POLITYKARząd Donalda Tuska zaprzysiężony

Rząd Donalda Tuska zaprzysiężony

Rząd Donalda Tuska zaprzysiężony

Prezydent Andrzej Duda powołał wybraną przez Sejm Radę Ministrów z premierem Donaldem Tuskiem i odebrał przysięgę od jej członków. W uroczystości w Pałacu Prezydenckim wziął udział marszałek Sejmu Szymon Hołownia. W wydarzeniu uczestniczyli także m.in. marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałkowie Sejmu Krzysztof Bosak, Włodzimierz Czarzasty, Dorota Niedziela, Monika Wielichowska i Piotr Zgorzelski, parlamentarzyści oraz szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki.

– Chcę państwu pogratulować przede wszystkim tego, że zwyciężyliście państwo w procesie politycznym. Nie mieliśmy takiej sytuacji od 1989 r. Przy wspaniałej, wielkiej frekwencji padło rozstrzygnięcie wyborcze, które dało zwycięstwo jednemu ugrupowaniu, ale proces polityczny wynikający z wyborów w istocie dziś zakończył się zwycięstwem innej części sceny politycznej. Gratuluję determinacji i zdecydowania, by walczyć w wyborach, osiągnąć jak najlepszy wynik i przede wszystkim wziąć w swoje ręce odpowiedzialność za polskie sprawy. Od dzisiaj tę odpowiedzialność za polskie sprawy dzierżymy wspólnie – zaznaczył prezydent Andrzej Duda zwracając się do członków rządu Donalda Tuska.

– Dla mnie kilka spraw jest bardzo prostych: przede wszystkim trwanie Rzeczpospolitej, jej suwerenność, niepodległość, by miała ona, nie tylko swoje miejsce, tak jak ma na mapie Europy, ale by miała także możliwości decydowania i by te możliwości zawsze zachowywała, aby Polacy o sobie mogli decydować sami w swojej ojczyźnie – powiedział Prezydent RP. – To jest dla mnie kwestia absolutnie fundamentalna – podkreślił. Andrzej Duda zapewnił, że jest otwarty na współpracę z rządem Donalda Tuska. – Mogę państwa zapewnić, że temu, co służy dobru obywateli i trwaniu Rzeczypospolitej z całą pewnością nie będę się sprzeciwiał i nie będę tego blokował. Wystarczy przyjść tutaj do Pałacu Prezydenckiego, usiąść i porozmawiać na temat tego, co państwo chcecie przeprowadzić, zapewniam, że zawsze znajdzie się na to czas w moim kalendarzu – powiedział prezydent Duda.

– Wierność postanowieniom Konstytucji to będzie znak firmowy tej ekipy, nowego rządu – zapewnił premier Donald Tusk. – W ostatnich dniach wszyscy czujemy, że wróciła moda na to słowo „konstytucja”. Naszym wspólnym zadaniem jest, żeby była to moda nie na słowo, tylko żeby to była moda na Konstytucję, i ona na pewno nie minie do ostatnich dni naszych rządów. Mogę to panu prezydentowi przyrzec – podkreślił. – Z niezwykłą radością przyjąłem gotowość do pełnej współpracy ze strony pana prezydenta. Każdy, bez wyjątku, kto chce działać zgodnie ze słowami przysięgi, jaką dzisiaj składaliśmy, będzie naszym sojusznikiem, niezależnie do tego skąd przychodzi, jaką funkcję sprawuje. Nie ma dla nas ważniejszej sprawy niż dobro ojczyzny i pomyślność naszych obywateli. To jest nasze obywatelskie wyznanie wiary, to będzie motto, które każdej pani i każdemu panu ministrowi będzie przyświecało. To motto jest dla nas wielkim zobowiązaniem – zaakcentował Donald Tusk.

W poniedziałek, 11 grudnia, Sejm wybrał Donalda Tuska na urząd Prezesa Rady Ministrów. 12 grudnia Izba na wniosek premiera powołała w skład Rady Ministrów: Władysława Kosiniaka-Kamysza na urzędy Wiceprezesa Rady Ministrów oraz Ministra Obrony Narodowej, Krzysztofa Gawkowskiego na urzędy Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Cyfryzacji, Macieja Berka na urząd Ministra – Członka Rady Ministrów, Adama Bodnara na urząd Ministra Sprawiedliwości, Agnieszkę Buczyńską na urzędy Ministra do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego i Przewodniczącej Komitetu do spraw Pożytku Publicznego, Borysa Budkę na urząd Ministra Aktywów Państwowych, Marzenę Czarnecką na urząd Ministra Przemysłu, Andrzeja Domańskiego na urząd Ministra Finansów, Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk na urząd Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Jana Grabca na urząd Ministra – Członka Rady Ministrów, Paulinę Hennig-Kloskę na urząd Ministra Klimatu i Środowiska, Krzysztofa Hetmana na urząd Ministra Rozwoju i Technologii, Marcina Kierwińskiego na urząd Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Dariusza Klimczaka na urząd Ministra Infrastruktury, Katarzynę Kotulę na urząd Ministra do spraw Równości, Izabelę Leszczynę na urząd Ministra Zdrowia, Sławomira Nitrasa na urząd Ministra Sportu i Turystyki, Barbarę Nowacką na urząd Ministra Edukacji, Marzenę Okłę-Drewnowicz na urząd Ministra do spraw Polityki Senioralnej, Katarzynę Pełczyńską-Nałęcz na urząd Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej, Czesława Siekierskiego na urząd Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Tomasza Siemoniaka na urząd Ministra – Członka Rady Ministrów, Bartłomieja Sienkiewicza na urząd Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Radosława Sikorskiego na urząd Ministra Spraw Zagranicznych, Adama Szłapkę na urząd Ministra do spraw Unii Europejskiej i Dariusza Wieczorka na urząd Ministra Nauki.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...