sobota, 5 grudnia, 2020
HANDEL E-COMMERCE Jak płatności internetowe zrewolucjonizowały zakupy w internecie?

Jak płatności internetowe zrewolucjonizowały zakupy w internecie?

-

Jak płatności internetowe zrewolucjonizowały zakupy w internecie?

Bezpieczne i szybkie płatności internetowe, które dziś stały się dla nas chlebem powszednim, jeszcze dwadzieścia lat temu wydawały się odległym marzeniem. Jak zmieniał się rynek e-commerce na przestrzeni lat i od kiedy możemy mówić o prawdziwych e-płatnościach?

Historia rynku e-commerce

Choć handel elektroniczny wydaje się wynalazkiem stosunkowo młodym, warto wiedzieć, że pierwsze działania podjęte w kierunku jego rozwoju miały miejsce już w latach 70. i 80. XX wieku! Początkowo sklepy online oferowały swoje produkty mailowo, a sprzedaż odbywała się przez telefon. Pierwszą osobą, która dokonała zakupów na odległość przy pomocy telewizora była pochodząca z Wielkiej Brytanii 72-letnia Jane Snowball, jednak za produkty spożywcze, które przyniósł jej następnie kurier, zapłaciła przy odbiorze. Płatności internetowe były wtedy poza technicznym zasięgiem. Pierwszego zakupu przez komputer podłączony do sieci dokonano natomiast w latach 90. w Ameryce. Warto wspomnieć, że wielkim popularyzatorem e-commerce stał się założyciel Amazona – początkowo internetowej księgarni, a obecnie największego sklepu internetowego – Jeff Bezos. W Polsce rynek e-commerce rozwinął się dopiero po roku 1997.

Pierwsze metody płatności w sklepie internetowym

Pierwszym sklepem internetowym na świecie był NetMarket, który pozwalał na przeprowadzenie zakupów on-line z użyciem szyfrowanej karty kredytowej! Rewolucja, jaką przyniosła klientom możliwość zapłacenia na odległość przy składaniu zamówienia, jest o wiele większa niż w ogóle możliwość samego zamówienia produktów np. przez telefon. Początkowo płatności odbywały się najczęściej za pomocą wykupienia tokenów lub innej formy e-gotówki od brokerów. Kolejnym sposobem było skorzystanie z rachunków założonych u brokera lub w banku.

Z czasem zaczęto dążyć do bezpieczniejszych i prostszych form, niewymagających przede wszystkim zamiany gotówki na wirtualne odpowiedniki czy też posiadania specjalnego sprzętu i oprogramowania. Wprowadzono konta użytkowników, dzięki czemu z e-sklepu korzystać mógł każdy, kto miał dostęp do sieci. Powstała możliwość zapłaty kartą kredytową, dokonania przelewu tradycyjnego czy też szybkiego eprzelewu. Obecnie pojawia się coraz więcej szybkich form, jak np. płatność BLIK, kody QR, przelew na telefon itp.

Jakie nowości przyniesie przyszłość? Tego na razie nie możemy stwierdzić, jednak bez wątpienia tendencją, która jest najbardziej zauważalna w zmianach na rynku płatności w sklepie internetowym, jest dążenie do zwiększenia bezpieczeństwa eprzelewów oraz do usprawnienia całego procesu. Choć dziś wydawać się może niemożliwe, żeby powstała metoda szybsza niż wygenerowanie kodu BLIK i potwierdzenie transakcji jednym kliknięciem, warto przypomnieć sobie, że jeszcze dwadzieścia lat temu, jedyną formą były metody zapłaty gotówką kurierowi przy odbiorze towaru!

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POLECAMY

forex

Wpływ epidemii Covid-19 na gospodarkę – komentarz Grzegorza Maliszewskiego

0
W tym tygodniu publikowane będą kolejne dane z gospodarek rozwiniętych, wskazujących na skalę załamania koniunktury w następstwie epidemii koronawirusa. W tym kontekście istotne będą wskaźniki koniunktury w USA i strefie euro. Oczekiwać można dalszego...
2

W II kwartale globalny PKB może spaść nawet o 15 proc. w ujęciu rocznym....

0
W marcu wskaźnik PMI – łącznie dla przemysłu i usług – w strefie euro odnotował rekordowy spadek do 31,4 pkt, podczas gdy jeszcze w lutym wyniósł 51,6 pkt. Dane te obrazują nastroje osób odpowiedzialnych za zakupy w firmach, co...
rozwoj

Tarcza Antykryzysowa: przykłady działań polityki podatkowej w innych państwach

0
Doświadczenia z kryzysu z 2008 roku pokazały, że instrumenty podatkowe mają istotną rolę w łagodzeniu skutków spowolnienia gospodarczego. Aktualne działania innych państw pozwalają stwierdzić, że polityka podatkowa ma i będzie mieć istotne znaczenie w...