PRACA I KARIERARosną pensje w województwie lubuskim. IT liderem, budownictwo najsłabiej w Polsce

Rosną pensje w województwie lubuskim. IT liderem, budownictwo najsłabiej w Polsce

Rosną pensje w województwie lubuskim. IT liderem, budownictwo najsłabiej w Polsce

Pensje w województwie lubuskim znowu do góry. IT zostawia inne branże bardzo daleko w tyle.

Nowe raporty płacowe dla województwa lubuskiego przygotowane przez Główny Urząd Statystyczny pokazują, że pensje w województwie lubuskim rosną szybciej niż w skali Polski. Najwięcej zarabia się w naszym regionie w sektorze IT. W porównaniu z resztą kraju w województwie lubuskim mniej rosną wynagrodzenia w przemyśle i sektorze budowlanym. – Jesteśmy regionem w którym możemy pochwalić się silnym rozwojem logistyki magazynowej oraz sektora IT. Widać to po dużej ilości rekrutacji w tych branżach, ale też po dużym wzroście pensji w tych sektorach – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspertka rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

  • Średnie wynagrodzenie w marcu 2024 roku w województwie lubuskim przekroczyło 7200 złotych
  • Średnie wynagrodzenie w Gorzowie Wielkopolskim to 6688 złotych, a w Zielonej Górze 7482 złote
  • Zmniejsza się różnica między „dwiema stolicami” regionu. Jeszcze niedawno wynosiła ona tysiąc złotych
  • W ciągu roku pensje w województwie lubuskim wzrosły, a zmiana wyniosła 11,41 proc.
  • Najwięcej zarabia się w sektorze IT – średnio ponad 12 tysięcy złotych brutto
  • Średnie pensje w przemyśle, gospodarce komunalnej i przetwórstwie nie przekraczają 8 tysięcy złotych
  • Średnie pensje w budownictwie w województwie lubuskim wynszą niecałe 6700 złotych. To najmniej w całym kraju

Średnie wynagrodzenie w województwie lubuskim w marcu 2024 r. wyniosło 7206,41 zł – podaje Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że w porównaniu z miesiącem wcześniej średnie płace w firmach wzrosły. Wynagrodzenie zmieniło się bowiem o 2,39 proc. W skali roku wzrost ten jest jeszcze większy, bo wynosi prawie 11,5%.

– Pensje rosną i ilość rekrutacji również nie maleje. Początek roku w wielu firmach zapowiadał się na czas delikatnego spowolnienia i wyczekiwania na to, jak ułoży się sytuacja geopolityczna, czy będą zlecenia, czy w niektórych branżach będą rosły pensje w związku z daleko idącym wzrostem płacy minimalnej. Widzimy, że klimat na rynku pracy charakteryzuje się sporym niepokojem i wyczekiwaniem, ale z drugiej strony nie widzimy, by spełniała się złowieszcza wizja zwolnień grupowych i obniżania pensji. Jest odwrotnie – przyznaje Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspertka rynku pracy.

Wzrost płac w sektorze IT świadczy o tym, że nie ma mowy by sztuczna inteligencja zabierała ekspertom pracę.

– Nadal IT jest niekwestionowanym liderem wynagrodzeń w regionie, zostawiając inne branże daleko w tyle. Lepiej niż przed miesiącem ma się również przemysł. Słabo w I kwartale wyglądały w naszym regionie pensje w sektorze administracyjnym i BPO, ale to jest trochę charakterystyka naszego regionu. Jesteśmy silni logistyką, przemysłem, halami magazynowymi i ekspertami IT – dodaje Dorota Siedziniewska–Brzeźniak.

Eksperci dodają również, że zmniejszenie różnic w wynagrodzeniach między Gorzowem Wielkopolskim, a Zieloną Górą oznacza, że ostatnie inwestycje w sektorze TSL w Gorzowie Wielkopolskim przekładają się na wzrost pensji w tej części województwa lubuskiego.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

wybory

Trump vs Biden: jak wyniki wyborów mogą wpłynąć na różne sektory gospodarki USA

0
Temperatura wokół wyborów w USA rośnie, a dzięki wczesnemu zakończeniu walki o kandydaturę prezydencką w partiach, kampanie mogą rozpocząć się wcześniej niż zwykle. W swojej analizie ekspert Saxo przedstawia wstępne przewidywania dotyczące branż, które...