wtorek, 25 marca, 2025

XTB wprowadza IKE i wirtualny portfel z kartą wielowalutową

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

XTB wprowadził do swojej oferty dwa nowe produkty, zapowiadane na początku roku. Pierwszym z nich jest IKE, dostępne już dla polskich inwestorów. Drugi to wirtualny portfel z kartą wielowalutową, który na razie zadebiutował na rynku portugalskim i czeskim.

Rok 2024 upływa dla XTB pod znakiem nowości produktowych. Na początku IV kwartału w ofercie polskiego fintechu pojawiły się oczekiwane przez inwestorów produkty. Pierwszym z nich jest Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), a drugim wirtualny portfel z kartą wielowalutową.XTB wprowadza IKE i wirtualny portfel z kartą wielowalutową

Inwestowanie z myślą o emeryturze już w XTB

Wprowadzając IKE, XTB rozszerza ofertę swoją produktów dla długoterminowych inwestorów. Wcześniej, z myślą o nich, utworzono Plany Inwestycyjne oparte na samodzielnie wybranych przez klientów funduszach ETF, w których dzięki określeniu konkretnej alokacji środków, częstotliwości i wartości płatności można zautomatyzować proces inwestycyjny. Teraz możliwość założenia konta IKE na platformie inwestycyjnej XTB daje okazję do inwestowania z myślą o emeryturze ze zwolnieniem z podatku od zysków kapitałowych, przy spełnieniu odpowiednich warunków.

Pytania, kiedy IKE będzie dostępne na naszej platformie pojawiały się od lat. Tak jak zapowiadaliśmy na początku roku, naszym celem było zaoferowanie inwestorom możliwości długoterminowego inwestowania na rynkach kapitałowych poprzez konta IKE w XTB – mówi Omar Arnaout, prezes zarządu XTB. – Jestem przekonany, że połączenie naszej bogatej oferty z korzyściami IKE znacząco zwiększy zainteresowanie inwestowaniem środków z myślą o emeryturze. To niezwykle istotny temat, który dotyczy nas wszystkich, dlatego cieszę się, że od teraz można myśleć o swojej finansowej przyszłości, korzystając z naszej aplikacji – dodaje Arnaout.

Zgodnie z zasadą „mobile first” przyjętą przez XTB, możliwość utworzenia konta IKE będzie początkowo dostępna wyłącznie w aplikacji mobilnej. Wersja desktopowa jest planowana na 2025 rok. Nowe konta IKE będą udostępniane stopniowo – w ciągu tygodnia opcja ta stanie się dostępna dla wszystkich polskich użytkowników posiadających aktualną aplikację mobilną XTB. Na początku funkcjonowania tego produktu będzie można otworzyć nowe konto IKE w polskich złotych, z dostępem do pełnej oferty akcyjnej XTB – zarówno polskiej giełdy, jak i rynków zagranicznych. Dla inwestorów posiadających rachunki IKE w innych instytucjach finansowych, możliwość przenoszenia konta do XTB będzie udostępniana stopniowo.

Co ważne, w ramach IKE inwestorzy będą mogli skorzystać z Akcji Ułamkowych, które umożliwiają swobodną dywersyfikację portfela już przy niewielkich kwotach inwestycji. Co więcej, wolne środki inwestorów w ramach IKE będą oprocentowane w taki sam sposób, jak na zwykłych kontach inwestycyjnych. Dzięki temu inwestowanie środków z myślą o emeryturze będzie bardziej dostępne niż to miało miejsce wcześniej, nawet od małych kwot.

Warto podkreślić, że inwestorów decydujących się na otwarcie konta IKE obowiązywać będzie standardowa dla XTB tabela opłat i prowizji. Oznacza to, że nie będzie pobierana prowizja od handlu akcjami i ETF-ami do kwoty 100 000 EUR obrotu miesięcznie. Transakcje powyżej tego limitu zostaną obciążone prowizją w wysokości 0,2% (min. 10 EUR). Może zostać również naliczona opłata za przewalutowanie w wysokości 0,5%.

Wielowalutowa karta już niedługo w Polsce

IKE to nie jedyna nowość, którą XTB wprowadza jesienią – wirtualny portfel z kartą wielowalutową zadebiutował już w Portugalii i Czechach, a w Polsce pojawi się w ciągu kilku kolejnych tygodni.

Wierzę, że wprowadzenie wirtualnego portfela z kartą wielowalutową będzie krokiem, który uwidoczni ewolucję, jaką przeszło XTB. Przez lata byliśmy platformą inwestycyjną, znaną wśród aktywnych uczestników rynku, a dziś stajemy się superaplikacją inwestycyjną dla osób, które chcą efektywnie zarządzać swoimi finansami, zarówno krótko- jak i długoterminowo – mówi Omar Arnaout.

Na początku użytkownicy będą mogli prowadzić konta w siedmiu  walutach (EUR, USD, GBP, PLN, HUF, RON i CZK). Wirtualny portfel w XTB powstał we współpracy z międzynarodową firmą DiPocket, Instytucję Pieniądza Elektronicznego zarejestrowaną przez Bank Litwy, w ramach tej współpracy użytkownicy XTB otrzymają wirtualne karty wielowalutowe Mastercard. Podobnie jak inne produkty wprowadzane przez polski fintech, portfel będzie rozwijany, zyskując nowe funkcje w nadchodzących miesiącach.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Zysk netto XTB blisko 857 mln zł. 2024 rok pod znakiem dynamicznego wzrostu i ekspansji

W 2024 roku klienci XTB zrealizowali 167,6 mln...

CRIDO Legal wzmacnia praktykę bankowości i finansów – Maciej Georg nowym partnerem

Kancelaria CRIDO Legal nie zwalnia tempa rozwoju. Na początku...

Lokum Deweloper podsumowuje 2024 rok

Grupa Lokum Deweloper, działająca głównie na terenie Wrocławia i...

Polacy kupują złoto na potęgę. Mennica Skarbowa podsumowuje udany 2024 rok

Mennica Skarbowa, największy w Polsce dealer złota inwestycyjnego i...

Prenumerata przez Paczkomat? Grupa InPost w ramach pilotażu będzie dostawcą Tygodnika Powszechnego

InPost będzie dostarczał czasopismo „Tygodnik Powszechny”, a tym samym...

Podobne tematy

XTB z nową licencją w Ameryce Południowej

XTB, aplikacja inwestycyjna umożliwiająca inwestorom indywidualnym efektywne zarządzanie finansami,...

Cena złota na historycznych szczytach – co napędza wzrosty?

Cena złota na samej końcówce stycznia wyznaczyła nowe ATH...

Niepewność rośnie, kurs dolara traci: Nowe realia na rynku walutowym

Z upływem tygodnia kalendarz makro zapełnia się coraz poważniejszymi...

USA: wzrost zatrudnienia, spadek indeksów PMI – co dalej z dolarem?

Po Meksyku, Kanadzie, Chinach, Strefie Gazy i Iranie, na...

Złoto bije rekordy, ropa spada – inwestorzy reagują na napięcia geopolityczne

Prezydentura Donalda Trumpa przynosi jedną pewną rzecz: ciągłą niepewność....

Europa musi przygotować się na rosnącą falę cyberataków. Polska na czele stawki

Europa staje w obliczu rosnącego zagrożenia cybernetycznego. W 2024...

PLN pod presją. EUR/USD coraz bliżej parytetu – dolar nie zwalnia

Dzisiaj na rynku obserwowaliśmy nerwową reakcję na cła nałożone...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie