poniedziałek, 28 kwietnia, 2025

Rządowy Instytut Badawczy IDEAS. Czy Polska naprawdę potrzebuje kolejnej instytucji?

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Rząd zamierza stworzyć Instytut Badawczy IDEAS pod nadzorem Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministerstwa Obrony Narodowej. Pytanie, tylko w jakim celu, skoro jest IDEAS NCBR Sp. z o.o. – polski ośrodek badawczo-rozwojowy, utworzony w 2021 r. przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju o kapitale zakładowym 50 000 000,00 zł[1]?

Projektodawcy w Ocenie Skutków Regulacji wskazali, że pożądane jest skrócenie czasu trwania uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych do 7 dni, jak również, że „ze względu na przedmiot regulacji projekt nie wymaga przekazania do Rady Dialogu Społecznego, Rady Działalności Pożytku Publicznego i Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego” – zauważa dr n. pr. Marek Woch Ekspert Centrum Legislacji Federacji Przedsiebiorcy.pl[1].

  1. Misja i kompetencje Instytutu:
  • Instytut ma być wiodącym ośrodkiem badań nad sztuczną inteligencją (AI) w Polsce, prowadzącym interdyscyplinarne badania naukowe i prace rozwojowe w tym obszarze.
  • Jego celem jest wspieranie rozwoju młodych kadr naukowych oraz tworzenie platformy współpracy dla grup badawczych i inicjatyw naukowych zajmujących się AI.
  • Instytut ma również za zadanie integrację środowisk naukowych z biznesem, administracją publiczną i innymi podmiotami, w tym finansowanymi ze środków publicznych.
  1. Potrzeba utworzenia Instytutu według projektodawców:
  • W Polsce brakuje obecnie jednostki naukowo-badawczej, która kompleksowo i w sposób ciągły zajmowałaby się badaniami i rozwojem w obszarze AI.
  • Istnieje potrzeba stworzenia platformy współpracy i integracji dla grup badawczych i inicjatyw naukowych zajmujących się AI.
  • Utworzenie Instytutu ma na celu zapobieganie odpływowi potencjału naukowego i badawczego z Polski oraz dostosowywanie wyników badań do potrzeb praktyki i wdrażanie ich w usługach.
  1. Nadzór nad Instytutem:
  • Instytut ma działać pod nadzorem dwóch ministrów: Ministra Obrony Narodowej oraz ministra właściwego do spraw informatyzacji.
  • Wynika to z horyzontalnego charakteru AI, która wpływa na kluczowe obszary funkcjonowania państwa, takie jak bezpieczeństwo narodowe i cyfrowa transformacja.
  • Wspólny nadzór obu ministrów umożliwić ma synergię w podejściu do zarządzania i rozwoju AI oraz zapewnić skuteczną realizację priorytetów państwowych.
  1. Korzyści z utworzenia Instytutu:
  • Naukowe i technologiczne: Wzmocnienie badań i rozwoju AI, przeciwdziałanie „drenażowi mózgów”, rozwój kadr naukowych, budowanie suwerenności technologicznej, rozwój współpracy naukowej i edukacyjnej, wzrost widoczności polskiej nauki, poprawa bezpieczeństwa i ochrony infrastruktury krytycznej, rozwój zrównoważonych technologii, wspieranie transferu wiedzy do gospodarki.
  • Społeczne: Zapobieganie odpływowi naukowców, zachęcenie do powrotu do kraju, zwiększenie świadomości społecznej na temat AI, budowanie społeczności naukowej i technologicznej, ograniczenie wykluczenia cyfrowego, poprawa efektywności kształcenia.
  • Gospodarcze: Wzrost podaży specjalistów ds. AI, wzmocnienie potencjału gospodarki, wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, tworzenie nowych miejsc pracy, wzmocnienie suwerenności technologicznej, wzmocnienie współpracy nauka-biznes.
  • Międzynarodowe: Wzrost pozycji Polski jako lidera w badaniach nad AI, aktywny udział w projektach międzynarodowych, wzrost potencjału do przyciągania talentów, pozytywny wpływ na wizerunek Polski.
  • Regulacyjne i strategiczne: Konsolidacja działań w dziedzinie AI, wsparcie realizacji strategii dotyczących transformacji cyfrowej, stworzenie zaplecza eksperckiego.
  • Ekonomiczne: Podniesienie konkurencyjności gospodarki, zmniejszenie kosztów energetycznych i wpływu na środowisko, wpływ na sektor publiczny, efektywne wykorzystanie funduszy publicznych, generowanie wartości gospodarczej.
  1. Cele Instytutu:
  • Rozwój nauki na rzecz przełomowej technologii AI.
  • Wykształcenie młodych kadr naukowych.
  • Rozwój polskiej gospodarki i społeczeństwa.
  • Wzmocnienie suwerenności technologicznej Polski i Europy.

Podsumowanie:

Utworzenie Instytutu Badawczego IDEAS według projektodawców jest strategicznym krokiem w kierunku rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce. Instytut ma pełnić funkcję centrum doskonałości, które będzie prowadzić badania na światowym poziomie, kształcić przyszłych liderów w dziedzinie AI oraz wspierać rozwój innowacji technologicznych. Działalność Instytutu ma przynieść korzyści zarówno dla nauki, jak i dla społeczeństwa i gospodarki.

Zasadnym jednak wydaje się pytanie tylko po co to wszystko, skoro jest IDEAS NCBR Sp. z o.o., jest i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz dlaczego nie „doproszono” właśnie tego ministerstwa do współpracy nad projektem rozporządzenia?

Wniosek: Trzy ministerstwa zaangażowane w zagadnienia sztucznej inteligencji (AI), dwa ośrodki, które mają realizować jedną „wspólną” ogólnonarodową strategię rozwoju sztucznej inteligencji (AI) i to wszystko w ramach jednego rządu.

[1] https://www.gov.pl/web/ncbr/ideas-ncbr-sp-z-oo3, https://pl.wikipedia.org/wiki/IDEAS_NCBR, dostęp: 3.02.2025 r.

[1] https://legislacja.gov.pl/projekt/12394003/katalog/13108593#13108593, dostęp: 3.02.2025 r.

Autor/źródło
  • Marek Woch
    Ekspert Centrum Legislacji Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców Przedsiebiorcy.pl
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Słowa mają moc… ale czy przynoszą zysk? Kondycja rynku książki w Polsce

W 2025 roku mija dokładnie 30 lat od ustanowienia...

Polscy naukowcy dostaną wsparcie w komercjalizacji wynalazków. Oto jak działa Commercialization Reactor

Rusza ogólnopolski program dla naukowców zainteresowanych komercjalizacją projektów Deep...

Wiceprezes Comarch na Europejskim Kongresie Gospodarczym: AI tworzy nowe zagrożenia

— Nie doceniamy skali wyzwania, jakim jest wdrożenie Krajowego...

Cyfrowa ewolucja sektora publicznego – kiedy AI stanie się rzeczywistym wsparciem administracji?

– Sztuczna inteligencja może stać się kluczowym katalizatorem rozwoju...

Podobne tematy

Roślinne białko z grochu i alg – projekt firmy Tarczyński z dotacją od NCBR

Firma Tarczyński pracuje nad przełomowym preparatem wielobiałkowym pozyskiwanym z...

Dwie firmy z dofinansowaniem z KPO na projekty gospodarki obiegu zamkniętego

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło konkurs na innowacyjne...

NCBR ogłasza II konkurs NUTRITECH – 60 mln zł na innowacje w żywieniu prozdrowotnym

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło II konkurs...

Fundusze na gospodarkę o obiegu zamkniętym – rusza nabór KPO GOZ II

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło drugi już...

NCBR ogłasza XII konkurs w ramach GOSPOSTRATEG – wnioski do 30 maja

Celem głównym programu GOSPOSTRATEG, realizowanego przez Narodowe Centrum Badań...

Kobiety, które zmieniają świat – innowatorki kreujące przyszłość

Mogłyby mieć swoją „małą stabilizację”, pracę od godziny ósmej...

Nowe rozporządzenie: jakość opieki zdrowotnej wpłynie na finansowanie szpitali

Czy zadowolenie pacjenta z udzielonych świadczeń opieki zdrowotnej w...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie