FIRMYProjekt SUNEX wybrany do dofinansowania przez NCBiR. W planach innowacyjne zasobniki

Projekt SUNEX wybrany do dofinansowania przez NCBiR. W planach innowacyjne zasobniki

Projekt SUNEX wybrany do dofinansowania przez NCBiR. W planach innowacyjne zasobniki

  • SUNEX otrzymał pozytywną decyzję ws. dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) projektu autorskiej technologii wytwarzania kompozytowych zbiorników CWU w instalacjach grzewczych bazujących na OZE
  • Całkowita wartość projektu to 45 mln zł, a rekomendowana kwota dofinansowania to 15,2 mln zł

SUNEX, czołowy polski producent innowacyjnych rozwiązań bazujących na OZE, otrzymał pozytywną decyzję o dofinansowaniu dla projektu prac badawczo-rozwojowych nad nowym produktem w ramach programu “Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki”. Rekomendowana kwota finansowego wsparcia z NCBiR to 15,2 mln zł.

Spółka zamierza być pierwszym w Polsce i jednym z pierwszych w Europie producentem innowacyjnych zasobników kompozytowych ciepłej wody użytkowej – ekonomicznej i ekologicznej alternatywy dla powszechnie stosowanych w branży zasobników stalowych. Produkty znajdą zastosowanie m.in. w budownictwie mieszkaniowym.

– Prace zmierzające do wprowadzenia na rynek zasobników kompozytowych to wyraz gospodarki transformującej w stronę równowagi i ekologii. Kierunek rozumiany i wspierany przez NCBiR. Dojrzałe rynki Europy Zachodniej, na których jesteśmy obecni od wielu lat, przygotowują się na nowe rozwiązania wspierające taki obieg energii, który będzie efektywny nie tylko pod względem technicznym, ale również kosztowym. Takie założenia przyświecają nam w pracach nad projektem zasobników nowego typu – mówi Romuald Kalyciok, prezes SUNEX.

Wykonane z trwalszych i lżejszych materiałów, zasobniki kompozytowe mogą stanowić efektywny zamiennik stalowych odpowiedników wykorzystywanych w instalacjach grzewczych.

Nowy projekt SUNEX, realizowany przez dział B+R spółki, zaplanowano na lata 2023-2025. Pierwsze produkty nowego typu mają trafić na rynek w 2025 r.  SUNEX planuje ich dystrybucję w pierwszej kolejności na swoich strategicznych rynkach w Austrii i Niemczech.

Całkowity koszt projektu ma wynieść 45 mln zł.

Spółka ubiegała się o dofinansowanie przedsięwzięcia ze środków  NCBiR na podstawie wniosku złożonego w lipcu 2023 r. W ramach przedsięwzięcia spółka przeprowadzi m.in. badania przemysłowe, prace rozwojowe, zbuduje stację transformatorową i wentylację technologiczną hali produkcyjnej oraz zakupi środki do rozpoczęcia produkcji przemysłowej.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest rządową agencją, która statutowo wspiera rozwój technologicznych i społecznych innowacji w polskiej gospodarce. Udziela dofinansowania na prace badawczo-rozwojowe w sektorze przedsiębiorstw, prowadzące do opracowania innowacyjnego produktu, usługi lub procesu.

To drugi projekt SUNEX, dla którego spółka pozyskuje środki z NCBiR. Poprzednim razem dofinansowanie przyznano na projekt związany z opracowaniem Autonomicznego Systemu Grzewczego opartego na OZE, wytwarzanego w ramach autorskiej technologii produkcji o wysokim poziomie automatyzacji. Przedsięwzięcie realizowano w latach 2021-2023. Kwota dofinansowania sięgnęła wówczas 8,2 mln zł wobec 16,2 mln zł łącznej wartości projektu.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

polski ład

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców: co dalej?

0
Przedsiębiorcy oczekują konkretów w sprawie opłacania tzw. składki zdrowotnej (po wielu latach polemik, obecnie coraz więcej jest stanowisk, że jest to po prostu podatek, a nie składka). Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców...