czwartek, 20 lutego, 2025

Wyzwania dla centrów danych: AI napędza rozwój, ale zużywa coraz więcej energii

Według danych Golden Sachs generatywna AI w ciągu dekady może podnieść roczną wydajność pracy w firmach o 1,5 proc. Tego typu narzędzia mają również potencjał, aby przyczynić się do zwiększenia globalnego PKB aż o 7 proc. Podobnie optymistyczne dane przedstawia firma McKinsey. Zdaniem jej ekspertów Gen AI może zapewnić zwiększenie wartości globalnej gospodarki o od 2,6 do 4,4 biliona dolarów rocznie. Sztuczna inteligencja zaczyna wyznaczać nowe standardy dla rozwoju firm, niezależnie od ich branży. Odgrywa coraz większą rolę m.in. w ochronie zdrowia, finansach czy produkcji. Zjawisko to, chociaż niepozbawione zalet, stwarza duże wyzwanie dla centrów danych, które muszą mierzyć się z coraz większym obciążeniem oraz zapotrzebowaniem na energię.

Sztuczna inteligencja nie jest nowym mechanizmem przetwarzania informacji – bazuje na niej wiele aplikacji i usług codziennego użytku. Jednak przez długi czas jedynymi osobami, które korzystały z niej w sposób bezpośredni, byli specjaliści IT. Momentem przełomowym było pojawienie się usługi ChatGPT oraz jej podobnych, które dały możliwość korzystania z AI szerszemu gronu odbiorców. Powszechny dostęp do sztucznej inteligencji pozwolił firmom na tworzenie zupełnie nowych, bazujących na niej narzędzi – takich, które odpowiadają potrzebom konkretnych użytkowników. Ogrom możliwości oferowanych przez tę technologię sprawia, że jest ona implementowana na coraz większą skalę.

Jak AI wspiera firmy finansowe i produkcję?

Generatywna sztuczna inteligencja pozwala na znaczące ograniczenie przestojów w działalności produkcyjnej oraz wynikających z nich szkód finansowych. Przez możliwość dostosowania mechanizmów jej działania do swoich potrzeb, niezależnie od specjalizacji, wiele przedsiębiorstw znajdzie dla niej zastosowanie.

– Korzyści płynące z AI są zbyt wielkie, aby je ignorować, dlatego można się spodziewać, że coraz więcej firm będzie po nią sięgać. Potrafi ona m.in. skutecznie analizować dane z czujników urządzeń wykorzystywanych w zakładach produkcyjnych oraz rozpoznawać wzorce, które mogą sygnalizować zbliżającą się awarię. Ponadto, dzięki temu samemu mechanizmowi – analizy i rozpoznawania wzorców – sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie w procesie projektowania, np. elementów pojazdów. Modele tworzone przy jej wsparciu są aż 40 proc. lżejsze i 20 proc. wytrzymalsze niż te produkowane do niedawna. Podobne wyniki udało się osiągnąć w procesie projektowania elementów samolotów – komentuje Krzysztof Krawczyk, Senior Application Engineer w Vertiv.

Z AI chętnie korzysta także branża finansowa, która nieustannie poszukuje rozwiązań mających potencjał do zwiększenia poziomu wydajności oraz jakości oferowanych usług. Szczególnie wysoko cenione są bazujące na sztucznej inteligencji mechanizmy służące do wykrywania oszustw. Przeanalizowanie ponad 180 rodzajów ryzyka zajmuje generatywnej AI zaledwie kilka milisekund. Następnie wykorzystuje ona zgromadzone przez siebie dane, aby na ich podstawie obliczyć wysokość prawdopodobieństwa wystąpienia nielegalnego działania. Taki model jest sześciokrotnie wydajniejszy niż poprzednie rozwiązania używane przez firmy kredytowe i finansowe.

Największe modele generatywnej sztucznej inteligencji, jak ChatGPT, są obsługiwane przez serwery w ogromnych centrach danych. Jednak coraz więcej firm korzysta z narzędzi bazujących na AI wdrażanych we własnym, lokalnym środowisku. Dlatego warto przeanalizować w jaki sposób zmodernizować lokalną infrastrukturę, aby była w stanie sprostać nowym wymogom.

Sztuczna inteligencja potrzebuje dużej mocy obliczeniowej, co przyczynia się do zwiększenia konsumpcji energii. Przewiduje się, że do 2030 roku ilość zużywanej przez centra danych mocy wzrośnie dwukrotnie, aż do 35 gigawatów rocznie. To niejedyne wyzwanie, jakie czeka ten rynek. Wraz z rosnącym zużyciem energii zwiększa się pozastawiany ślad węglowy. W celu jego zmniejszenia, operatorzy centrów danych już teraz korzystają z takich modeli zasilania jak bring your own power (BYOP) albo systemów magazynowania energii w akumulatorach (Battery Energy Storage System, BESS). Rozwiązania te nie tylko pomagają w lepszym zarządzaniu energią i wspomagają  ciągłość działania, ale też są bardziej ekologiczne. W przyszłości, wraz z dalszym rozwojem AI, możemy spodziewać się coraz większej popularyzacji tych modeli – twierdzi ekspert Vertiv.

Sektor publiczny naśladuje prywatny

Przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją czy finansami nie są jedynymi beneficjentami możliwości oferowanych przez sztuczną inteligencję. Branża ochrony zdrowia również czerpie z nich korzyści. Badania przeprowadzone przez Boston Consulting Group dowiodły, że AI może zmniejszyć czas i koszty pracy nad nowymi lekami od 25 do nawet 50 proc. Naukowcy z MIT użyli jej do zbadania ponad 100 milionów związków chemicznych, co doprowadziło do wynalezienia halicyny. Jest to antybiotyk, który okazał się skuteczny przeciwko wielu szczepom bakterii, wcześniej odpornym na medykamenty. Poza przełomowymi odkryciami, AI wspomaga ochronę zdrowia w codziennych zadaniach administracyjnych, analizie obrazów medycznych, stawianiu diagnoz i ustalaniu indywidualnych programów leczenia.

Rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji wspierają także w codziennym funkcjonowaniu sektor publiczny. Rządy na całym świecie są w posiadaniu ogromnych zbiorów danych, na których pracują poszczególne departamenty. Z wykorzystaniem AI można dokonać analizy tych treści w znacznie szybszym tempie, niż zrobiłby to człowiek, a następnie tworzyć na ich podstawie prognozy. Z funkcji tej korzysta m.in. Argentyńskie Ministerstwo Zdrowia, aby przewidywać rozprzestrzenianie się takich chorób jak gorączka denga. W tym celu sztuczna inteligencja dokonuje analiz danych klimatycznych oraz informacji dotyczących przemieszczania się populacji.

Dobrym przykładem odmiany funkcjonowania sektora publicznego jest amerykańska administracja rządowa. Tam sposoby na wykorzystanie AI namnażały się w tak dużym tempie, że konieczne było stworzenie osobnego systemu, który byłby odpowiedzialny za śledzenie wprowadzania tych innowacji. Do tej pory odnotowano w nim ok. 700 przypadków wykorzystywania sztucznej inteligencji w codziennych działaniach rządu. Można zatem spodziewać się, że więcej administracji rządowych pójdzie w ślady amerykańskiej, co wpłynie znacząco na jeszcze większe zużycie energii w centrach danych. Żeby sprostać wymaganiom tak wielu użytkowników, serwery będą musiały zostać wyposażone w odpowiednie systemy chłodzenia. Wydajniejsze zarządzanie energią będzie niezbędne w tych obiektach – dodaje Krzysztof Krawczyk.

Podniesienie poziomu wydajności oraz rozszerzenie możliwości oferowanych usług to tylko niektóre z oferowanych przez AI korzyści, jakie zauważają przedsiębiorcy. Rozwój możliwości sztucznej inteligencji sprawił, że korzystanie z narzędzi na niej bazujących może zaważyć na konkurencyjności firm. Jednak chęć czerpania z tych korzyści wiąże się koniecznością pokonania pewnych wyzwań. Poziom zużycia energii przez centra danych będzie wzrastać, a wraz z nim produkowany przez nie ślad węglowy oraz temperatura w tych obiektach. Należy poszukiwać rozwiązań, które umożliwią rozwiązanie tych problemów oraz wdrażać je. Powinien być to wspólny wysiłek zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego, ponieważ oba są aktywnymi beneficjentami nowych technologii.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Sztuczna inteligencja w polskich firmach – na tle Europy wciąż daleko w tyle

Zespół Analiz Ekonomicznych banku Credit Agricole przeanalizował wykorzystanie sztucznej...

Regulacje, AI i cyberbezpieczeństwo – 3 siły napędowe cyfryzacji w Polsce

Regulacje prawne, sztuczna inteligencja i cyberbezpieczeństwo – te trzy...

Microsoft prezentuje Majorana1 – kwantowy układ obliczeniowy zasilany nową materią

Microsoft ogłosił dziś stworzenie nowego kwantowego układu obliczeniowego -Majorana1,...

Premiera nowego iPhone’a już jutro – czy Apple poprawi wyniki sprzedaży?

Już jutro odbędzie się prezentacja nowych produktów Apple. Nieoficjalnie...

Polskie firmy coraz lepiej przygotowane na AI

Wyniki najnowszego badania EY "Jak polskie firmy wdrażają AI"...

Podobne tematy

00:02:56

Polska gospodarka w 2025 r.: „Nie oczekujmy cudów, ale nie będzie to rok stracony”

Według grudniowej prognozy OECD, w 2025 r. gospodarka Polski...

Sztuczna inteligencja w polskich firmach – na tle Europy wciąż daleko w tyle

Zespół Analiz Ekonomicznych banku Credit Agricole przeanalizował wykorzystanie sztucznej...

Polska gospodarka: wzrost PKB poniżej oczekiwań i zaskakująca inflacja na poziomie 5,3%

Dostaliśmy słaby prezent walentynkowy – no chyba, że ktoś...

Graeme Stewart o ryzykach AI: Stronniczość, błędy i brak regulacji

W ostatnich tygodniach świat technologii ponownie zdominowała rozmowa na...

Negocjacje w sprawie Ukrainy nabierają tempa. Polska gospodarka przyspiesza

Rozmowa Trumpa z Putinem przybliża scenariusz zakończenia konfliktu na...

Cła Trumpa tematem numer jeden: Jak wpływają na kurs dolara i euro?

Temat ceł ciągle numerem jeden na rynkach. Trump obiera...

Automatyzacja w medycynie – jak nowoczesne systemy IT rewolucjonizują placówki zdrowotne?

Sektor ochrony zdrowia stawia na rozwój technologiczny, a automatyzacja...

CGI przejmuje Novatec – ekspansja na rynki cyfrowe w Niemczech i Hiszpanii

CGI (TSX: GIB.A) (NYSE: GIB), jedna z największych niezależnych...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie