FIRMYGreen Lanes: ekologiczne materiały z roślin i debiut na NewConnect w 2024...

Green Lanes: ekologiczne materiały z roślin i debiut na NewConnect w 2024 r.

Green Lanes: ekologiczne materiały z roślin i debiut na NewConnect w 2024 r.

  • Grupa Green Lanes opracowała nowe, ekologiczne i innowacyjne materiały oparte na autorskiej technologii wykorzystującej rośliny jednoroczne, które są doskonałą odpowiedzią na potrzebę zielonej transformacji przemysłu oraz światowe wyzwania związane z koniecznością ochrony lasów i ograniczeniem stosowania surowców nieulegających biodegradacji.
  • Flagowy produkt Green Lanes, tarcica z roślin jednorocznych Strumber (nowe drewno) będąca zamiennikiem drewna litego, bazuje na wykorzystaniu m.in. konopi włóknistych, które charakteryzują się wieloma unikalnymi właściwościami, np. wyjątkową zdolnością absorpcji CO2, co w rezultacie przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych.
  • Równolegle Grupa Green Lanes prowadzi prace badawczo-rozwojowe nad kompostowalnymi i biodegradowalnymi biopolimerami, które w przyszłości mogą znaleźć swoje zastosowanie w wielu branżach i w rezultacie ograniczyć użycie plastiku.
  • W 2024 roku Green Lanes S.A. planuje zadebiutować na rynku NewConnect, na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Globalne ocieplenie niesie ze sobą nieodwracalne skutki, począwszy od topnienia naturalnych lądolodów i lodowców, wzrostu poziomu wód w morzach oraz oceanach, zwiększonej częstotliwości i natężenia ekstremalnych zjawisk pogodowych, a skończywszy na coraz powszechniejszych suszach, powodziach i pożarach lasów. To ostatnie zjawisko katastrofalnie odbiło się na faunie i florze Kanady, w której w ubiegłym roku, według wyliczeń naukowców NASA, spłonęło aż 15 mln ha lasów (ponad półtora razy tyle, ile wynosi całkowita powierzchnia lasów w Polsce), a pożary wyemitowały blisko 647 milionów ton CO2 (całkowite emisje CO2 Kanady w 2022 roku wynosiły 580 milionów ton, a Polski – 320 milionów ton). W 2024 roku obserwowaliśmy podobne zjawiska w wielu regionach świata. W Brazylii, na terenie Amazonki, spłonęło w tym roku ponad 4 mln ha lasów, czyli najwięcej od 14 lat. Pożarom towarzyszyła również tak ogromna susza, że w 62 gminach w tym regionie ogłoszono stan klęski żywiołowej. Pożary, susze, ekstremalnie wysokie temperatury to także coraz powszechniejsze zjawiska w Europie. W tym roku w Skandynawii temperatura we wrześniu po raz pierwszy w historii przekroczyła granicę 30 stopni Celsjusza.

  To tylko wybrane informacje z ostatnich tygodni, potwierdzające, że zmiana klimatu dokonuje się na naszych oczach. Jako Green Lanes nie chcemy biernie przyglądać się degradacji środowiska naturalnego, dlatego od samego początku skoncentrowaliśmy się na rozwoju ekologicznych i innowacyjnych materiałów – zamiennika drewna litego (nowe drewno) oraz biodegradowalnego plastiku na bazie roślin jednorocznych. Nasze produkty są szansą dla przemysłu drzewnego i tworzyw sztucznych umożliwiającą zieloną transformację tych sektorów – wpisują się w trend nowej zdekarbonizowanej gospodarki. To nasza realna odpowiedź na potrzeby zrównoważonego przemysłu i coraz bardziej świadomych środowiskowo konsumentów – mówi Piotr Pietras, współzałożyciel, akcjonariusz i prezes zarządu Green Lanes S.A.

Grupa Green Lanes opracowała ekologiczny i innowacyjny materiał na bazie roślin jednorocznych (konopi włóknistych, lnu czy rzepaku) Strumber, który z powodzeniem może zastąpić drewno lite i tym samym chronić lasy przed ich wycinką, odpowiadając jednocześnie na lukę podażową powstającą na rynku drzewnym. Warto zaznaczyć, że blisko trzyletnie badania spółki wykazały, iż rośliny jednoroczne w szczególności konopie oraz len charakteryzują się niezwykłymi właściwościami, które stawiają je w czołówce ekologicznych surowców przyszłości. Dla przykładu do wyjątkowych cech konopi włóknistych, istotnych w walce z globalnym ociepleniem, zaliczyć można m.in. bardzo wysoką absorpcję CO2, która jest nawet czterokrotnie wyższa niż w przypadku lasów liściastych. Rośliny te eliminują także potrzebę stosowania pestycydów w uprawie, co ma ogromny wpływ na ochronę gleby przed jej zanieczyszczeniem, zaburzeniem mikroflory czy degradacją jej struktury. Co więcej, bardzo dużą zaletą konopi włóknistych, oprócz wspierania bioróżnorodności, jest możliwość uprawy ich na terenach o niskiej żyzności, co czyni je doskonałą alternatywą dla innych surowców wykorzystywanych jako zamiennik drewna litego, np. bambusa, którego uprawa wymaga odpowiednich warunków klimatycznych.

Ekologiczny zamiennik drewna i plastiku oraz nowe możliwości dla przemysłu

Strumber – innowacyjna tarcica z roślin jednorocznych opracowana przez Grupę Green Lanes – to nie tylko ekologiczny zamiennik tradycyjnego drewna litego, ale także materiał o lepszych parametrach mechanicznych i estetycznych. Charakteryzuje się ona odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a jej struktura może być dostosowana do różnych wymagań klientów w wielu segmentach rynku.
Materiał Green Lanes może z powodzeniem zastąpić drewno w produkcji mebli, podłóg, drzwi, a także w wielu innych elementach wykończenia wnętrz, co czyni go atrakcyjną alternatywą dla firm poszukujących trwałych, wysokojakościowych i ekologicznych rozwiązań oraz takich, dla których ważne są zasady zrównoważonego rozwoju oraz ochrona środowiska i zasobów naturalnych. Spółka, przy wsparciu partnera biznesowego, prowadzi także prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem biopolimerów na bazie mączki z paździerza konopnego, które są kompostowalne i biodegradowalne.
W przyszłości i ten produkt może przyczynić się do ochrony środowiska poprzez redukcję zużycia plastiku w wielu zastosowaniach rynkowych, w tym m.in. produkcji folii cienko i grubościennych oraz opakowań.

Skala zmian klimatycznych, wyczerpywanie się zasobów naturalnych i ograniczenie wycinki lasów, wymagają od przemysłu drzewnego nowego podejścia do prowadzenia działalności biznesowej i poszukiwania innowacyjnych materiałów i technologii. Green Lanes odpowiada na te potrzeby, wprowadzając produkty, które są nie tylko ekonomiczne i wydajne, ale także przyjazne dla środowiska. W czasach, gdy zrównoważony rozwój staje się kluczowym czynnikiem w decyzjach biznesowych, oferujemy rozwiązania wpisujące się w model gospodarki obiegu zamkniętego oraz zrównoważonego rolnictwa, wspierając jednocześnie dążenie do ograniczenia deforestacji. Chcemy również w przyszłości zaoferować klientom ekologiczny produkt, który z powodzeniem może znaleźć swoje zastosowanie w produkcji folii oraz opakowań – dodaje prezes zarządu Green Lanes S.A.

Grupa Green Lanes obecnie pracuje nad skalowaniem oraz automatyzacją produkcji tarcicy Strumber w powstającym zakładzie produkcyjnym. Firma intensywnie rozwija relacje handlowe i odnotowuje duże zainteresowanie tarcicą m.in. ze strony firm z branży meblarskiej, wykończeniowej czy stolarki budowlanej. W 2024 roku Green Lanes S.A. planuje również zadebiutować na rynku NewConnect, na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Dzięki innowacyjnym technologiom opartym na roślinach jednorocznych, Green Lanes przyczynia się do walki z globalnym ociepleniem, oferując produkty, które łączą w sobie zaawansowaną technologię, ekologię oraz unikalne wzornictwo.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...