcze bardziej obiecujące niż w Polsce – tutaj średnia prognoza zatrudnienia wynosi +32%. Jest to najwyższy wynik spośród wszystkich analizowanych sektorów. W największym stopniu pozyskiwać nowych pracowników planują firmy w Południowej Afryce (+31%), Holandii (+29%), a także Szwajcarii (+29%). Wśród bezpośrednich sąsiadów Polski największe potrzeby rekrutacyjne zgłaszają pracodawcy z Niemiec (+24%), natomiast Słowacy (+16%) oraz Czesi (+14%) mówią o mniejszym, choć nadal wysokim popycie na nowych pracowników.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Rząd Donalda Tuska zaprzysiężony

Bilans pierwszego roku rządu: Plusy, minusy i wyzwania

0
Nowy skład rządu rozpoczął prace w połowie grudnia 2023 roku – po upływie dwunastu miesięcy trzeba stwierdzić, że gospodarka ma się ogólnie nieźle. Na plus należy zaliczyć przede wszystkim zmiany w zakresie procesu...