poniedziałek, 10 maja, 2021
BEZPIECZEŃSTWOPolskie szkoły i uczelnie atakowane nawet 950 razy w tygodniu

Polskie szkoły i uczelnie atakowane nawet 950 razy w tygodniu

-

Polskie szkoły i uczelnie atakowane nawet 950 razy w tygodniu

Liczba ataków cybernetycznych na instytucje edukacyjne i badawcze w USA, Europie oraz Azji rosła w dwucyfrowym tempie – alarmują eksperci firmy Check Point. W Polsce na jedną placówkę edukacyjną w ostatnim kwartale przypadło od 800 do ponad 950 prób ataków tygodniowo, przeszło dwukrotnie więcej niż w innych branżach. Hakerzy starają się wykorzystać m.in. powrót do szkół oraz przejście na edukację zdalną.

Hakerzy pukają do drzwi szkół, uczelni i jednostek badawczych. Analizy bieżącego krajobrazu cybernetycznego wykazują, że wraz z rozpoczęciem roku szkolnego oraz zbliżającym się startem roku akademickiego wzrastają liczby ataków hakerskich na instytucje edukacyjne.

Najbardziej narażonymi są placówki ze Stanów Zjednoczonych, gdzie w okresie ostatnich trzech miesięcy badacze Check Pointa odnotowali 30% wzrosty, głównie za sprawą ataków DDoS. W Europie odsetek ten jest niewiele niższy i wynosi 24%, natomiast hakerzy stawiają głównie na wyrafinowane próby wyłudzania danych. Azja odnotowała z kolei wzrosty na poziomie 21%.

W Polsce jeszcze więcej prób ataków

Średnia liczba tygodniowych ataków na organizację w europejskim sektorze akademickim w lipcu i sierpniu wzrosła o 24% z 638 do 793 w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Natomiast ogólny wzrost liczby ataków, biorąc pod uwagę wszystkie sektory w Europie, wynosi zaledwie 9%.

W Polsce we wrześniu odnotowano zaledwie 4% wzrost ataków w stosunku do początku sierpnia, natomiast w dłuższej perspektywie zauważono wręcz spadki. Niepokoją za to dane dotyczący ich ilości. W pierwszym tygodniu września identyfikowano średnio 837 prób ataków na pojedynczą jednostkę edukacyjną, o trzydzieści więcej niż miesiąc wcześniej. W ostatnim kwartale szczyt ataków zaobserwowano w trzecim tygodniu lipca, kiedy to przeprowadzono średnio 955 ataków!

– Pandemia koronawirusa wymusiła nie tylko pracę zdalną, ale często także zdalną naukę. Ogólnoświatowe liczby są oszołamiająca, natomiast trend wydaje się jasny: hakerzy postrzegają zarówno uczniów powracających na zajęcia oraz wracające do pracy szkoły i uczelnie jako łatwy cel – komentuje dane Wojciech Głażewski, szef polskiego oddziału Check Pointa.

wykres

Głównym wektorem rozprzestrzeniania się zagrożeń dla polskiej edukacji i badań są wiadomości e-mail (72%). W przeszło dwóch trzecich przypadków ataku za pośrednictwem e-maili złośliwy plik posiadał rozszerzenie .doc, w 16% był to plik exe, natomiast w 6% .xlsx.

Najczęściej rodzime szkoły, uczelnie i placówki badawcze atakuje malware typu botnet, który w ostatnim czasie atakował od 8% do 24% organizacji. W dalszej kolejności są to cryptominery oraz na równi trojany bankowe i infostealery. Ataki ransomware dotyczyły jedynie pojedynczych przypadków.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...