ORLEN ogłosił nową rundę naboru do programu ORLEN Skylight accelerator. Startupy i młode spółki technologiczne z całego świata mogą zgłaszać swoje rozwiązania i testować je w rzeczywistych warunkach na infrastrukturze Grupy ORLEN. Program otwarty jest również dla firm na wczesnym etapie rozwoju technologicznego (PoC, MVP). W poprzednich edycjach akceleratora zrealizowano blisko 40 projektów pilotażowych, w których uczestniczyło prawie 900 startupów z Polski i zagranicy. Nabór do XIV edycji potrwa do 28 kwietnia.
Aktualna edycja obejmuje blisko 30 wyzwań technologicznych zdefiniowanych przez spółki Grupy ORLEN. Obejmują one m.in.: cyfrową organizację, Przemysł 4.0 oraz bezpieczeństwo, a także odnawialne źródła energii i inteligentną infrastrukturę energetyczną. ORLEN Skylight accelerator to korporacyjny program akceleracyjny, który działa w modelu non-equity – startupy zachowują pełnię praw do swoich technologii. Program umożliwia testowanie rozwiązań na infrastrukturze Grupy ORLEN, z uproszczoną ścieżką współpracy. Uczestnicy mogą liczyć na:
- wsparcie ekspertów branżowych,
- finansowanie realizacji pilotażu,
- zdobycie doświadczenia i referencji we współpracy z dużym przedsiębiorstwem,
- możliwość dalszej komercjalizacji rozwiązania po zakończeniu projektu pilotażowego.
W ramach poprzednich edycji programu opublikowano ponad 300 wyzwań technologicznych, co zaowocowało wpłynięciem blisko 900 rozwiązań od startupów z Polski i zagranicy. Obecnie w portfelu akceleratora znajduje się 40 projektów pilotażowych, z czego 12 jest w realizacji, a 3 są w fazie przygotowania do uruchomienia.
Wśród aktualnie wdrażanych pilotażowo rozwiązań ORLEN posiada m.in. cyfrowe narzędzie służące do czyszczenia danych pochodzących z procesów produkcyjnych, dzięki któremu możliwe będzie jeszcze skuteczniejsze odwzorowanie procesów w ramach „cyfrowych bliźniaków” instalacji. W obszarze elektromobilności przeprowadzany jest test urządzenia służącego do zarządzania łącznością stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz monitorowania jakości operacyjnej rozproszonych urządzeń. Jeśli chodzi o energetykę, Grupa wspólnie z hiszpańską spółką technologiczną testuje platformę do zarządzania siecią niskiego napięcia.