wtorek, 22 czerwca, 2021
GIEŁDA I INWESTYCJEPolska giełda liliputem wśród światowych parkietów

Polska giełda liliputem wśród światowych parkietów

-

Polska giełda liliputem wśród światowych parkietów

Parkiet w Warszawie to tylko 0,35 proc. światowego rynku akcji. W USA kapitalizacja giełd przekroczyła niedawno 200 proc. PKB, u nas to 50 proc. Po debiucie Pepco Group kapitalizacja spółek zagranicznych może przewyższyć spółki krajowe w Warszawie.

Polska giełda jest liliputem wśród światowych parkietów. Jej udział w kapitalizacji wszystkich światowych rynków akcji wynosi zaledwie 0,35 proc. Prym w  tym zakresie wiodą giełdy w  USA,   które odpowiadają za 55,9 proc. światowej kapitalizacji. Kolejnymi rynkami są Japonia, której udział wynosi 7,4 proc. oraz Chiny, z udziałem 5,4 proc. Dopiero kolejne w kolejce są giełdy w Europie. Udział giełd z  Wielkiej  Brytanii  wynosi  4,1  proc,  z  Francji  2,9  proc.,  a  z  Niemiec  i  Szwajcarii  po 2,6 proc.

Udział poszczególnych rynków akcji w globalnej kapitalizacji (na koniec 2020 r.)

 

USA

 

55,90%

 

Japonia

 

7,40%

 

Chiny

 

5,40%

 

Wielka Brytania

 

4,10%

 

Francja

 

2,90%

 

Niemcy

 

2,60%

 

Szwajcaria

 

2,60%

 

Polska

 

0,35%

Źródło: Bloomberg, opracowanie własne

Kapitalizacja giełdy w Warszawie to obecnie 1,16 bln złotych, podczas gdy kapitalizacja amerykańskich parkietów NYSE, Nasdaq i pozostałych wynosi 187,10 bln złotych. Rozmiar giełdy w Warszawie jest determinowany przez wielkość naszej gospodarki,  ale także znaczeniem  giełdy  dla gospodarki.

Kapitalizacja   giełd   w   USA   stanowi   obecnie   199,3   proc.   wartości amerykańskiego   PKB.   W ciągu ostatniego miesiąca przekroczyła 200 proc. jednak potem spadła poniżej tego poziomu. Możliwe,  że  w  najbliższym  czasie  znowu  przekroczy  200  proc.,  tym  razem  już  na  dłużej.     Jak to możliwe, że giełda jest większa niż gospodarka kraju, w którym się znajduje?

To nic nadzwyczajnego, bo na parkietach jest notowanych wiele spółek zagranicznych. Do tego trzeba pamiętać, że czym innym jest wartość spółki, czyli jej kapitalizacja, a czym innym jest wartość wyprodukowanych przez nią dóbr i usług, która jest brana pod uwagę przy wyliczaniu PKB.

Kapitalizacja parkietu w Warszawie to obecnie 50,1 proc. PKB. Za 51 proc. tej wartości odpowiadają spółki mające siedzibę w Polsce, a za 49 proc. spółki zagraniczne. Jest duże prawdopodobieństwo,  że po zapowiadanym na 26 maja debiucie Pepco Group ten stosunek zmieni na korzyść spółek zagranicznych.

Statystyki kapitalizacji  światowych  giełd  warto  odnieść  do  własnego  portfela  inwestycyjnego.  Jeśli jest on zbudowany tylko z akcji notowanych w Warszawie, to trzeba zdawać sobie sprawę z  faktu, że omija nas  99,65 proc. wartości światowego rynku akcji. Trudno też  uznać  taki portfel     za prawidłowo zdywersyfikowany. Tym bardziej, gdy inwestowanie na zagranicznych rynkach akcji staje się dla Polaków coraz łatwiejsze.

Paweł Majtkowski, analityk eToro w Polsce

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...