sobota, 12 kwietnia, 2025

Wyczekiwanie przed CPI

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Handel na dzień przed wyczekiwaną przez inwestorów publikacją inflacji z USA był mieszany. Przemysłowy Dow Jones zyskał 0,3 proc. podczas gdy Nasdaq Composite a także SP500 straciły odpowiednio 0,3 proc. oraz 0,1 proc. Konsensus rynkowy zakłada dalszą dezinflację w styczniu w Stanach Zjednoczonych. W czwartek poznamy również sprzedaż detaliczną, która będzie wskaźnikiem kondycji konsumpcji prywatnej w USA. Dolar amerykański pozostał stabilny podobnie jak rentowności amerykańskich obligacji.

Przed zbyt wczesnym ogłaszaniem zwycięstwa nad inflacją ostrzegał wczoraj Thomas Barkin. Przedstawiciel Fed powiedział o realnym utrzymywaniu się presji we wskaźnikach CPI. Na temat polityki monetarnej głos zabrała Michelle Bowman, przyznając, że stopa Fed znajduje się obecnie w dobrym miejscu i nie widzi potrzeby obniżania kosztu pieniądza w najbliższym czasie. Tę wypowiedź należy również traktować jako jastrzębią. Rynki jednak przeszły obok nich niewzruszone, ponieważ stwierdzenia tego typu są ogólnie znaną i powszechnie powtarzaną treścią od dłuższego czasu przez większość decydentów Rezerwy Federalnej.

Wszyscy wiemy, że Fed chce zobaczyć większy postęp w zakresie inflacji, zanim zapadnie ostateczna decyzja o łagodzeniu warunków monetarnych. Większa jest szansa również na to, że Powell i jego współpracownicy będą woleli utrzymać wysoki poziom stóp dłużej , bo widzą wyższe ryzyko w zbyt wczesnym starcie cyklu obniżek niż w zbyt późnym. Szczególnie kiedy gospodarka USA jest tak odporna i oprócz pojedynczych objawów spowolnienia, ogólny jej obraz wciąż maluje się w optymistycznych barwach.

Prognozy Bloomberga wskazują na dalszy spadek inflacji. Wskaźnik CPI w ujęciu rocznym ma spaść z poziomu 3,4 proc. do 2,9 proc. w styczniu. Bazowy indeks ma osunąć się z 3,9 proc. do 3,7 proc. Dynamika miesiąc do miesiąca ma wynieść odpowiednio 0,2 proc. oraz 0,3 proc. i być podobna do tej miesiąc wcześniej. Dane zgodne z oczekiwaniami mogą nie budzić emocji. Z kolei zaskoczenie w obie strony powinno wywołać nieco większy ruch. Dzisiejsze liczby mogą wskazać dalszy kierunek dla siły dolara amerykańskiego.

Dane prawdopodobnie podkreślą to, co Fed chętnie zaznaczał w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Mianowicie, że może być potrzebnych jeszcze kilka miesięcy dobrych odczytów, zanim wszystko będzie jasne. Publikacja zgodna z oczekiwaniami powinna wskazać rynkowi, że obniżka stóp procentowych już w marcu jest mało prawdopodobna.

Kurs EUR/USD „odpadł” wczoraj od poziomu 1,08 i wyznaczył dzienne minima w okolicy 1,0755. Notowania cały czas poruszają się w średnioterminowym kanale spadkowym. Wzrosty widoczne od tygodnia należy w tym momencie traktować wciąż jako korektę tej dominującej tendencji, która obowiązuje od przeszło dwóch miesięcy. Sygnałem większego ruchu na północ będzie dopiero przełamanie oporu horyzontalnego na 1,08 a także pokonanie spadkowej linii trendu, która łączy szczyty z końca grudnia 2023 roku oraz początku lutego.

Łukasz Zembik Oanda TMS Brokers

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Giełdy rosną, złoty mocniejszy. Cła (chwilowo) mniej straszne

Z cłami jest powoli tak, że niedługo będziemy się...

Rynki w cieniu wojen celnych: chwilowe odbicie czy początek większego trendu?

Rynki chcą wierzyć w lepszy czas, o czym świadczą...

„Kupuj, gdy leje się krew” – inwestorzy widzą okazje po decyzjach Trumpa

Można zaobserwować, że 3. kwietnia, czyli pierwszego pełnego dnia...

Złoto i srebro pod presją zmienności. Po korekcie wraca popyt na metale szlachetne

Złoto i srebro odnotowują wzrost popytu po jednej...

(C)zarny (Ł)abędź (A)takuje

Czerwień to kolor, którym giełdy przywitały nowy tydzień. Spadki...

Podobne tematy

Wojna handlowa z Chinami rozkręca się na dobre. Ameryka na kursie kolizyjnym?

Niełatwo opisywać rzeczywistość w czasach, w których na rynku...

Cisza przed kolejną burzą? Rynki stabilizują się po nerwowym otwarciu tygodnia

Media biznesowe są zalane artykułami o cłach. Sytuacja wygląda,...

(C)zarny (Ł)abędź (A)takuje

Czerwień to kolor, którym giełdy przywitały nowy tydzień. Spadki...

Trump uderza cłami w świat. Globalna wojna handlowa wkracza w nową fazę

Prezydent Donald Trump ogłosił wprowadzenie szeroko zakrojonych taryf celnych...

Kurs dolara a polityka Trumpa – rynek wciąż analizuje wpływ ceł

Na rynek wciąż docierają nowe informacje geopolityczne. Wczoraj Trump...

Pierwsza obniżka stóp procentowych w Australii od 4 lat – co dalej z dolarem australijskim?

Dziś rano kolejny bank centralny zdecydował się na łagodzenie...

Rynki w cieniu Trumpa – jak decyzje nowej administracji wpływają na waluty i giełdy?

Dziś kalendarz makro zawiera jedną z najistotniejszych publikacji makro....

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie