piątek, 25 kwietnia, 2025

Oszczędzać już się nie udaje. Polacy wracają do starych nawyków

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Polacy wracają do starych nawyków. Jak wynika z najnowszego badania banku Credit Agricole, w ciągu minionego roku zmniejszyła się liczba osób oszczędzających i uważnie gospodarujących domowym budżetem. Wróciliśmy także do zwyczaju załatwiania spraw urzędowych i bankowych stacjonarnie.

Dokładnie rok temu 70 proc. Polaków deklarowało, że pieniędzmi gospodaruje uważniej niż przed pandemią, 47 proc., że więcej oszczędza. Credit Agricole postanowił po roku zadać te same pytania Polakom*. Wyniki mogą martwić. Zwyczaj uważnego gospodarowania budżetem zmniejszyła się o 10 proc. (do 60 proc.), a o 11 proc. osób (37 proc.) oszczędza mniej niż przed pandemią.

Mniejsze oszczędności Polaków mogłyby wynikać z powodu utraty pracy czy ze wzrastających kosztów życia. Jeśli jednak dołożymy do tego mniejszą skłonność do uważnego gospodarowania pieniędzmi, wniosek nasuwa się jeden: przyzwyczailiśmy się do nowej sytuacji, nie boimy się już jej tak jak rok temu, dlatego wróciliśmy do starych nawyków – mówi Katarzyna Kierzkowska, manager do spraw badań i analiz rynku w Credit Agricole.

Zmniejszenie obostrzeń związanych z pandemią spowodowało ponowny wzrost popularności osobistego kontaktu przy załatwianiu spraw urzędowych i bankowych. Jeszcze rok temu 68 proc. Polaków załatwiało takie sprawy przez Internet lub telefon. Obecnie kanały zdalne wybiera tylko 47 proc. badanych.

Credit Agricole rok temu sprawdzał także potrzeb i oczekiwania dotyczące wsparcia w zarządzaniu budżetem. W 2020 roku taką chęć zadeklarowało 54 proc. badanych osób, w 2021 r. 41 proc. Ze wsparcia banku w nauce mądrego zarządzania własnym budżetem najchętniej skorzystaliby młodzi ludzie, w wieku 18-24 lata. Aż 60 proc. z nich potrzebuje takiego wsparcia. Ta grupa chętnie także odwiedza placówki bankowe i rozmawia z doradcami.

Poziom edukacji finansowej w Polsce jest niski. Jej ciężar spoczywa głównie na rodzicach, którzy jak widzimy z badań, sami nie do końca widzą potrzebę ostrożniejszego zarządzania swoim budżetem. Cieszę się, że młodzi ludzie mają do tego inne podejście i są zainteresowani wsparciem w lepszym gospodarowaniu pieniędzmi. To może świadczyć o pewnej zmianie, która mam nadzieję na stałe zagości w naszej kulturze finansowej – mówi Agnieszka Gorzkowicz z Biura Komunikacji Korporacyjnej Credit Agricole.

Bank Credit Agricole od roku prowadzi inicjatywę „Wyzwanie oszczędzanie”. Jej celem jest zachęcenie Polaków do świadomego gospodarowania pieniędzmi i skuteczniejszego oszczędzania. Ponad 3,1 tys. osób dołączyło do społeczności grupy „Wyzwanie oszczędzanie” na Facebooku i wymienia się praktycznymi wskazówkami na temat mądrego zarządzania pieniędzmi. Na grupie organizowane są spotkania live i webinary ekspertów. Bank wydał także e-poradnik pt. „Dobre patenty na oszczędzanie”, w którym zebrane zostały najciekawsze wypowiedzi ekspertów i najlepsze porady internautów.

* Badanie realizowane na Panelu Badawczym Ariadna, na próbie N= 1000, 18+, próba ogólnopolska, wrzesień 2021 r.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Grill, spacery i domowy chill – Polacy przeznaczą średnio 1024,80 zł na majówkę 2025

W tym roku na długi weekend majowy planujemy przeznaczyć...

Koszyczek świąteczny drożeje, a zadłużenie sklepów bije rekordy – raport BIG InfoMonitor i BIK

Okres Wielkanocy w sektorze handlu tradycyjnie postrzegany jest jako...

Sposoby finansowania zakupu systemu ERP

System ERP integruje wszystkie działy i procesy biznesowe firmy....

Podobne tematy

Finansowa wolność to nie luksus, to wybór. Jakub B. Bączek o tym, jak nie stracić życia na czekaniu

Wolność finansowa to cel każdego z nas. Tymczasem rzeczywistość...

Rynek faktoringu w Polsce rośnie o 4,7% – 471 mld zł obrotów w 2024 roku

Rynek faktoringu w Polsce w 2024 roku ponownie pokazał...

Branża beauty w Polsce – dynamiczny rozwój i rosnące problemy finansowe

Branża beauty w Polsce szybko się rozwija, jednak wraz...

Długi w małych miastach Polski: Co dziesiąty mieszkaniec zadłużony

W miastach o wielkości 20-50 tys. mieszkańców żyje w...

Telefon ważniejszy niż portfel – wyniki badania Mobilny Portret Polaka 2025

93 proc. badanych Polaków korzysta z telefonu komórkowego częściej...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie