wtorek, 4 lutego, 2025

Rządowy Instytut Badawczy IDEAS. Czy Polska naprawdę potrzebuje kolejnej instytucji?

Rząd zamierza stworzyć Instytut Badawczy IDEAS pod nadzorem Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministerstwa Obrony Narodowej. Pytanie, tylko w jakim celu, skoro jest IDEAS NCBR Sp. z o.o. – polski ośrodek badawczo-rozwojowy, utworzony w 2021 r. przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju o kapitale zakładowym 50 000 000,00 zł[1]?

Projektodawcy w Ocenie Skutków Regulacji wskazali, że pożądane jest skrócenie czasu trwania uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych do 7 dni, jak również, że „ze względu na przedmiot regulacji projekt nie wymaga przekazania do Rady Dialogu Społecznego, Rady Działalności Pożytku Publicznego i Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego” – zauważa dr n. pr. Marek Woch Ekspert Centrum Legislacji Federacji Przedsiebiorcy.pl[1].

  1. Misja i kompetencje Instytutu:
  • Instytut ma być wiodącym ośrodkiem badań nad sztuczną inteligencją (AI) w Polsce, prowadzącym interdyscyplinarne badania naukowe i prace rozwojowe w tym obszarze.
  • Jego celem jest wspieranie rozwoju młodych kadr naukowych oraz tworzenie platformy współpracy dla grup badawczych i inicjatyw naukowych zajmujących się AI.
  • Instytut ma również za zadanie integrację środowisk naukowych z biznesem, administracją publiczną i innymi podmiotami, w tym finansowanymi ze środków publicznych.
  1. Potrzeba utworzenia Instytutu według projektodawców:
  • W Polsce brakuje obecnie jednostki naukowo-badawczej, która kompleksowo i w sposób ciągły zajmowałaby się badaniami i rozwojem w obszarze AI.
  • Istnieje potrzeba stworzenia platformy współpracy i integracji dla grup badawczych i inicjatyw naukowych zajmujących się AI.
  • Utworzenie Instytutu ma na celu zapobieganie odpływowi potencjału naukowego i badawczego z Polski oraz dostosowywanie wyników badań do potrzeb praktyki i wdrażanie ich w usługach.
  1. Nadzór nad Instytutem:
  • Instytut ma działać pod nadzorem dwóch ministrów: Ministra Obrony Narodowej oraz ministra właściwego do spraw informatyzacji.
  • Wynika to z horyzontalnego charakteru AI, która wpływa na kluczowe obszary funkcjonowania państwa, takie jak bezpieczeństwo narodowe i cyfrowa transformacja.
  • Wspólny nadzór obu ministrów umożliwić ma synergię w podejściu do zarządzania i rozwoju AI oraz zapewnić skuteczną realizację priorytetów państwowych.
  1. Korzyści z utworzenia Instytutu:
  • Naukowe i technologiczne: Wzmocnienie badań i rozwoju AI, przeciwdziałanie „drenażowi mózgów”, rozwój kadr naukowych, budowanie suwerenności technologicznej, rozwój współpracy naukowej i edukacyjnej, wzrost widoczności polskiej nauki, poprawa bezpieczeństwa i ochrony infrastruktury krytycznej, rozwój zrównoważonych technologii, wspieranie transferu wiedzy do gospodarki.
  • Społeczne: Zapobieganie odpływowi naukowców, zachęcenie do powrotu do kraju, zwiększenie świadomości społecznej na temat AI, budowanie społeczności naukowej i technologicznej, ograniczenie wykluczenia cyfrowego, poprawa efektywności kształcenia.
  • Gospodarcze: Wzrost podaży specjalistów ds. AI, wzmocnienie potencjału gospodarki, wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, tworzenie nowych miejsc pracy, wzmocnienie suwerenności technologicznej, wzmocnienie współpracy nauka-biznes.
  • Międzynarodowe: Wzrost pozycji Polski jako lidera w badaniach nad AI, aktywny udział w projektach międzynarodowych, wzrost potencjału do przyciągania talentów, pozytywny wpływ na wizerunek Polski.
  • Regulacyjne i strategiczne: Konsolidacja działań w dziedzinie AI, wsparcie realizacji strategii dotyczących transformacji cyfrowej, stworzenie zaplecza eksperckiego.
  • Ekonomiczne: Podniesienie konkurencyjności gospodarki, zmniejszenie kosztów energetycznych i wpływu na środowisko, wpływ na sektor publiczny, efektywne wykorzystanie funduszy publicznych, generowanie wartości gospodarczej.
  1. Cele Instytutu:
  • Rozwój nauki na rzecz przełomowej technologii AI.
  • Wykształcenie młodych kadr naukowych.
  • Rozwój polskiej gospodarki i społeczeństwa.
  • Wzmocnienie suwerenności technologicznej Polski i Europy.

Podsumowanie:

Utworzenie Instytutu Badawczego IDEAS według projektodawców jest strategicznym krokiem w kierunku rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce. Instytut ma pełnić funkcję centrum doskonałości, które będzie prowadzić badania na światowym poziomie, kształcić przyszłych liderów w dziedzinie AI oraz wspierać rozwój innowacji technologicznych. Działalność Instytutu ma przynieść korzyści zarówno dla nauki, jak i dla społeczeństwa i gospodarki.

Zasadnym jednak wydaje się pytanie tylko po co to wszystko, skoro jest IDEAS NCBR Sp. z o.o., jest i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz dlaczego nie „doproszono” właśnie tego ministerstwa do współpracy nad projektem rozporządzenia?

Wniosek: Trzy ministerstwa zaangażowane w zagadnienia sztucznej inteligencji (AI), dwa ośrodki, które mają realizować jedną „wspólną” ogólnonarodową strategię rozwoju sztucznej inteligencji (AI) i to wszystko w ramach jednego rządu.

[1] https://www.gov.pl/web/ncbr/ideas-ncbr-sp-z-oo3, https://pl.wikipedia.org/wiki/IDEAS_NCBR, dostęp: 3.02.2025 r.

[1] https://legislacja.gov.pl/projekt/12394003/katalog/13108593#13108593, dostęp: 3.02.2025 r.

Autor/źródło
  • Marek Woch
    Ekspert Centrum Legislacji Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców Przedsiebiorcy.pl
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Generatywna AI zmienia rynek – elastyczne systemy IT, inteligentne roboty i nowe modele biznesowe

Jak wskazuje raport Accenture Technology Vision 2025, dynamiczny rozwój...

Sztuczna inteligencja napędza rozwój centrów danych

Wszystko wskazuje na to, że centra danych oraz sztuczna...

EY: AI zaczyna wpływać na strategie rekrutacyjne firm w Polsce

Wyniki badania EY – Jak polskie firmy wdrażają AI...

Nowe badanie: Polscy przedsiębiorcy zaskakują podejściem do AI

Choć sztuczna inteligencja zdominowała nagłówki w 2024 roku, polscy...

Sztuczna inteligencja – droga do krótszego tygodnia pracy czy ryzyko wzrostu bezrobocia?

Czy sztuczna inteligencja (AI), robotyka i pokrewne technologie będą...

Podobne tematy

IBM i Palo Alto Networks: Fragmentacja rozwiązań cyberbezpieczeństwa osłabia organizacje

Nowe globalne badania przeprowadzone przez IBM Institute for Business...

Sztuczna inteligencja – droga do krótszego tygodnia pracy czy ryzyko wzrostu bezrobocia?

Czy sztuczna inteligencja (AI), robotyka i pokrewne technologie będą...

Komisja Europejska prezentuje Kompas Konkurencyjności – nowa strategia dla silniejszej gospodarki UE

Komisja Europejska zaprezentowała Kompas Konkurencyjności, który wyznacza strategiczne kierunki...

Rośnie liczba cyberataków na placówki medyczne

W listopadzie Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło, że przeznaczy ok. 66...

Ransomware postrzegany jako największe zagrożenie dla firm w 2025 roku

Ataki ransomware, które blokują dostęp do systemów lub danych,...

Ekspert radzi: Jak przechowywać dokumentację księgową?

Przechowywanie dokumentacji księgowej to obowiązek każdej firmy, niezależnie od...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie