FINANSEDOTACJERolnicy i rybacy mogą liczyć na dofinansowanie z KPO

Rolnicy i rybacy mogą liczyć na dofinansowanie z KPO

Rolnicy i rybacy mogą liczyć na dofinansowanie z KPO

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło, że od 3 stycznia 2024 r. dostępne będzie wsparcie finansowe z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Dotyczy ono inwestycji związanych z działalnością przetwórczą i handlową dla rolników i rybaków.

Komu przysługuje wsparcie?

Wsparcie w ramach działania KPO A1.4.1 skierowane jest do osób aktywnych w sektorze rolniczym i rybackim. Kwalifikują się do niego osoby, które:

  • Prowadzą lub rozpoczynają działalność przetwórczą lub handlową.
  • Spełniają warunki do przyznania pomocy w ramach działania PROW 2014-2020, tj. podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników lub otrzymują płatności bezpośrednie.
  • Mają nadany numer identyfikacyjny w ewidencji producentów.

Wysokość i warunki wsparcia

Wsparcie realizowane będzie w formie refundacji części kwalifikowanych kosztów. Standardowy zwrot wyniesie 60% kosztów, z wyjątkiem beneficjentów z sektora rybackiego, którzy mogą liczyć na 50%, oraz młodych rolników, dla których przewidziano 70% zwrotu.

Minimalna kwota dofinansowania na jedno przedsięwzięcie to 20 tys. zł, z maksymalnym limitem pomocy na pojedynczego beneficjenta wynoszącym 500 tys. zł.

Przeznaczenie dofinansowania

Środki z dofinansowania mogą zostać użyte na:

  • Budowę lub remont infrastruktury i urządzeń do przetwarzania i przechowywania produktów.
  • Przygotowanie produktów do sprzedaży i wprowadzanie ich do obrotu.
  • Zakup nowych maszyn, terminali płatniczych, domen internetowych.
  • Zakup środków transportu niezbędnych w działalności.

Procedura składania wniosków

Nabór wniosków odbywać się będzie wyłącznie przez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR. Rozpoczyna się on 3 stycznia i trwa do 5 lutego 2024 roku. W trakcie składania wniosku istnieje również możliwość ubiegania się o 50% zaliczki na realizację projektu.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...