sobota, 12 kwietnia, 2025

Pieniądze i związek. Czy Polacy wiedzą, jak dzielić się kasą w związku?

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Mówi się, że w idealnym związku wszystkim dzieli się po równo. Tymczasem, jak pokazuje badanie ING, 42% Polaków, czyli niemal połowa, nie ma z partnerem wspólnego konta i nie finansuje razem wszystkich wydatków.* Do tego, prawie czterech na dziesięciu badanych przyznało, że można mieć pieniądze, o których nie wie partner. Czy jednak taki stan rzeczy jest pożądany i faktycznie nie potrafimy się dzielić?

Podział pieniędzy w związku to rzeczywistość, od której nie uciekniemy. Niektórzy uznają za najlepsze rozwiązanie wspólne konto bankowe, inni mają fundusz z partnerem oraz swoje prywatne pieniądze/środki, a część z nas – zupełnie oddzielne finanse. Jak pokazało badanie ING, prawie połowa Polaków żyjących w związkach nie decyduje się na pierwszą opcję, czyli posiadanie konta razem ze swoim partnerem. Dlaczego tak się dzieje?

To rozmowa jest punktem wyjścia

Komunikowanie własnych potrzeb, zarobków i pomysłów jest kluczowe dla znalezienia złotego środka w podziale finansowym. Tymczasem z badania ING wynika, że 1/5 z nas boi się tego tematu, bo może być źródłem konfliktu. To jednak nie wszystko – ponad 40% Polaków przyznaje się do niepełnej szczerości o swoich wydatkach, a prawie 1/3 nie daje swojemu partnerowi dostępu do konta. Widać więc, że często nie chcemy się dzielić, bo rozmowa o tym nie jest dla nas komfortowa.

Bez porozumienia, tkwimy w martwym punkcie

Kiedy zapytano Polaków o to, czy dobry związek może mieć finansowe tajemnice, aż 40% z nas odpowiedziała twierdząco. Wynika to często z braku pewności siebie, ale również wzorców wyniesionych z domu, gdzie o pieniądzach nie rozmawiało się otwarcie. Tymczasem dla prawie 80% z nas idealny związek to taki, gdzie traktuje się zarobki i wydatki jako wspólne. Mamy więc bardzo duży potencjał i chęci, ale musimy nauczyć się wprowadzać to w życie.

Związek to dzielenie się – nie ma co do tego wątpliwości. To wspólne korzystanie z przyjemnych chwil w życiu, ale też z codzienności. Pieniądze są właśnie naszą codziennością. Skoro jesteśmy razem, kochamy się, mieszkamy, to również korzystamy z pieniędzy na wspólne cele. Drogą do rozwiązania sporów nie musi być skomplikowany proces – często wystarczy pogadać i powiedzieć sobie, co nam leży na sercu. Albo właśnie nie leży i dlaczego chcemy to zmienić. Nie ma idealnego podziału pieniędzy w związku, dla mnie to oczywiste. Każda para może ustalić swój ideał, często bardzo dziwny, ale dla nich wspólny i perfekcyjny. Powinni go po prostu ustalić między sobą, przegadać i sprawdzić jaka opcja jest dla nich najwygodniejsza. mówi Czesław Mozil, artysta stand-upów „Porozmawiajmy o pieniądzach”.

Drogą do korzystnego dla nas podziału zawsze jest rozmowa. Powinniśmy razem zdecydować, czy chcemy wspólne konto, pełny podział, czy rozwiązanie kompromisowe. Ważne jest, żeby komunikować swoje potrzeby i pomysły – bo nie ma jednego, uniwersalnego modelu idealnego.

O tym dlaczego różnie dzielimy się pieniędzmi, Maria Rotkiel rozmawia w nowym odcinku podcastu „Porozmawiajmy o pieniądzach” z przedsiębiorczynią i innowatorką – Dominiką Nawrocką

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Zadłużenie Polaków rośnie z wiekiem. Najwięcej do spłaty mają osoby 45–54 lata

Długi rosną wraz z wiekiem i są najwyższe...

Nie tylko Sołowow i Kulczyk. Polscy miliarderzy coraz silniejsi globalnie

W najnowszym zestawieniu najbogatszych ludzi na świecie, opublikowanym przez...

Podobne tematy

Marketing sensoryczny w metawersie: Czy wirtualne zakupy mogą angażować wszystkie zmysły?

Nowe technologie, takie jak wirtualna (VR) i rozszerzona rzeczywistość...

Pilotaż zakończony sukcesem – Poczta Polska rusza z modernizacją kolejnych placówek

W pierwszym kwartale 2025 roku Poczta Polska rozpoczyna proces...

Compensa wdraża AI, by zwiększyć efektywność o 75%

Compensa, jeden z liderów polskiego rynku ubezpieczeń majątkowych, wprowadza...

Michał Wrzesiński ponownie prezesem WeNet Group S.A.

Z dniem 3 lutego br. Michał Wrzesiński ponownie objął...

Automatyzacja w medycynie – jak nowoczesne systemy IT rewolucjonizują placówki zdrowotne?

Sektor ochrony zdrowia stawia na rozwój technologiczny, a automatyzacja...

Medical Inventi zdobywa ochronę znaku towarowego FlexiOss® w USA

Biotechnologiczna spółka Medical Inventi otrzymała od Urzędu Patentowego i...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie