FINANSEBANKOWOŚĆPierwsza emisja zielonych obligacji Banku Millennium

Pierwsza emisja zielonych obligacji Banku Millennium

Pierwsza emisja zielonych obligacji Banku Millennium

Bank Millennium zakończył subskrypcję swoich pierwszych zielonych obligacji o wartości nominalnej 500 mln euro. Obligacje zostaną wyemitowane w ramach istniejącego programu EMTN jako 5-letnie papiery dłużne nieuprzywilejowane senioralne.

Dzień wykupu zielonych obligacji będzie przypadał nie później niż do 5 lat po dniu ich emisji, przy czym bank będzie miał możliwość wcześniejszego wykupu, po upływie 4 lat od dnia emisji i po spełnieniu obowiązujących wymogów regulacyjnych. Zamiarem banku jest wprowadzenie obligacji do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Luksemburgu, na której już notowane są obligacje SNP, wyemitowane przez bank we wrześniu 2023 roku.

Joao Bras Jorge – Prezes Zarządu Banku Millennium
João Brás Jorge – Prezes Zarządu Banku Millennium

Potrzeba zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju gospodarki jest dziś bezdyskusyjna. W Banku Millennium rozumiemy jak kluczowa jest rola banku w tym zakresie i konsekwentnie realizujemy założenia naszej strategii biznesowej, której filarem są działania z obszaru ESG. Działania wspierające zrównoważoną transformację są bardzo ważne dla naszych interesariuszy. Widzimy to wśród naszych klientów, jak również analizując rynek i oczekiwania inwestorów. Zdecydowaliśmy się na uplasowanie obligacji o wartości 500 mln euro. W ten sposób chcemy zapewniać przepływ środków w stronę zielonych inicjatyw, które doskonale wpisują się w naszą strategię, a także odpowiadają na oczekiwania inwestorów — powiedział Joao Bras Jorge, prezes zarządu Banku Millennium.

Po publikacji zaktualizowanego prospektu podstawowego zatwierdzonego w dniu 12 września 2024 r. przez Komisję Nadzoru Sektora Finansowego (CSSF) w Luksemburgu, z sukcesem zakończyliśmy emisję naszych pierwszych zielonych obligacji. To kolejny krok milowy w realizacji naszej strategii mocniejszego spełniania wymogów MREL. Jesteśmy dumni, że nasza pierwsza zielona emisja spotkała się z dużym zainteresowaniem inwestorów, którzy złożyli zapisy na ponad pięciokrotnie więcej obligacji niż oferowaliśmy. Zbudowaliśmy bardzo zdywersyfikowaną księgę popytu, na którą złożyły się zapisy złożone przez 150 podmiotów — powiedział Fernando Bicho, wiceprezes zarządu Banku Millennium. 

Subskrypcja na zielone obligacje Banku Millennium została zakończona 18 września 2024 roku. Inwestorzy zainteresowani nabyciem tych walorów zgłosili popyt o wartości ponad 2,524 mln euro. Stopa redukcji wyniosła 80,19 proc. Obligacje trafią do 125 podmiotów.

Jako bank systematycznie dążymy do zwiększania naszego zaangażowania w zieloną transformację gospodarki. Zielone obligacje umożliwiają pozyskiwanie kapitału i inwestowanie w nowe, a także istniejące projekty przynoszące korzyści dla środowiska. Środki pozyskane z przeprowadzonej emisji zielonych obligacji zostaną przeznaczone na finansowanie i refinansowanie, spełniających kryteria Green Bond Framework, efektywnych energetycznie nieruchomości lub projektów związanych z produkcją energii z odnawialnych źródeł — powiedziała Magdalena Trzynadlowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju w Banku Millennium.

Oferta zielonych obligacji została przygotowana na podstawie Green Bond Framework (Ramy Zielonych Obligacji), stworzonym zgodnie z wymogami Green Bond Principles (GBP) opracowanymi przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Rynku Kapitałowego (ICMA). Green Bond Framework oraz niezależna opinia zewnętrzna (tzw. Second Party Opinion) dostępne są na stronie banku: www.bankmillennium.pl/o-banku/relacje-inwestorskie/papiery-dluzne#zielone-obligacje.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...