piątek, 25 kwietnia, 2025

Przed nami dekada zmian w energetyce i ciepłownictwie

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Przed sektorem elektroenergetycznym konieczność zrealizowania kosztownego programu inwestycyjnego, który pozwoli na osiągnięcie ambitnych celów klimatyczno-energetycznych. O tym, w jaki sposób przeprowadzić proces transformacji i dojść do neutralności klimatycznej rozmawiali eksperci podczas konferencji PRECOP28, która w dniach 5-6 października odbyła się w Katowicach.

Uczestnicy panelu pt. „Energia: popyt, podaż, emisje” debatowali między innymi o budowaniu nowych mocy w sektorze OZE, powszechniejszym wykorzystaniu technologii wodorowych czy energetyce rozproszonej oraz prosumenckiej. Eksperci próbowali nakreślić wizję przyszłości energetycznej Polski w kontekście nowych regulacji unijnych i konieczności ich implementacji do prawa krajowego. Nie zabrakło również odniesień do kwestii dekarbonizacji ciepłownictwa.

– Ponad 40 proc. Polaków korzysta z ciepła systemowego i jako branża musimy zapewnić bezpieczeństwo dostaw ciepła do odbiorców – wskazała Dorota Jeziorowska, dyrektor PTEZ. – Jednocześnie mamy na uwadze, że istotnym segmentem działalności elektrociepłowni jest również dostawa energii elektrycznej do KSE i stabilizacja pracy sieci. Dlatego tak ważne jest uwzględnianie działalności sektora w planowaniu kierunków transformacji i troski o bezpieczeństwo energetyczne polskiej gospodarki.

Sporo miejsca poświęcono również kwestii priorytetowych inwestycji dla przyspieszenia transformacji. W centrum zainteresowania sektora pozostaje bowiem zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego polskiej gospodarce, po odejściu od paliw kopalnych.

– Dziś mamy świadomość, że wykorzystanie paliwa węglowego w sektorze ciepłownictwa, biorąc pod uwagę uwarunkowania regulacyjne, będzie stopniowo malało. Jednak nie uciekniemy od utrzymania stabilnych źródeł w największych systemach ciepłowniczych – dodaje D. Jeziorowska. – Geotermia, kogeneracja, biomasa, wielkoskalowe pompy ciepła i power to heat – to technologie, z którymi wiążemy nadzieję w transformacji ciepłownictwa systemowego w dłuższej perspektywie.

Obecnie Polska stara się podejmować wysiłki na rzecz rozwoju technologii wodorowych. Już dziś jest trzecim w Europie i piątym na świecie producentem tzw. szarego wodoru. Jednak celem jest poszukiwanie rozwiązań umożliwiających zwiększenie wolumenu produkcji zielonego wodoru. Eksperci dostrzegają szansę jego wykorzystania nie tylko w transporcie czy przemyśle, ale również w kogeneracji.

– Wszystkie działania ze strony przedsiębiorstw ciepłowniczych ukierunkowane są obecnie na realizacji ambitnych celów w zakresie neutralności klimatycznej i osiągnięcia jej do 2050 r. Podkreślamy natomiast konieczność uwzględnienia w procesach planowania transformacji, aby każdy z systemów ciepłowniczych traktować indywidualnie, biorąc pod uwagę lokalne uwarunkowania, uzasadnienie ekonomiczne, kwestie techniczne, czy otoczenie regulacyjne – wskazuje D. Jeziorowska, dyrektor PTEZ.

W panelu „Energia: popyt, podaż, emisje” sporo miejsca poświęcono kwestii utrzymania stabilności systemu elektroenergetycznego, przy rosnącej mocy z odnawialnych źródeł energii. Dziś to elektrociepłownie i elektrownie konwencjonalne w dużej mierze zapewniają bezpieczeństwo dostaw energii do odbiorców, ale zadaniem całego sektora jest szukanie rozwiązań pozwalających na zagospodarowanie w niedalekiej przyszłości nawet ok. 50 GW mocy wytwórczych w OZE, na przykład poprzez rozwój technologii magazynowania energii. Jednostki wykorzystujące węgiel, gaz czy już wkrótce atom pozostaną nadal ważne w gwarantowaniu bezpieczeństwa energetycznego, a producenci energii z OZE mają tego świadomość, gdyż bazując na źródła pogodozależnych nie są w stanie zagwarantować nieprzerwanych dostaw do odbiorców.

W panelu pt. „Energia: popyt, podaż, emisje” udział wzięli:

  • Sebastian Jabłoński – prezes zarządu, Respect Energy Holding
  • Dorota Jeziorowska – dyrektor, Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych
  • Dariusz Kryczka – menadżer, Kancelaria EY Law, Zespół Energetyki i Zrównoważonego Rozwoju, lider Centrum Kompetencyjnego Europejskiego Zielonego Ładu EY, ekspert United Nations Global Compact ds. energii i klimatu
  • Robert Rudich – Energy Atachee, Ambasada USA
  • Kamil Sankowski – członek zarządu, Polenergia Fotowoltaika
  • Robert Zasina – dyrektor ds. zarządzania majątkiem, Tauron Polska Energia
Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

ORLEN i Naftogaz podpisują trzeci kontrakt gazowy – łącznie 300 mln m³ surowca trafi na Ukrainę

ORLEN i ukraiński Naftogaz podpisały umowę na dostawę kolejnych...

Nowe złoże gazu w Wielkopolsce – ORLEN rozpoczyna wydobycie w Grodzewie

Na blisko ćwierć miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego szacowane...

Domowe piece największym źródłem smogu w Polsce – przemysł i transport daleko w tyle

Choć często za smog obwiniamy przemysł i transport, dane...

Podobne tematy

Raport PSF: Fotowoltaika w Polsce potrzebuje pilnych zmian prawnych

Polska fotowoltaika stoi na rozdrożu. Mimo dynamicznego wzrostu, sektor...

Monika Gruźlewska nową Dyrektorką Polskiego Towarzystwa Energetyki Cieplnej

Od połowy marca na czele Polskiego Towarzystwa Energetyki Cieplnej,...

Polacy wybierają wygodę kosztem bezpieczeństwa w sieci – wyniki Adyen Digital Report 2024

Pomimo rosnącej liczby cyberataków i oszustw 30 proc. konsumentów...

Automaty paczkowe kluczowym elementem strategii firm e-commerce

Według raportu „E-commerce w Polsce 2024”, opublikowanego przez Gemius,...

Compensa wdraża AI, by zwiększyć efektywność o 75%

Compensa, jeden z liderów polskiego rynku ubezpieczeń majątkowych, wprowadza...

Grupa Arche wypłaciła inwestorom 56 mln zł w 2024 roku

W samym 2024 r. inwestorzy otrzymali ponad 56 mln...

Przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po podpis elektroniczny – oto dlaczego

W dobie cyfryzacji podpis elektroniczny staje się nieodłącznym elementem...

Samochód nowy czy używany? Podpowiadamy co wybrać!

Zakup samochodu to jedna z najważniejszych decyzji finansowych, jaką...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie