INWESTYCJEPolki coraz pewniejsze siebie w świecie finansów: oszczędzają i inwestują na równi...

Polki coraz pewniejsze siebie w świecie finansów: oszczędzają i inwestują na równi z mężczyznami!

Polki coraz pewniejsze siebie w świecie finansów: oszczędzają i inwestują na równi z mężczyznami!

Kobiety coraz śmielej i skuteczniej wkraczają do świata inwestycji i oszczędności, pokazując, że równość płci dotyczy również podejścia do pieniędzy. Najnowsze badanie przeprowadzone przez Tavex ujawnia imponującą statystykę: aż 69% kobiet w 2023 roku z sukcesem zaoszczędziło środki finansowe, zbliżając się do poziomu oszczędności panów. Nie ustępując im również w dążeniu do mądrego inwestowania. Współczesna kobieta redefiniuje pojęcie bezpieczeństwa finansowego, udowadniając, że inteligentne podejście do pieniędzy jest uniwersalną cechą ludzi sukcesu, wcale niezależną od płci.

Polki oszczędzają coraz śmielej mimo przeszkód

Utarło się, że aby spać spokojnie powinniśmy posiadać w oszczędnościach trzykrotność naszej pensji. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, ale jak pokazują coroczne badania firmy Tavex, oszczędzanie wychodzi Polakom coraz lepiej! W 2023 roku aż 69% kobiet i 75% mężczyzn udało się odłożyć środki pieniężne. Jest to wzrost o 12 p.p. w przypadku Pań i 7 p.p. u Panów, względem 2022 roku!

Jak widać kobiety – w minionym roku – praktycznie dorównywały mężczyznom w kwestii zdolności i determinacji do oszczędzania środków pieniężnych. Jednak to nie wszystko, ponieważ badania pokazują również, że Panie coraz odważniej szukały możliwości pomnożenia swoich środków, choć zwykle robiły to ostrożniej niż mężczyźni. W zeszłym roku aż 38% kobiet, którym udało się zaoszczędzić pieniądze, postanowiło je zainwestować. W 2022 roku było to zaledwie 27% respondentek, więc także w tym aspekcie obserwujemy rokroczny wzrost.

Wyniki badania pokazują, że kobiety coraz aktywniej podchodzą do kwestii oszczędzania i inwestowania pieniędzy. Świadoma, silna i przedsiębiorcza kobieta to nie tylko wyobrażenie, ale fakt mający przełożenie w liczbach. Ponadto współczesna kobieta to ta, która wykorzystując swoje życiowe doświadczenie i zdobyte umiejętności, pewnie wkracza do świata finansów (który nie jest dla niej niczym obcym) – tłumaczy Aleksandra Olbryś, ekspert ds. rynku metali szlachetnych, Tavex.

Niestety, mimo tego, że pojęcie „szklanego sufitu” w Polsce pojawia się coraz rzadziej, wiele z badanych kobiet skarży się na zbyt małe zarobki, co w aż 42% przekłada się na barierę ku oszczędzaniu. Według raportu GUS z 2023 roku kobiety w Polsce zarabiają mniej niż mężczyźni, choć w porównaniu ze średnią w Unii Europejskiej ta dysproporcja w zarobkach jest w naszym kraju trzy razy mniejsza (luka w 2021 r. spadła do poziomu z 2010 r., gdy kobiety zarabiały o 4,5% mniej niż mężczyźni). Ten wynik uplasował nas w pierwszej trójce krajów UE, gdzie różnica w wynagrodzeniach na niekorzyść kobiet była najmniejsza. Drugim najważniejszym powodem braku oszczędności u kobiet w 2023 roku był wzrost kosztów życia (inflacja) – 34% respondentek naszego badania.

Czy kobiety podczas inwestycji kierują się intuicją?

Tradycyjny podział ról, który nadal obserwujemy w polskich domach pokazuje, że to właśnie kobiety przejmują kwestię domowego budżetu, codziennych zakupów czy dbania o tzw. domowe ognisko. Codzienna praktyka w zarządzaniu środkami, niezbędna do zaspokojenia potrzeb domu i rodziny, stała się dla wielu kobiet nieformalnym treningiem finansowym. Dzięki temu kobiety doskonale orientują się w cenach i są świadome ich wahań.

Niemniej, ma to także wpływ na obawy, które towarzyszą im w ocenie dobrobytu finansowego i zaplanowaniu środków, które w danym miesiącu będą mogły oszczędzić.  Z badania Tavex wynika, że obawa pojawia się także w kwestii samego lokowania oszczędności. Inwestujące kobiety aż w 60% zgadzają się z tym, że w obecnych czasach lepiej inwestować w bezpieczne aktywa i minimalizować ryzyko straty.  W 2023 roku Panie najchętniej inwestowały w lokaty, fundusze inwestycyjne, zakup nieruchomości oraz złoto (analogicznie 55%, 18%, 15%, 11% ankietowanych kobiet), czyli w metody charakteryzujące się niewielkim ryzykiem.

Możemy również zadać pytanie – co z naszą wrodzoną zdolnością do odbierania i rozumienia sygnałów niewerbalnych? Czy kierujemy się nimi podczas inwestycji?  A może chodzi o intuicję? Obserwując udzielone odpowiedzi, chodzi raczej o zdrowy rozsądek i podążanie w stronę sprawdzonych, stabilnych rozwiązań aniżeli o stereotypy czy dodatkowy zmysł (którego istnienia oczywiście nie podważamy) – podsumowuje Aleksandra Olbryś, ekspert ds. rynku metali szlachetnych, Tavex.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...