piątek, 18 kwietnia, 2025

Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – styczeń 2025

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

W styczniu gwałtownie wzrosła podaż mieszkań z drugiej ręki, ale nie ich ceny.  W Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym poszła w dół, a Trójmieście utrzymała poziom z grudnia. Tylko w Łodzi mieszkania podrożały, choć  są wciąż najtańsze wśród największych metropolii – wynika z danych portalu GetHome.pl.

W sytuacji, gdy na rynku pierwotnym jest bardzo duża, a w niektórych metropoliach wręcz rekordowa podaż mieszkań, sprzedający na rynku wtórnym muszą poskromić swoje oczekiwania. To zjawisko widać już było w końcówce ubiegłego roku i wygląda na to, że w tym będzie podobnie – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl.

Z danych tego portalu wynika, że styczniu średnia cena metra kwadratowego używanych mieszkań spadła z czterech metropoliach – aż o 2% w Krakowie (ok. 17 tys. zł/m kw.) i o 1% w Warszawie (ok. 18 tys. zł/m kw.), Wrocławiu (14,4 tys. zł/m kw.) i Poznaniu (11,5 tys. zł/m kw.). Nie zmieniła się ona natomiast w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (8,8 tys. zł/m kw.) i Trójmieście (ok. 15,9 tys. zł/m kw.). W Łodzi średnia wzrosła o 1% (ok. 8,7 tys. zł/m kw.).Wyk.1 – Ceny mieszkań na rynku wtórnym-styczeń 2025

Warto zwrócić uwagę, że po grudniowym spowolnieniu na rynku wtórnym, w styczniu sprzedający dosłownie zasypali go mieszkaniami na sprzedaż, co skutkowało wzrostem ich liczby w ofercie.  Jak wynika z danych przeszukiwarki portali nieruchomości Adradar – w stolicy zwiększyła się ona z 17,9 tys. do 19,6 tys., czyli o 9%. W pozostałych metropoliach sytuacja podażowa wyglądała podobnie. Adradar podaje, że w styczniu liczba unikalnych ofert mieszkań na rynku wtórnym wzrosła o 9% także w Krakowie (do 10,2 tys. lokali) i Katowicach (2,4 tys.), o 6% we Wrocławiu (11,1 tys.), o 10% w  Trójmieście (9,7 tys.) i Łodzi (5,7 tys.) i aż o 11% w Poznaniu (4,2 tys.).Wyk.2 – Oferta mieszkań na rynku wtórnym – styczeń 2025

Z danych Adradar wynika, że pod koniec stycznia w całym kraju było zamieszczonych ok. 161,5 tys. unikalnych ofert sprzedaży mieszkań, czyli o ponad 8% więcej niż w końcówce ubiegłego roku. Jednak w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku ich liczba jest większa aż o ok. 23%.

Co ważne, w styczniu z rynku wtórnego wycofano tylko 22 tys. ofert, czyli aż o jedną trzecią mniej niż w grudniu. Może to świadczyć o spadku popytu na mieszkania z drugiej ręki, co w styczniu jest zjawiskiem normalnym. Pamiętajmy jednak, że część lokali sprzedający wycofują z rynku, np. ze względu na brak zainteresowania ofertą albo zmianę planów. Z drugiej strony, na rynku wtórnym pojawiło się 34,5 tys. mieszkań, czyli aż o 44% więcej niż miesiąc wcześniej. To podażowe ożywienie też pojawia się każdego roku po grudniowym spowolnieniu.

Jedno wydaje się pewne. W ofercie deweloperów jest tak dużo nowych mieszkań, że sprzedający używane nie mają argumentów za podwyżkami cen. Prędzej będą musieli spuścić z tonu, bo raczej nie szybko nastąpi poprawa dostępności kredytów – komentuje Marek Wielgo. Ekspert portalu GetHome.pl zwraca uwagę, że w ciągu 12 miesięcy średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu wzrosła mniej niż na rynku pierwotnym. Tylko w Łodzi i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ceny mieszkań z drugiej ręki podrożały bardziej. Są to jednak metropolie, w których na rynku wtórnym wysoki udział mają mieszkania w PRL-owskich blokach i starych kamienicach. Szybszy niż w innych metropoliach wzrost średniej ceny metra kwadratowego jest w dużej mierze efektem rosnącego odsetka lokali wybudowanych po 1989 r.

Autor: GetHome.pl

Autor/źródło
  • Marek Wielgo
    Dziennikarz ekonomiczny, ekspert rynku nieruchomości w portalach gethome.pl i rynekpierwotny.pl
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Polska potrzebuje nowej polityki dla zabytków

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, który jest dobrą...

Polska w czołówce Europy Środkowo-Wschodniej. Biura i parki handlowe przyciągają kapitał

POLSKA W CZOŁÓWCE PAŃSTW REGIONU: JEDEN Z EUROPEJSKICH LIDERÓW...

Podobne tematy

Budujesz bez pozwolenia? Możesz na tym dobrze wyjść

Prawo budowlane dopuszcza pod pewnymi warunkami legalizację samowoli budowlanych,...

Gdańsk przegonił Kraków! Średnia cena mieszkań wyższa niż pod Wawelem

W Gdańsku średnia cena metra kwadratowego mieszkań dostępnych w...

Masz starą książeczkę mieszkaniową z PRL? Możesz odzyskać nawet 20 tys. zł

20 tysięcy złotych – na tyle przeciętnie premii gwarancyjnej...

Luty bez większych zmian na rynku pierwotnym. Wyjątkiem pozostaje Trójmiasto

Drugi miesiąc 2025 r. upłynął pod znakiem stabilizacji średniej...

Ceny nowych mieszkań – styczeń 2025 (wstępne dane)

Pierwszy miesiąc 2025 r. upłynął pod znakiem stabilizacji średniej...

Waloryzacja czynszów w 2025 r. – co czeka najemców?

Do umów najmu zawieranych na dłużej niż rok właściciele...

Rynek pierwotny w 2024 roku: Więcej mieszkań na rynku, mniej chętnych kupujących

Kurczący się popyt na mieszkania po wygaśnięciu programu „Bezpieczny...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie